Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaylalar gezginleri bekliyor

Türkiye, bir yayla cenneti. Anadolu'nun her yerinde binlerce yayla var. Yazın Bolu'dan Doğu Karadeniz'e kadar bütün yaylalarda hayat canlanıyor. Sıcak günlerde yeşillikler arasında serinlemek ve tatil yapmak isteyenler için öneriler

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Önce bir şehre ulaşırsınız. Otomobiliniz varsa yol sorarak, yoksa bir otomobil bularak yaylaya çıkmaya başlarsınız. Yollar sizi küçük köylerin kıyısından dolambaçlı virajlara sürükler. Nazlı akan bir dere, yolculuğunuza eşlik eder. Tam "Hâlâ gelemedik mi?" derken yemyeşil bir düzlüğe ulaşırsınız. Çiçekler, kokular, kuşların cıvıltısı, su birikintileri, minik göller ya da nehirler sizi karşılar. Dünyanın tepesinde gibi hissedebilirsiniz, yemyeşil bir yerdesinizdir. Yazın şehrin bunaltıcı sıcağı çok aşağıda kalmıştır. Doğayı sevenler için yaz aylarında yayla tatili vazgeçilmezdir. Türkiye'de binlerce yayla var. Her ilçe ya da köy bir yaylaya bağlı. Burada yaşayanlar mayıs ayının sonundan itibaren yaylaya çıkıp buradaki evlerinde hayatlarını sürdürüyor. Doğu Karadeniz, yayla seyahati için en çok tercih edilen bölge. Seyahat şirketlerinden yaylalar için hazırladıkları turları öğrendik ve kitaplardan festivallere yaylaların
farklı yüzlerini araştırdık.

Beş şehirden beş doğa harikası
Ayder, Uzungöl Yaylası'nı herkes bilir. Ama bir de bilinmeyen yaylalar var.
1- Artvin, Barhal Yaylası: Artvin Yusufeli İlçesi'nden Sarıgöl Köyü'ne, buradan da Barhal Yaylası'na ulaşılıyor. Yazın Yusufeli'nden minibüslerle de gidilebilen bu yayla, Kaçkar Zirve Rotası'nın en son mezrasında bulunuyor. Yaylada pansiyonlar mevcut, ama Barhal Yaylası'nın bulunduğu yöre, uluslararası bir dağcılık rotası. Bu yüzden yer bulmak zor, Yusufeli Belediyesi'nden bilgi alarak bölgeye gitmekte fayda var. Yaylada çadır kurulabiliyor.
2- Kastamonu, Dipsizgöl Yaylası: Kastamonu'nun Tosya İlçesi'nden Ilgaz'a doğru gittiğinizde Suluca Köyü'nün içinden geçen yoldan bu yaylaya varabilirsiniz. Çadır konaklaması yapabileceğiniz yaylada, başka bir konaklama seçeneği yok. Tek lokanta bulunuyor. Etrafınızda binbir çeşit çiçek göreceğiniz bu yayla, saklı bir cennet. Ilgaz Milli Parkı'nı ziyaret edenler, günübirlik turlarla da bu yaylayı görebilir.
3- Bursa, Kocayayla: Osmanlı'nın kuruluşuna ev sahipliği yapan bu yayla, yeşil Bursa'nın yemyeşil bir köşesi. Bursa'daki Keles İlçesi'nin içinden İnegöl'e uzanan dağ yolunda bulunan yaylada, Obakamp Doğa Sporları ve Kampçılık Merkezi bulunuyor. Burada ahşap bungalovlarda ya da kendi çadırınızda kalabilirsiniz. Orhan Gazi ve Nilüfer Hatun'un düğününe ev sahipliği yapan bu yayla, görülmeye değer.
4- Antalya, Gömbe Yaylası: Antalya'nın Elmalı İlçesi'nden Kaş'a giden yolda karşınıza çıkacak bu yayla, muhteşem bir doğaya sahip. Konaklama tesisi bulunmayan yayla, çadırla konaklamaya müsait. Uçurumların arasındaki Gömbe Yaylası'nda Antalya'nın sıcağını unutup doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
5) Denizli, Süleymaniye Yaylası: Denizli, Budan'dan ulaşılabilecek yayla, en az bilinen yaylalardan. Pamukkale'nin yanı başındaki bu yaylada muhteşem bir de göl bulunuyor. Yayla'da konaklama imkanı yok, ama çadırınızla kalmanız için gayet uygun.

Her yaylaya çadır kurulur mu?
Türkiye'deki yaylaların hemen hepsinde çadırla konaklamak mümkün. Ancak neredeyse hiçbirinde çadır kampı yok. Ayder Yaylası, Uzungöl üzerindeki yaylalarda bazı tesisler var. Civarda çadır kuranlar, bunlardan faydalanabiliyor. Kalacağınız yaylada çadır tesisi bulunmuyorsa, dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Tur rehberleri, yaylalara çadır kuracaklara şunları tavsiye ediyor:
Ateş yakmadan önce çevredekilerden bilgi alınmalı.
Çevredeki köy ya da ilçeden gelenlerin burada kaldığını düşünerek, içki tüketimi konusunda kontrollü davranmakta ve taşkın hareketlerde bulunmamakta fayda var.
Yanınızda kalın uyku tulumu, piknik tüpü, katlanabilir sandalye, çatal bıçak, yiyecek ve mutlaka bol miktarda su bulundurun.
Uzun yürüyüşler yapacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Kot pantolon değil, yürüyüşe uygun, rahat bir pantolon ve ayakkabı tercih edin. Kat kat giyinmek de işinize yarayacak. Yağmurluk, bilekli bir çift bot, güneşten koruyacak şapka ve sırt çantası da şart.
Yaylalarda yerler çadır kurulması için hazırlanmadığından fazla sert ya da yumuşak olabilir. Fazladan mat götürmek sizi taşlardan kurtarır.
Otomobille gidecekler altı yüksek bir modeli tercih etmeliler.
Festival ve şenlik dönemlerinde binlerce kişi yaylalara geldiğinden, bu dönem çadırla konaklamak zor.
10-12 kişilik gruplar, yayla gezisi için ideal gezgin sayısı. Sorun çıkarmayacak kadar az, birbirine destek olacak kadar kalabalık. Bir rehberle gezmeyi tercih edin.


ARKADAŞINA GÖNDER
Yaylalar gezginleri bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN