67 yaşındaki şampiyon yüzücü

İki yıl önce dizindeki sorun yüzünden tenisi bırakıp yüzmeye başladı. Arkadaşlarının ısrarıyla Kıtalararası Boğaziçi Yüzme Yarışı'na katıldı. Akıntılı sularda 6,5 kilometreyi 1 saat 25 dakikada yüzerek birinci oldu. Şimdi lisanslı yüzücü. Sadece keyif için yüzdüğünü söyleyen İnci Okutan: "Yalıları seyrede seyrede yüzüyorum"

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Yüzmeyi çocukken Kalamış sahillerinde öğrenir, spor yapmayı ise hayatı boyunca sever. Üsküdar Amerikan Lisesi'nin ardından Eczacılık Fakültesi'ni bitirir, kısa bir süre mesul müdürlük yapar. Evlenip anne olunca da kızıyla oğlunu bakıcılara teslim etmektense kendi büyütmeyi tercih eder. Çocukları büyüyüp, evden uzaklaştıktan sonra her dakikasını dolu dolu geçirmeye karar verir. Alternatif sağlıkla ilgili eğitimler, yoga, seyahat, klasik müzik konserleri, briç ve sportif faaliyetlerin birinden diğerine koşar. Yıllarca tenis oynar, ama iki yıl önce dizlerinde sorun çıkınca bırakmak zorunda kalır. Tam o günlerde arkadaşları İstanbul Boğazı'nda yapılan yüzme yarışlarına katılmasını önerir. Ne olduysa, o yarışta olur. İster akıntıya karşı mücadelenin verdiği özgüven, ister Boğaz manzarası, ister su perilerinin işi diyebilirsiniz... O gün bugündür 65 yaş üstü yüzme yarışlarının hepsine katılıyor, birinci olmakla kalmayıp rekor kırıyor, madalyaları topluyor. İlk kez katıldığı 2011 Kıtalararası Boğaziçi Yüzme Yarışı'nda birinci, 2012'de ikinci olmuş. İstanbul Han Batur Yüzme Kulübü'nden gelen teklifle lisanslı yüzücü olarak geçtiğimiz ay Bursa'da katıldığı Masterlar Yüzme Şampiyonası'nda ise başarılarına beş birincilik ve iki ikincilik eklemiş. 67 yaşındaki İnci Okutan "Gençler futbolla, diyetle meşgul. Oysa eğitim ve spor çok önemli. Beni örnek alsınlar," diyor.

DOKTORLARIN SÖZÜNÜ PEK DİNLEMİYORUM
"Yıllardır tenis oynuyordum. Dizimde kıkırdak problemi başlayınca, tenisi bıraktım, yüzmeye başladım. Ben pek doktorların sözünü dinlemiyorum. Bir doktor bana bir öneride bulunduğunda hemen araştırırım. Doktorlar beni birkaç keze ameliyat etmeye kalktı. Geçtiğimiz kasım ayında kulüpte pilatese de başladım. Pilasetle kaslarımı kuvvetlendirdim. Bir ay sonra doktora gittiğimde, 'Ameliyata gerek yok, olursan kendini iyi hissetmezsin,' dedi. Şimdi haftada üç gün pilates de yapıyorum. Onu yaptığım için kendimi daha zinde ve güçlü hissediyorum. Yarışlara katılmak için cesaretim arttı."

NEFESİMİ YOGAYA BORÇLUYUM
"Ne kadar uzun yüzersem yüzeyim, hiç yorulmuyorum. Stil yüzüyorum. Suya girdiğimde, 1000 kulaç atmadan durmuyorum. Nefessiz kalmıyorum. Bunu yoganın nefes talimlerine borçluyum. Yaşlılıkta nefes o kadar mühim ki... Herkese yoga yapmasını tavsiye ederim. Gençken yapılırsa, insan vücudunu terbiye etmeyi öğreniyor."

YÜZMEK BENİ MUTLU EDİYOR
"Yüzmeye çocukken Kalamış'ta başlamıştım. Hayatım boyunca yaz aylarında hep yüzdüm. Son yıllarda Büyük Kulüp'ün havuzunda da yüzüyordum. Arkadaşlarım Boğaz'daki yüzme yarışlarına katılıyordu. Türkiye'nin her tarafı denizlerle çevrili olduğu halde basın, futbol dışında başka bir spor dalıyla ilgilenmiyor. Biraz bu alanlara da eğilseler, bu yarışlar daha çok duyulur. Genç erkekler futbolla, kızlar da diyetle meşgul. Boğaz'da yarışlar 25 yıldır yapıldığı halde ben maalesef üç yıl önce duydum. Kıtalararası ve geçen yıl dünyanın her yerinden 1500 kişi katıldı. Aralarında eski yüzücüler de var. Yüzmeyi her yerde teşvik etmek lazım. Yüzmek beni mutlu ediyor. Ama şimdi bakıyorum vücuduma da iyi geliyor. Yaş benim için hiç mühim değil, yapabildiğim kadar yapacağım."

AKINTILI DENİZDE YÜZMEK ZOR
"Biraz cesaretliyim, denizi severim, denizden korkmam. İnşallah hiçbir zaman korkmam. İlk yıl, kıtalararası yüzme yarışından bir gün önce bizi tekneyle dolaştırdılar. Boğaz'da akıntı her saat değişiyor. Ancak belli başlı iki kenardan kuzeye doğru akıntı var. Ortadan da güneye doğru akıyor. Bana 'Açıktan yüz, Galatasaray adasına yaklaşma,' dediler. Ben de açıktan yüzdüm ve sonra da dümdüz Kuruçeşme'ye girmeye çalıştım. Birinci oldum."

KAŞ-MEİS ARASINDA DA YÜZEBİLİRİM
"Enerjim oldukça yarışacağım. 8-9 Haziran'da İstanbul Han Batur Yüzme Kulübü'yle Marmaris'te yarışacağım. 7 Temmuz'da Boğaz yarışı var, yine yüzeceğim. Arkadaşlarım bu yıl Kaş-Meis arasındaki yüzme etkinliğine de katılmamı öneriyor. Orası da 7 kilometre. Kolay bir hat değil. Daha karar vermedim, ama yüzebilirim."


ARKADAŞINA GÖNDER
67 yaşındaki şampiyon yüzücü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN