Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hopa'ya dizi için gitti, sanat atölyesi kurdu

Giriş Tarihi: 10.3.2013

Tansel Öngel, Hopa'da Benim İçin Üzülme dizisinin çekimleri sürerken bir yandan da gençlere bale, tiyatro ve müzik sevgisi aşılamaya çalışıyor

Benim İçin Üzülme dizisinde Niyazi karakterine hayat veren Tansel Öngel'le bundan aylar önce dizi başladığı sırada bir söyleşi yapmıştım. O gün, dizi nedeniyle Hopa'da bulunmanın onun için çok büyük bir keyif olduğunun altını çizmişti. İçimden "E tabii, doğa güzel, çayır çimen, dağ havası... Bunlar onu motive ediyor olmalı," diye geçmişti. Fena halde yanılmışım. Öngel'i motive eden, Hopa'yla ilgili planlarıymış. Sonraki birkaç konuşmamızda, çocuklara sanatı ulaştırmak için düşündüklerinden söz etti. Projelerinin onu hayata bağlayan unsurlar olduğunu o zaman anladım.

BELEDİYE KUCAK AÇTI
Çok geçmeden de projelerini hayata geçirdi. Rol arkadaşı Timur Ölkebaş ve onun tiyatrocu eşi Aynur Ölkebaş ve Benim İçin Üzülme dizisinde rol alan Elif Korkmaz'la bir araya geldi. Bu muhteşem dörtlü "Biz Hopa için, Hopalılar için sanata dair ne yapabiliriz?" diye kafa yordu. Yapabilecekleri, yetenekleriyle orantılı olduğu için ilk akıllarına gelen de tiyatro ve bale oldu. Hopa Belediyesi'nin kapısını çaldılar. Belediye, deyim yerindeyse onlara kucak açtı ve eski belediye binasını tahsis etti, üstelik tüm tadilatı yaparak. Bundan sonrasını Öngel anlatıyor: "Bir sanat atölyesi kurma fikriyle yola çıktık. Bale stüdyosunu kurduk, tiyatro salonu yapıldı. Sonra bir piyano satın aldık. Rize Devlet Tiyatrosu'ndan bir arkadaşım piyano dersleri veriyor. İki aydır 60 bale, 30 tiyatro, 15 de piyano öğrencisi derslerimize katılıyor. Dizinin orada yarattığı etki nedeniyle tiyatroya daha büyük ilgi olacağını düşünüyordum."
"Dizi bitip, oyuncular İstanbul'a döndüğünde ne olacak?" diye soruyorum. Öngel'in ilerisi için de kalıcı planları var: "Bu beş yıllık bir proje. Dizi bitip İstanbul'a döndüğümüzde, atölyenin üzerinden elimizi çekmeyeceğiz, genel koordinatörlüğüne devam edeceğiz. Sanat kurumları yıllık proje yapar, benim en büyük eleştirim bu. Oysa dünyada 5-10 yıllık proje yapılır. Hopa'da bir sanat atölyesine beş yıllık program yapmak mümkün değil. Ama öğrencilerimizden ya da o civarda yaşayanlardan yerimizi bırakacaklarımızı da bulacağız. Yıl sonunda bir gösteri planlıyoruz. Fazıl Say da bize destek sözü verdi. Karadenizli olsun olmasın, bütün sanatçılardan projemize destek bekliyoruz."

KAZIM KOYUNCU'NUN ADI VERİLECEK
Öngel, atölyenin adı konusunda çok hassas: "Kazım Koyuncu Sanat Atölyesi olsun istiyorum. Bu benim içimden geçen isim, ama şu an belli değil. Biz bu işi hiçbir beklenti olmadan Kazım Ağabey'in ruhuyla yapmak istiyoruz."
Dörtlü, Hopa'nın sahilinde kurulacak bir tiyatro ve bale sahnesi için Devlet Tiyatroları'yla irtibata geçti. Tansel Öngel bu hedeflerini de şöyle anlatıyor: "Lunaparkın olduğu yerde, belediyenin inşa etmeyi planladığı bir düğün salonu-sinema kompleksi var. Biz burada büyük bir sahne kurmak istiyoruz. Bu, Erme ve Gürcü gibi komşularımızın da gelip gösteriler izleyebileceği bir yer olmalı. Hatta Balkan ülkelerinden, Yunanistan'dan da gelebilirler. Neden Hopa'dan dünyaya açılan bir kapı olmasın? Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'yle bağlantıya geçtim. Onlar böyle bir sahne kurulabileceğini söylüyor. Benim İçin Üzülme'de, bu topraklardan çıkan bir kızın balerin olma hayali de anlatılıyor. Bu sadece bir hikaye, ama bir dizi senaryosu olarak kalmasın. Hopa'dan birçok genç bale sanatçısı da olabilir, tiyatro sanatçısı da, piyanist de... Bu ancak onlara imkan tanırsak mümkün olur."

Atölyeye katılım koşulları şöyle:
Bale için 3-13 yaş arası.
Tiyatro için 16 yaş üstü isteniyor.
Piyano için yaş sınırı yok.
Sanat atölyesinde yetenekli bulunan öğrenciler, konservatuvar sınavlarına da hazırlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hopa'ya dizi için gitti, sanat atölyesi kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN