Canım kardeşim

Giriş Tarihi: 14.4.2013

Türkiye'nin dört bir yanında, kan hastalıklarıyla mücadele eden binlerce çocuk ve onları kurtarmak için dünyaya getirilen binlerce kardeş var. Bu kardeşler hem anne babalarının hem de ağabey ve ablalarının kahramanları. İşte o kardeşlerin hikayeleri...

Kardeşi olmayan, kardeşlik duygusunu anlamaz derler. Aşağıdaki beş hikaye, kardeşlik kavramının genel geçer anlamından çok daha derin bir anlam içeriyor. Çünkü bu yazıya konu olan kardeşler birbirlerinin canı, üstelik mecazi anlamda değil. Onlar, kan hastalığıyla dünyaya gelen ağabey ve ablalarının hayatını kurtaran, kahraman çocuklar.

HAYAT kurtaran ilk kardeşin hikayesi İzmir'den... 14 yıllık ömrünün 12 yılını hastalıkla geçirmiş küçük bir kız Gizem Güvenkaya. İki yaşındayken akut lenfoblastik lösemi teşhisi konulan, o günden itibaren hiçbir zaman yaşıtları gibi yaşayamayan, oyundan, sokaktan, hayattan hep sakınılan bir çocuk oldu. İki yaşında yakalandığı hastalığı tam dört kez nüksetti. Gördüğü tedaviler nedeniyle her defasında saçları döküldü, her defasında hayalleri yarım kaldı ama o her defasında yarışa yeniden başladı. Sonunda onu kurtaracak kahraman dünyaya geldi. Gizem'i kurtarmak için dünyaya gelen kahramanın ismi Gülçin'di. Gizem'le Gülçin'in karşılaşmalarına geçmeden önce, mutlu biten hikayenin başına dönelim.

MAVİ GÖZLERİYLE UMUT GETİRDİ
Kanser tedavisine başlandığında, Gizem üç yaşındaydı. Kemoterapi gördü, küçücük vücudu ağır hastalıkla savaştı. Ağzında maskeyle sokağa çıktığında alay edildi, dışlandı. Hastalığı son kez nüksettiğinde kemik iliği kök hücre nakli yapılması kararı alındı. Ama uygun donör bulunamadı. Doktorların önerisiyle İlknur ve Ziya Güvenkaya, Gizem'e can olacak yeni bir 'can' dünyaya getirme kararı aldı. 2 Mayıs 2010'da Gülçin dünyaya geldi. 'Sipariş bebek' diye anıldı Gülçin hep. Oysa siparişten öte, Gizem'in canıydı, kardeşiydi. Hiçbir şeyden haberi olmayan, güzel mavi gözleriyle Güvenkaya ailesine umut getiren bir bebekti.

OKULUNA GERİ DÖNDÜ
Yapılan testler, Gülçin'in kemik iliğinden alınan kök hücrelerin ablası Gizem'i kurtarmak için uygun olduğunu söylüyordu. Nakil yapıldı. O günlerde 13 yaşındaki Gizem, 13 aylık kardeşi Gülçin sayesinde yeniden dünyaya geldi. Doktorlar "Erken ve güçlü kemik iliği tutuluşu oldu," müjdesini verirken, taburcu olan Gizem, kardeşi Gülçin'e ve ailesine kavuştu. İzmir Kadifekale'de yaşayan aile, böylece kötü günleri geride bıraktı. Gizem iki yıl ara verdiği okuluna döndü. Ablasının kurtarmak için dünyaya getirilen Gülçin ise bu günlerde üç yaşını doldurdu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Canım kardeşim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN