İlişki terapisini sahneye taşıyacak

Cumartesi SABAH yazarı, ilişki uzmanı Seda Diker, Türkiye'de bir ilke imza atacak. Diker "İlişkilerde yaşanan sorunlara, tiyatro sahnesinde çözüm sunacağız," diyor

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Gerçek aşk var mı, varsa nasıl ayırt ederiz? Egomuza yenilmeden gerçek aşka kalbimizi açmak için neler yapmamız gerekiyor? İlişki uzmanı Seda Diker son kitabı Aslında Ayrılık Da Yoktur'da tüm bu soruların yanıtını veriyor. Diker, "Kadın değişirse, bilinçaltını temizlerse, erkeği de dönüştürür," diyor. Kitabının tanıtımında sahneye çıkan ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin dansçıları eşliğinde bir gösteri yapan Diker, bugüne kadar ofisinde beş bin danışana yardımcı olduğunu, daha fazla kişiye ulaşmak için bir tiyatro oyunu sergileyeceğini anlattı.

- Dansın çalışmalarınızdaki anlamı ne? Projeye nasıl hazırlandınız?
- Kitabın ilk bölümünde Lemurya adlı bir öykü var. Bu öyküyü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin elemanlarından dans dersi alarak koreografi haline getirdik. Bugüne kadar beş bin kadını dinledim. Her birinin en az iki ilişki problemini dinlesem, bu 10 bin eder. Bir o kadar da bilinçaltı hikayesi dinledim. Kadınların bilinçaltlarında erkekler ve ilişkiler hakkında düşüş hikayeleri var. Tüm bu hikayelerini topladım ve kitabın ilk bölümünde, Lemurya'da hikayeleştirdim.

- Daha çok kadınlara önerilerde bulunuyorsunuz. Erkeklerin dikkat etmesi gereken davranışlar yok mu?
- Var, ama şu an onu unuttular. Erkeklerin yapması gereken en önemli şey, kadına güven vermek ve ona alan yaratmaktır. Kadın, o alan içinde serbest gezinmelidir.

- Nasıl bir alan bu?
- Erkek, varlığını gösterecek kadına. Yan yanayken gözlerine bakarak tam ilgi verecek. Bir elinde telefonu, diğer elinde bilgisayarı olmayacak. Bu bir-iki saatten sonra ise kendi özgürlük alanına gidecek. Bir kadın, iki saati erkeğiyle yaşarsa, o erkeğin daha sonra nereye gittiğiyle ilgilenmez. Bu alanı tutmak, kadına güvence vermek, net olmaktır. Bugün kadınların hiçbiri ilişkileri evliliğe gidiyor mu, bilmiyor. Zaten bir ay içinde ilişki yok oluyor. Ama erkeğin böyle olmasında kadının da parmağı var.

- Bir önceki kitabınız Aslında Giden Erkek Yoktur'da 'Kimseyi değiştiremezsin, kendin değiş,' diyordunuz. Yeni kitabınızda daha çok erkekler ele alınıyor gibi...
- Evet, bu kitabın konusu erkeğin dönüşebilmesi... Çünkü kendini değiştirebilmiş kadın, erkeği dönüştürebiliyor.

- Kadın, erkeği nasıl dönüştürebilir?
- Dört kuralı var. Birincisi koşulsuz sevgi. Sevgiyi bilmiyoruz. Beklenti içindeyiz. Koşulsuz seversek, kendimizi değersizleştiririz sanıyoruz. Bu düşünceyi temizlemeliyiz. İkincisi koşulsuz kabul, yani değiştirmeye çalışmamak. Üçüncüsü koşulsuz saygı. Sonuncusu takdir. Onun pozitif taraflarını takdir edin.

- Bunlar bütün erkekler için geçerli mi?
- Dönüştürülemez erkekler de var. Alkol, uyuşturucu bağımlısı erkekler değiştirilmez. Şiddet uygulayan erkekler de öyle. Bir de cimri erkekler. Bu erkeklerin destek alması gerekir.

KADINLAR REKABET İÇİNDE
- Kadınların ilişkide en sık yaşadıkları problem ne?
- Son dönemde ortak şikayet, sorumluluk alamayan ve evlilikten kaçan erkekle evlenme peşine düşmüş kadın. O yüzden kadınlar, bir erkek için rekabet ediyor. İlişkiler, daha duygu üretemeden tükeniyor. Henüz buluşmadan, Facebook'tan o kadar sohbet ediliyor ki heyecan kalmıyor.

- Tiyatro oyununuzun amacı ne?
- Günümüzdeki ilişki problemlerini ele alacağımız bir proje bu. Ben oynamayacağım, ama bir ekiple birlikte yazıyorum. İlişki sorunları nasıl düzelir? Ne yaparsak, nasıl sonuç doğurur? Tüm bunları tiyatro oyunuyla anlatacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlişki terapisini sahneye taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN