Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haydi bebekler yüzmeye!

Sizin bebeğiniz yüzme bilmiyor mu yoksa! İngiltere'de 25 yıldır yaygın olarak uygulanan 'bebek yüzmesi' programı Türkiye'de de girişimci anne Ayşe Natalie Akcan tarafından uygulanıyor

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Bebeklerin suyun altında nefeslerini tutabilecekleri bir dalma refleksiyle dünyaya geldiklerini biliyor musunuz? Peki ya bu reflekslerini korumalarını sağlayan eğitim programları olduğunu? Yurtdışında 25 yılı aşkın süredir bebeklere doğumdan itibaren yüzme dersleri veriliyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen suyla arası pek iyi olmayan ülkemizde ise bebeklerin yüzebileceği düşüncesi annelerin büyük çoğunluğuna tedirginlik veriyor. Ancak az da olsa yüzmeyle ilgili önyargıları aşıp daha özgür davranan cesur anneler de yok değil. Türkiye'de bebeklere yüzme imkanı sağlayan ise girişimci anne Ayşe Natalie Akcan olmuş. Merkezi İngiltere'de olan Aquababies programını iki yıldır İstanbul'da uygulayan Akcan, şimdiye kadar iki aylıktan dört yaşına kadar 600 civarında bebeğe yüzme eğitimi vermiş.

ANNELİK HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
Ayşe Natalie Akcan'ın kariyer hikayesi de pek çok kadın gibi anne olduktan sonra değişmiş. Yedi yıl öncesine kadar İngiltere ve İspanya'da yaşayan ve turizmle uğraşan Akcan, İstanbul'da ise büyük bir bankada yönetici olarak çalışmış. Ancak iki yıl önce bebeği dünyaya gelince onunla daha fazla vakit geçirmek istediği için işi bırakmış. Bebeği çok gazlıymış ve onu rahatlatmak için yüzmeye götürmek istemiş. Ancak bu konuda eğitim veren bir kurum olmadığını görmüş. Oysa İngiltere'deki arkadaşlarının büyük çoğunluğu bebeklerini yüzme derslerine götürüyormuş. Bunun üzerine Aquababies'i Türkiye'ye getirmeye karar vermiş. İngiltere'de bu işin eğitimini aldıktan sonra İstanbul'da uygulamaya başlamış.

HAVUZ HİJYENİ ENDİŞE YARATIYOR
Türkiye'de annelerin en çok hijyen konusuna takıldığına dikkat çeken Akcan, buna anlayışla yaklaşıyor: "O yüzden ders verdiğimiz yerleri özenle seçiyoruz. Levent Mövenpick Hotel, Conrad İstanbul, Moda'daki Double Tree Hilton ve Ataşehir'deki Minicim Spor Akademisi'nde derslerimizi veriyoruz. Bu dört havuz Sağlık Bakanlığı denetiminde olan, en sağlıklı yöntemlerle temizlenen havuzlar. Bu iki yıl içinde hiçbir bebeğimizde bir sağlık sorunu yaşamadık. Öğrencilerimiz özel bez ve yüzme giysisi giyiyorlar. Bu giysiler sızmayı önlüyor. İstanbul'da doktorlar ikiye ayrılıyor. Bebeğin yüzmesini destekleyen ve desteklemeyenler. Desteklemeyenler de bebeğin biraz daha büyümesini uygun buluyor." Örneğin Amerikan Hastanesi Pediatri Uzmanı Dr. Aylin Şimşek, Aquababies programını destekliyor: "Yüzmek bebeklerin kaslarının güçlenmesini sağlarken kaba ve ince motor becerilerinin hızlı gelişmesine katkıda bulunabiliyor. Aynı zamanda ebeveyn ve bebek arasındaki bağı güçlendiriyor. Doğru ve güvenli bir biçimde yapıldığı takdirde bebek yüzmesi faydalı olabiliyor," diyor.

Hande Erden ve kızı Lara (10 buçuk aylık)
Altı aylıkken başladık
"Lara altı aylık olduğundan beri yüzmeye geliyoruz. Üç kur bitirdik. Buraya geldiğinde çok mutlu oluyor ve rahatlıyor. O eğlenince ben de mutlu oluyorum. Birçok arkadaş edindik burada. Dışarıda da görüşüyoruz. Yurtdışında yaşayan bir arkadaşım oğlunu yüzmeye götürmüş ve faydalarını anlatmıştı. Ben de daha hamileyken karar vermiştim yüzmeye götürmeye. Hiç düşünmeden tereddüt etmeden başladık ve iyi ki de başlamışız.

Deniz Özoğul ve kızı Maya (10 aylık)
Dersten sonra iyi uyuyor
"Maya altı aylıkken başladık. Hamileyken duymuştum bu programı ve ilgimi çekmişti. Sonra altı aylıkken başladık ve inanılmaz iyi geldi. Çok eğleniyor. Nefesini doğal tutma refleksini korumak, suyla olan ilişkisini biraz daha güçlendirmek için çok faydalı oldu. Sabah havuzdan sonraki ilk uykusu çok keyifli oluyor. Ben bütün bebekli arkadaşlarıma tavsiye ediyorum."

Zeynep Akpolat ve oğlu Kaan (10 aylık)
İsmini burada öğrendi
"Biz de Lara ve Hande'yle birlikte başladık. Üç kuru bitirdik. Hafta solarında buluşup derste öğrendiklerimizi babalara da gösteriyoruz. Buradaki hareketler öncesinde Kaan'ın ismini söyleyip ilgili komutu öyle veriyoruz. Bu şekilde ismini öğrendi. Bebeğimizi, olabilecek en erken dönemde suyla tanıştırmak istiyorduk, bunu da duyunca seve seve geldik. Geç bile kalmışız."

Gizem Sezer Çölgeçen ve oğlu Kerem (10 aylık)

Endişe edilecek bir şey yok
Biz Kerem dört aylıkken başladık. Ben ilk başta hijyen konusunda biraz endişeliydim. Çünkü Kerem çok beyaz tenli ve hassas bir cilde sahip. Fakat geldiğimizde aslında geç bile kaldığımızı gördük. Biz ilk başladığımızda iki buçuk aylık bir bebek vardı. Hijyen konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Kerem çok keyif alıyor. Anneler hiç endişe etmesin."

Nefes tutmayı öğreniyorlar
Aquababies'in her aşaması beş hafta sürüyor. Haftada bir gün 30 dakikalık derslerde bebekler yeni bir beceri ile tanıştırılıyor. Temel felsefesi ve amacı bebeklere suyun içinde güvende olmalarını öğretmek olan Aquababies programı, 0-12 aylık bebekler ile 13 ay - üç buçuk yaş arasında küçük çocuklar için farklı programlar sunuyor. Bebekler, nefes tutma egzersizlerine kelime bağdaştırma yöntemi kullanarak başlıyorlar. Bu şekilde yüzleri suyla temas ettiğinde doğal nefes tutma refleksini kontrol etmeyi öğreniyorlar. Bebeklerin eğlenceli bir tecrübe edinmelerine önem veren Aquababies programı, oyunlar eşliğinde öğretmeyi hedefliyor. Program ebeveyn/ yetişkin katılımı ile gerçekleşiyor. Programa katılan ebeveyn/ yetişkinler, öğretilenleri program harici zamanlarda bebekleriyle birlikte tekrarlayabiliyor. İstatistiklere göre, çok sığ sularda bile boğularak can veren önemli sayıda bebek bulunuyor. Aquababies'in temel felsefesi ve amacı, bebeklere suyun içinde güvende olmalarını ve sudayken kendi kendilerine rahatça kenara gitmeyi öğretmeyi hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydi bebekler yüzmeye!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN