Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnönü'ye müzikal veda

İnönü Stadyumu, futbola gönül verenler kadar müzikseverler için de önemli bir yer. Türkiye, Michael Jackson'ı, Madonna'yı, Metallica'yı ilk kez burada izledi. Bu yaz yıkılacak İnönü'ye de bir dizi müzikal etkinlikle veda edeceğiz. Stadyumdaki ilk konserlerin mimarı Ahmet San ve son konserleri düzenleyen Murat Abbas ile buluştuk

Neler neler yaşandı İnönü Stadyumu'nda... Sadece Beşiktaş'ın değil, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın maçlarına da uzun bir süre ev sahipliği yaptığı için, İnönü Stadyumu, her futbolsever tarafından benimsendi. Metin Oktay, Fenerbahçe kalesinin ağlarını bu stadyumda yırttı... Ama en çok da Beşiktaşlıların kalesiydi. Çünkü semtin kalbindeydi. Beşiktaş unutulmaz başarılar yakaladı, şampiyonluklar yaşadı, bazılarını kaçırdı! Liverpool, Barcelona gibi dev takımları mağlup etti. Bunlar futbolseverlerin hafızasında hâlâ. Fakat İnönü Stadyumu'nda anıları olanlar sadece futbolseverler değil. İnönü, taraftarlar kadar müzikseverler için de özel bir mekan çünkü. Özellikle 1993'te, dünyanın en büyük yıldızlarını ağırladı stadyum; Michael Jackson, Madonna, Metallica, Elton John, Bon Jovi, Guns N' Roses gibi isimler ilk Türkiye konserlerini bu stadyumda verdi. 1990'lı yılların Türkiyesi'nde böylesine büyük yıldızları ağırlamak çoğu insan için rüyadan ibaretti. 'Memleketten uzaya astronot yollamak' kadar imkansızdı hatta. Türkiye'ye bir dünya yıldızını getirmeyi kafasına koyan organizatör Ahmet San ne derse desin, "Olmaz o iş," dediler, inanmadılar. Ama San rüyaları gerçeğe dönüştürdü. Yıldızlar birbiri ardına sahneye çıktı. 1993 yazı öylesine ilham verici bir dönemdi ki, o konseri izleyenlerin bazıları müzisyen oldu, bazıları da organizatör. İşte, hem futbolun hem de müziğin İstanbul Boğazı'nın kenarındaki bu mabedi, bu yaz yıkılıp, yeniden yapılacak. Ama İnönü'ye, Pozitif'in organize ettiği Vodafone İstanbul Calling adlı konserler dizisiyle veda edilecek. Rihanna (30 Mayıs), Tiesto (7 Haziran) The Prodigy (29 Haziran), Snoop Dogg (7 Temmuz) ve Iron Maiden (26 Temmuz), İnönü sahnesine çıkacak. Biz de bu konserlerin öncesinde, stadyumda ilk konserleri organize eden Ahmet San ve İstanbul Calling konserlerini düzenleyen Pozitif Müzik Yöneticisi Murat Abbas ile konuştuk.

İLK METALLİCA KONSERİNİ UNUTAMAM
"
İnönü Stadyumu ile ilişkim, bir futbolsever olarak futbol sayesinde başladı. 70'li yıllarda bir Fenerbahçe- Sarıyer maçına babamın sırtında gelmiştim. O zamanlar sadece Beşiktaş oynamıyordu bu stadyumda. Ben Fenerbahçeli'yim. Bizim maçlarımız da burada oynanırdı."

JACKSON KONSERİNE GİDEMEMİŞTİM
"Stadlar ayrılmaya başlayınca da İnönü Stadyumu ile bağım müzik alanına kaydı. Burada çok fazla konser yapıldı. Müzikseverlerin hafızasında çok özel bir yeri var bu nedenle. Michael Jackson konserine gelememiştim. Üzülmüştüm. İzlediğim ve unutamadığım konser ise 1993'teki Metallica konseriydi. Metallica ilk kez İstanbul'a gelmişti. O konserden çok etkilenmiştim. Hatta konserin sonunda ışıklar açılmıştı. İnsanlar Yeni Açık tarafından mekanı terk etmeye hazırlanırken, ışıklar bir anda yeniden söndü. Ardından Kirk Hammet'ın üzerine yeşil bir ışık vurdu ve helikopter sesiyle One şarkısı çalmaya başladı. O anı hiç unutamam. İnsanlar bir anda sahne önüne koştu."

İNÖNÜ'YE DÜNYA DEVLERİYLE VEDA
"Uzun soluklu konserler dizisi için 2012'nin eylül ayında İnönü Stadyumu gündeme geldi. Üstelik bu proje veda anlamı taşıyordu. İlk teklif Rihanna'ydı. Ardından da 'Madem uzun süreli bir etkinlik, farklı müziklerden hoşlanan insanlara göre programı çeşitlendirelim,' dedik. Bu nedenle kapanışı da Iron Maiden ile yapalım,' dedik. İşimiz de rast gitti. Iron Maiden üç saat sahnede kalacak ve bütün hitlerini çalacak. Böylece İnönü'ye veda edeceğiz."


ARKADAŞINA GÖNDER
İnönü'ye müzikal veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN