Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat galerisinde bu kez cinayet var

Çağdaş sanatçı Aslı Çavuşoğlu, üç bölümlük bir Amerikan polisiye dizisi çekti. Amacı sanat dünyasındaki yanlış uzmanlaşmaya dikkat çekmek

Bugüne kadar farklı işleriyle dikkat çeken Aslı Çavuşoğlu, yeni projesi için üç bölümlük bir polisiye dizi çekti. Bu dizide, bildiğimiz dizilerdeki gibi bir cinayet işleniyor, adli bilim uzmanları araştırma yapıyor ve suçluyu bulmaya çalışıyor. Dizi, ABD yapımı bir polisiye dizi gibi kurgulanmış, ama bir farkı var. Adli bilim uzmanını canlandıran karakterler, sanat terimleriyle konuşuyor. Cinayetin aydınlatılması için de araka planda bir sanat koleksiyonunu araştırıyorlar.

SANAT UZMANI DA ELEŞTİRİLİR
Çavuşoğlu,dizi setini 2012'de Frieze Sanat Fuarı'na kurarak, çekimlerini izleyicilerin önünde gerçekleştirdi. Şimdi de dizisini Galeri Non'daki '3 Perdelik Cinayet' başlıklı sergisinde gösteriyor. Dizi, galeride kurulan dijital ekranda gösteriliyor. Sanatçı, amacını şöyle anlatıyor: "Suç temalı dizilerde bir dedektif, suçluyu bulmaya çalışır. İzleyicileri adli bilimler terimlerini kullanarak ikna eder. Ama bu film icabıdır, dedektif karakteri, bilimsel terimleri doğru kullanmak zorunda değil. İşte bu, sanat dünyasına benziyor. Sanat uzmanları da eserin değeri üzerine yorum yaparken bir dil, terimler ve argümanlar kullanıyor. Ben de 'Dizilerde dedektif taklidi yapan oyuncuların gerçek hayattaki sanat uzmanlarıyla arasında bir benzerlik olabilir mi?' diye soruyorum." Çavuşoğlu'na göre sanat uzmanlarının tavrı eleştirilebilmeli: "TV'de kurmaca bir hikayeyi inanılır kılmak için belli sözcükler kullanılıyor. Sanatta da eserler hakkında yazılan metinlerde, psikoloji ve felsefeden referans kullanılır. Bu ödünç alıntılar, eserleri meşrulaştırırken yanlış da yapılıyor. Bu, anlaşılmazlık yaratıyor. Örneğin Freud'dan bir alıntı yapıyor ve metnin bütününe bakmaksızın, kendi söylediklerini doğrulamak için onu kullanıyorlar. Kişi ya da fikirler, esas anlamlarını kaybediyor. Hollywood'un bilimsel kavramları ödünç alması gibi... Uzmanların da her zaman muhteşem olmadıkları göz önüne çıksın." Sergi 13 Nisan'a kadar devam edecek.

Ödül kazandığımı duyunca ev sahibim kirayı artırdı
Aslı Çavuşoğlu, 2012'de ilk kez verilen çağdaş sanat ödülü Full Art Prize'ı kazandı. Ancak ödülle ilgili farklı tepkiler almış: "Çok gurur duyduğum bir ödül , ama Talih Kuşu filminde Kemal Sunal'ın Milli Piyango kazanması gibi oldu. Hiç tanımadığım insanlar borç istedi. Üstelik ev sahibim de kirayı yükseltti."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat galerisinde bu kez cinayet var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN