Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınıfta yazar var!

Anasınıfı ve birinci sınıf öğrencileri, Okuyorum-Büyüyorum projesiyle sevilen çocuk kitaplarının yazarlarını sınıflarında ağırlıyor. Çocuklar hikayeleri, yazarlarından dinliyor

Giriş Tarihi: 2.6.2013
İstanbul Yeniköy Rotary kulübü tarafından başlatılan ve Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de desteklediği proje kapsamında, devlet okulları öğrencileri, çocuk kitabı yazarlarıyla tanışma fırsatı buluyor. Üstelik bu buluşmalar, sadece birer imzalı kitaba kavuşmaktan çok daha eğlenceli geçiyor. Sevilen yazarlar kitaplarını kendileri anlatıyor, canlandırıyor ve hatta minikleri de sürece dahil ederek okumanın ne kadar keyifli bir etkinlik olduğunu canlı canlı kanıtlıyor! Projenin detaylarını Yeniköy Rotary Kulübü 2012-2013 dönemi Genel Sekreteri Didem Karabatur anlattı.
- Bize biraz kulübünüzden ve projenizden bahseder misiniz? Neden özellikle çocuklar ve neden kitap seçildi?
- Rotary, insani hizmetler sağlayan, bütün mesleklerde yüksek etik standartları teşvik eden, dünyada iyi niyet ve barışın tesisine yardımcı olan, iş ve meslek sahibi insanların dünya çapında birleştiği bir hizmet kuruluşu... Bugün dünyada 160'tan fazla ülkede, 30 bini aşkın Rotary Kulübü'nde 1 milyon 200 bin Rotaryen bulunuyor. Ülkemizde ise ilk Rotary Kulübü 1954'te Ankara'da kuruldu. İstanbul Yeniköy Rotary Kulübü 2010'da kurulmuş genç bir kulüp. Kulübümüzde 70 kadın üye olduğu için özellikle çocuk ve eğitim konularına eğilimi ve duyarlılığı olan bir kulübüz. Kulüp olarak eğitim konusunda sürdürülebilir projeler uygulamaya özen gösteriyoruz. Her yıl 70'e yakın lise ve üniversite öğrencisine burs veriyoruz, okuma yazma kursları açıyoruz, gençlerimize liderlik seminerleri düzenliyoruz, genç sanat öğrencilerini sanatseverlerle buluşturup, eserlerini sergileme ve satma olanağı sağlıyoruz.
- Okuyorum-Büyüyorum'un amacı nedir?
- Okuyorum-Büyüyorum anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerine yönelik bir proje. Burada amacımız okuma yazmayı henüz öğrenmemiş veya yeni öğrenmiş çocuklarımıza kitap sevgisi aşılamak ve kitap okumanın eğlenceli, keyifli bir alışkanlık olduğunu vurgulamak. Bu proje kapsamında bize destek veren çok değerli çocuk kitabı yazarlarımız ve yayınevleriyle devlet okullarını ziyaret ediyoruz. Yazarlarımız kitaplarını teatral ve interaktif bir şekilde okuyor, her öğrenciye kulübümüz tarafından yazardan imzalı birer kitap hediye ediliyor.

ÇOCUKLARIN KİTABA İLGİSİ ARTIYOR
- Sadece kitap hediye etseydiniz, mutlaka daha pratik ve hızlı ilerleyen bir proje olurdu. Yazarları da projeye dahil etmenizin sebebi nedir?
- Kitapların doğrudan okula yollanarak dağıtılması da sağlanabilirdi tabii, ama yazarlarımızın bizzat orada olması, kitaplarını teatral ve interaktif bir şekilde çocuklara okuması, kitaba ilgiyi de artırıyor. Çocuklar kitapları eğlenceli nesneler olarak algılıyor. Çocukla yazar ve kitap arasında bir bağ oluşuyor. Çocuklarda okuma alışkanlığı ve sevgisinin geliştirilmesi için tasarlanan okuma etkinliğimize, yedi yayınevi ve yedi değerli çocuk yazarından oluşan ekip destek veriyor. Tülin Kozikoğlu (İletişim Yayınları), Sara Şahinkanat (Yapı Kredi Yayınları), Yıldıray Karakiya (Redhouse Kidz), Defne Ongun Müminoğlu (Artemis Çocuk), Aytül Akal (Uçanbalık Yayınları), Fatih Erdoğan (Mavibulut Yayıncılık) çocuklarla buluşacak ve Behiç Ak'ın (Can Yayınları) bir kitabını Tiyatro BeReZe tiyatrolaştırarak çocuklara okuyacak.
- Proje sadece anasınıflarını ve 1. sınıfları kapsıyor. Neden sadece küçük sınıfları hedeflediniz?
- Okuma ve kitap sevgisini küçük yaştan aşılamak gerektiğine inanıyoruz. Özellikle küçük yaş grubu çocuklarını hedefledik; malum, ağaç yaşken eğilir. Okumayı sökme süreci çocuk için sıkıntılı bir dönem. Bu dönemde veya öncesinde kitabı eğlenceli bir nesne olarak çocuğa sunmanın önemli olduğunu öğrendik ve bu projeyi başlattık. Kitabı çocuğun hayatına eğlenceyle birlikte ne kadar erken sokarsak kitabı seven bireyler yetiştirme şansımız da o kadar yüksek olur diye düşünüyoruz.
- Proje kapsamındaki okulları nasıl seçiyorsunuz? Projeniz İstanbul'un belli bir bölgesiyle sınırlı mı?
- Projemiz belli bir bölgeyle sınırlı değil, ama devlet okullarıyla sınırlı. Bu yıl Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü de bize büyük destek verdi. Dolayısıyla projeyi o bölgede uyguladık. Fakat zaman içinde diğer bölgelere de yayılmayı hedefliyoruz. Özel okul öğrencileri sık sık yazarlarla buluşabiliyor. Öte yandan devlet okullarında okuyan çocuklar için bu bir hayal. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün geçen yıl başlattığı Yazarlar Okullarda projesiyle devlet okulu çocukları da yazarlarla tanışma, söyleşme şansını yakaladı. Biz de Rotary Kulübü olarak daha fazla devlet okulunda eğitim alan öğrencilerin bu imkandan faydalanmasına destek vermeye çalışıyoruz.
- Kaç okula ulaşmayı planlıyorsunuz? Proje bütçesinin tamamı Yeniköy Rotary Kulübü tarafından mı karşılanacak?
- Projeyi Yeniköy Rotary Kulübü başlattı, ama diğer Rotary Kulüpleri'nden de destek aldık. Örneğin Gayrettepe Rotary Kulübü de bir okul etkinliğini üstlendi. Hedefimiz 2013-2014 eğitim döneminde, farklı Rotary Kulüpleri'yle daha çok okula, daha çok öğrenciye ulaşmak. Uzun vadeli hedefimiz ise yurtdışı Rotary'den fon alarak, projeyi çok daha geniş çevrelere taşımak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınıfta yazar var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN