Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kitaplarla dolu bir hafta

Giriş Tarihi: 31.3.2013

İstanbul son bir haftadır kütüphanelere teslim! Kütüphane Haftası, bandolar eşliğinde başladı ve bugün Şehir Hatları vapuru etkinliğiyle sona eriyor

Kındle, iPhone, iPad derken okuma eyleminin yöntemleri epey çeşitlenmiş de olsa, gerçek bir kitapla bir köşeye kıvrılmanın, sayfaları çevirip bambaşka kurguların içine çekilmenin keyfi hâlâ geçerliliğini koruyor. Ancak eskinin kitapseverleri için adeta kutsal topraklardan sayılan kütüphaneler de kendini modern zamanlara uyarlamanın gerekliliğini hissediyor. Kitapların büyüsüne inanan büyükler, yeni nesiller için kütüphaneleri daha cazip mekanlar haline getirmenin yollarını arıyor. Her yıl kutlanan Kütüphane Haftası'nda da söyleşi, panel ve workshop'lar düzenleniyor. Bu yıl da birçok yazar, akademisyen ve sanatçının katılımıyla gerçekleşen hafta, geçen pazar Tünel Meydanı'nda cıvıl cıvıl bir kalabalıkla başladı. Büyükşehir Belediye Bandosu'nun eğlenceli şarkıları ve çocukların katılımıyla şenlenen açılış yürüyüşü, İstiklal Caddesi'nin havasını baştan aşağı değiştirdi. Zaten Kütüphane Haftası'nın bu yılki İstanbul teması da "Kütüphanelerle değişin, gelişin, özgürleşin!" oldu.

HERKES İÇİN BİR ETKİNLİK VAR
İstiklal Caddesi'ndeki nostaljik tramvayda sunulan drama çalışmalarında haftanın temasına uygun canlandırmalar yapıldı. Hafta boyunca 'Yenileşim ve Kütüphaneciler' konusunda söyleşi, panel ve konferanslar gerçekleşti. Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde kütüphane haftasına özel indirimli kitap satışları ve imza günleri ilgi gördü. Film gösterimleri, çocuk atölyeleri, ebru uygulaması atölyesi, okuma etkinlikleri ve konserler büyük-küçük her yaştan İstanbullu'nun ilgisini çekti. 2011'den bu yana gerçekleştirilen 'Geceleyin Kütüphane' etkinliği kapsamında ise geç saatlere kadar açık olan kütüphanelerde birçok farklı atölye çalışması düzenlendi, kütüphanelerden yararlananlar ve kütüphanelere ilk kez üye olanlar arasında hediye çekilişleri yapıldı.

VAPURDA DOĞAÇLAMA EDEBİYAT
Etkinlikler bugün çocuklara özel bir masal ziyafetiyle sona eriyor. Saat 10.35'te Eminönü'nden kalkacak Şehir Hatları vapurunda, çocuklar yazar Çiğdem Gündeş ve çizer Ayda Ataman'la buluşuyor, masal şehri İstanbul'u hep birlikte oluşturacakları doğaçlama masallarla baştan yazıyor. Ama vapuru kaçıranlar üzülmesin, çocukların yazarlarla buluşmaları şehir hatlarının Eminönü-Anadolu Kavağı güzergahında önümüzdeki aylarda da devam edecek, vapurlar her ay farklı bir yazarla çizeri konuk edecek. Yeni vapuru beklerken Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi'nin İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile birlikte Kütüphane Haftası için özel olarak hazırladığı Sıradışı Genç Okurlar isimli belgeselini, YouTube'da izleyebilir, çocukların 'Kitap Okuyalım, Uçalım' temasındaki görüşlerini dinleyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitaplarla dolu bir hafta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN