Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Google'ın 'Harikalar Diyarı'nda bir gün

Google'ın sıradaki büyük projesi ne olacak? Tasarımcı Hüseyin Çağlayan'ın firmanın ofisinde ne işi var? Şirketin Londra ofisindeki MedyaG ünü'ne katıldık Kütüphane Dinlenme odası

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Google'ın İngiltere ofisi dışarıdan hoş görünümlü bir plaza. İçerisiyse, nasıl tarif etsem? Belki bir miktar Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve Alice Harikalar Diyarında, bir miktar Uzay Yolu dizisi, denizaltıları andıran kapıları nedeniyle biraz U-Boot, mobilyalarıyla Mad Men, renkleri itibariyle de Tom ve Jerry! Şöyle bir gezintiye çıkıyorum ofiste; kütüphaneye giriyorum. Hüseyin Çağlayan'ın tasarımlarının yer aldığı kitap çarpıyor gözüme. Yan oda, boydan boya camla kaplı; Londra manzarasına karşı spor yapıyor Google çalışanları. İşten bunalanlar, bilardo masalarında vakit geçiriyor, masaj yaptırıyor. Bahçeye dönüştürülmüş terasta waffle'cı dolaşıyor, menülerde suşiden cupcake'e türlü lezzetler yer alıyor. Ama çalışanların favorisi, sağlıklı yiyeceklerle dolu mikro mutfaklar. Bazılarıysa mini 'bostan'larda kendi meyvelerini sebzelerini yetiştiriyor. Gezinti iyi hoş tabii, ama konuşmacılar beni bekler. Başlangıcı yapan Android'in EMEA bölgesi yöneticisi Richard Turner, son rakamları açıklıyor. İşletim sisteminin 58 farklı cihazda ve 169 ülkede kullanıldığını söyleyen Turner "Kullanıcı sayımız 500 milyonu geçti. Android Market'i de geliştirdik. 700 bin uygulamamız var ve indirilme sayısı 25 milyara ulaştı," diyor.

SOKAKTAN SONRA SIRA İÇ MEKANLARDA
Maps gibi oğrafi hizmetlerden sorumlu Ed Parsons; arama hizmetine harita bilgisi ekleme fikrinin akıllarına ilk olarak yıllar önce gece yarısı açık bir pizzacı ararken geldiğini söylüyor. Parsons önemli bir yeniliği de duyuruyor: "Dış mekanlara odaklanan Street View'un ardından; AVM'ler, hastaneler, havalimanları gibi iç mekanların görüntülerini ve kat planlarını sunan bir hizmet başlatacağız." YouTube'un içerik ortaklığı yöneticisi Patrick Walker ise küresel kültürün artık ABD gibi belli başlı merkezler tarafından değil, yetenek sayesinde belirlendiğini söylüyor: "PSY'in Gangnam Style şarkısı veya son günlerde çok izlenen Harlem Shake dansı, dünyanın neresinden olursanız olun videonuzu yükleyerek herkesi etkilemenizin mümkün olduğunu gösterdi. Artık geçer akçe tıklanma sayısı ve izlenme süresi."

YENİ 'ÇILGIN PROJE' GELİYOR
Sıra dışı fikirlerin yaratıcısı Astro Teller (Eric Teller), Google'ın en çok merak edilen birimi X'in başındaki isim. "İşimiz önemli sorunları ortadan kaldırarak, dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getirmek," diyor. Şu ana kadar ürettikleri iki proje, daha önce anlattığımı akıllı gözlükler ve sürücüsüz araçlar. Dahiler ekibinin kaptanı "Sıradaki projemiz bir sır," dese de, asıl sırrı ben size vereyim: Projenin sağlık alanıyla ilgili olması kuvvetle muhtemel... Ürün yöneticisi Jack Menzel ise, arama fonksiyonuna ek olarak geliştirdikleri ürün ve projelerle hayatın her alanına yayılacak bir Google 'ekosistemi' yaratmaya çalıştıklarını söylüyor. Bu konuda en çok değer verdiği projelerse kişisel asistan sistemi Google Now ve arama fonksiyonunu keşif olanağıyla birleştiren sunan Knowledge Graph.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'ın 'Harikalar Diyarı'nda bir gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN