10 adımda Oscar Amca

Heyecan dorukta! Bu gece Oscar heykelciğini kaldıracak isimler belli olacak. Biz de öncesinde Oscar heykelciği hakkında 10 gerçeği açıklıyoruz!

Giriş Tarihi: 24.2.2013

1- Neyin üzerinde duruyor? Heykelcikler bir film makarası üzerinde duruyor. Bu makaraların üzerinde beş delik bulunuyor; her bir delik, Oscar ilk verilmeye başlandığında ödül dağıtılan kategorileri (en iyi oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi yapımcı, en iyi teknik ekip ve en iyi yazar) işaret ediyor.
2- 'Oscarlamak' ne demek? Heykelcik, aslında bir şövalyeyi temsil ediyor. Şövalye elinde bir Haçlı kılıcı tutuyor. Akademi de 'Oscar Amca'nın bu pozundan yola çıkarak 'Oscarlamak' adlı bir akım başlatmayı planlıyor. 'Oscarlamak' isteyenler, heykelciğin taklidini yaparak fotoğraf çektirecek.
3- Tüm heykelcikler birbirinin aynı mı? Heykelciklerin hepsi aynı değil. Akademi, 1929'dan bu yana yaklaşık 3 bin heykelcik dağıttı. Ancak hepsinin üzerinde kendi numaraları bulunuyor.
4- Heykelcik neden çıplak? Heykelcik, Akademi'nin ilk üyelerinden Cedric Gibbons tarafından tasarlanmış. Oscar heykelciğine bedeniyle ilham veren isimse yine bir sinemacı: Senarist ve oyuncu Emilio Fernandez poz vermiş. Tasarımı heykele dönüştürense sanatçı George Stanley olmuş.
5- Heykel ne zaman ortaya çıktı?
Akademi, ilk heykeli 1929'da verdi. O zamanlar heykelciğin adı Akademi Yetenek Ödülü'ydü. Akademi, aslında takma isim olan Oscar adını, 1939'da resmen kabul etti.
6- Heykelcikleri kim yapıyor? R. S. Owens şirketi, ABD'de Chicago'da heykelcikleri imal ediyor. Akademi, 50 adet heykelcik üretmenin yaklaşık olarak üç-dört hafta aldığını belirtiyor.
7- Hangi maddeden üretiliyor? Ödüllerin ilk yıllarında heykelcikler, sert bronz üzerine altın kaplanarak imal ediliyordu. Ancak zamanla sert bronzun yerini metal alaşımı aldı. Altın kaplama ise devam ediyor.
8- Başka neler değişti? Heykelciklerin boyutu 1929'dan 1945'e dek birkaç defa değişti. Ancak 1945'ten bu yana aynı ölçüler korunuyor.
9- İlk ödül heykelciği kime gitmişti? Akademi ilk Oscar'ı 1929'da Alman asıllı oyuncu Emil Jannings'e verdi. Jannings, Josef von Sternberg'in yönettiği 1928 yapımı The Last Command/Son Emir ve Victor Fleming'in yönettiği 1927 yapımı The Way of All Flesh/Tüm İnsanlar Gibi filmlerindeki performanslarıyla ödülü kazandı.
10- Heykelciğin ağırlığı ne kadar? 33 santimetrelik heykelcik, yaklaşık 4 kilogram ağırlığında. Yani göründüğü kadar hafif değil.

(Huffington Post)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 adımda Oscar Amca
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN