Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Venedik'te hem bienal hem eğitim

Türkiye'nin Venedik Bienali'nde artık kalıcı bir pavyonu var. Açılışa katılmak üzere Venedik'e giden gurupta, Türkiye'den öğretim görevlileri ve öğrenciler de yer aldı

Giriş Tarihi: 2.6.2013
"Türkiye'de de sanatın hızla geliştiğini, dünya sahnesine sanatçılarımızın hızla çıktığını görüyoruz. Venedik Bienali'nde en geniş şekilde temsil edilmek şart. Bienalde özenle hazırlanmış bir Türkiye pavyonunun iki yılda bir mutlaka dünya sahnesine çıkması lazım. Bunu bugüne kadar gerçekleştirebildik. Bundan sonra daha da etkili bir şekilde gerçekleştireceğiz. Çünkü artık Türkiye'nin de, Venedik'te kalıcı bir yeri olacak." İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın bu sözleri, bu yıl 55.'si düzenlenen Venedik Bienali'ndeki Türk pavyonunun açılış töreninden. Dün başlayan ve 24 Kasım'a kadar sürecek Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi'nin Türkiye Pavyonu'nda, Ali Kazma'nın Rezistans başlıklı yeni video serisi gösteriliyor. Video, Emre Baykal'ın küratörlüğünde gerçekleştirilen ve Venedik Bienali'nin ana mekânı olan Arsenale'nin Artigliere binasında yer alan Türkiye Pavyonu'nda gösteriliyor. Ali Kazma'nın ilk kez Venedik'te gösterilen Rezistans serisinde, insanın toplumsal, kültürel, fiziksel ve genetik kodlarını kırarak bedene yaptığı müdahaleleri kaydedilmiş. Rezistans'ın çekildiği mekanlar arasında Paris'te bir film seti, Sakarya'da bir hapishane, İstanbul'da bir okul ve ameliyathane, Berlin'de robot üretim ve deneylerinin yapıldığı bir üniversite, Lozan'da bir tıbbi araştırma laboratuvarı, Londra'da bir dövme stüdyosu ve New York'ta bir tiyatro salonu da bulunuyor. Projeye eşlik etmek üzere bir kitap da yayımlandı. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitabın tasarımını serginin iletişim malzemelerini de tasarlayan Esen Karol üstlendi.

ÖĞRENCİLER ÇOK HEYECANLI
Bülent Eczacısaşı'nın müjdelediği kalıcı pavyona 20 yıl boyunca katkıda bulunacak markalardan biri olan Ülker, Bienal'in ön izlemesine çeşitli okulların güzel sanatlar fakültelerinden öğretim görevlileri ve onların seçtiği dört başarılı öğrenciyle birlikte gitti. 2010'dan bu yana kültür sanat alanında etkinliklerde bulunan Ülker daha önce de 1400. Yılında Kuran-ı Kerim, Hat Sanatının Şaheserleri Hilye-i Şerifeler, Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi gibi sergileri Türk izleyicisiyle buluşturmuştu. Bienalin ön izlemesine katılan Prof. Dr. Aydın Ayan, Prof. Dr. Oktay Anılanmert, Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen, Yrd. Doç. Zafer Mintaş ve Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Rezistans'a tam not verdi. Öğretim görevlileri ve öğrencilerle birlikte Bienal'i gezen Murat Ülker "Biz 70 yıldır Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra toplumun sosyal gelişimine daima duyarlıyız. Bu nedenle kültür-sanat alanında da toplumsal gelişimi destekleyen projeler üzerinde durmaya özen gösteriyoruz, " diyor. "Türkiye'de kitlelerin sanatla buluşmasına da katkı sağlamak istiyoruz," diyen Ülker, öğrencileri bu projeye neden dahil ettiklerini de şöyle açıklıyor: "Son yıllarda bir çok sanat olayını destekledik. Ancak sanatın gelişmesi, Türk sanat ve sanatçılarının tanınması için yetişmekte olan sanatçılarımızın da desteklenmesi gerekiyor. Bu sebeple dünyanın en önemli sanat olaylarından Venedik Bienali'ne giderken çeşitli okulların güzel sanatlar fakültelerinden öğretmenlerinin seçtikleri en başarılı dört öğrenci ile birlikte gittik. Öğrencilerle tek tek sohbet ettim, onların heyecanlarını görmek beni de heyecanlandırıyor. Kendimden, yaşadıklarımdan örnekler verdim. Birlikte sergileri gezdik. Meraklı olmaları hoşuma gitti. Onların bakış açılarıyla eserlere bakmak, onları dinlemek benim de eserleri başka yönleriyle görmemi sağladı. Onların sanatlarının, vizyonlarının gelişmesinde katkımız olduysa bu benim için çok değerli," diyor. Dışişleri Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı himayesinde ve Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu'nun desteğiyle gerçekleştirilen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'nun koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı yürütüyor.

Klasik müzik ve yoga bir arada
İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği 41. İstanbul Müzik Festivali'nin ilk haftasında sıradışı bir mekanda, sıradışı bir etkinlik var. Festival, 6 Haziran Perşembe akşamı saat 21.00'de MAC Bebeköy'de gerçekleştirilecek Bir Yoga Klasiği başlıklı etkinlikle yogayı klasik müzikle bir araya getiren bir performansa imza atacak. Etkinlikte, bir taraftan yoga meraklıları eğitmenler eşliğinde yoga yaparken, dileyen dinleyiciler de şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra'Sion konserini dinleyerek. Orchestra'Sion, profesyonel genç müzisyenlerden oluşan bir yaylı çalgılar topluluğu. Hem renkli repertuvarı hem incelikli yorumlarıyla seyircilerden ve müzik yazarlarından övgüler alıyor. Bir Yoga Klasiği'nde yoga alanı için biletler 90 TL, dinleyici alanı için ise 70 TL.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Venedik'te hem bienal hem eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN