Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere'yi sarsan skandal 50 yaşında

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Britanya tarihinin en büyük skandallarından birinin, Savunma Bakanı John Profumo'nun, 19 yaşındaki parti kızı Christine Keeler'la ilişkisinin ortaya çıkmasının üzerinden 50 sene geçti. Bu skandal, daha sonra sinemacılara ve fotoğrafçılara da ilham kaynağı oldu

5 Haziran 1963. Britanya Başbakanı Harold Macmillan'ın danışmanı, Whitehall'da bir basın toplantısı düzenliyor. Konu, hükümetin Savunma Bakanı John Profumo'nun Macmillan'a yazdığı bir mektup. 48 yaşındaki Profumo, mart ayında Avam Kamarası'nda bir konuşma yapmış, 'parti kızı' Christine Keeler'la ilişkisi olduğunu reddetmiş. Şimdiyse Başbakan'a şunları yazıyor: "Söylediklerimin doğru olmadığını ve sizi, meslektaşlarımı ve Avam Kamarası'nı yanlış yönlendirmiş olduğumu kabul etmekten büyük bir pişmanlık duymaktayım." Macmillan, bakanın istifasını kabul ediyor ve kendisine hayatta başarılar diliyor. Ancak 20. yüzyılda Britanya siyaset sahnesinde yaşanan en büyük seks skandalının bir sene sonraki seçimlerde muhafazakar partiye seçim kaybettirmesine, kısmen kendi siyasi kariyerini bitirmesine de engel olamıyor.

SOVYET AJANIYLA İLİŞKİ
Savunma Bakanı, İngiltere'nin Kübalı ve Rus sosyalistlere karşı canla başla mücadele ettiği o günlerde, 1961 yılında, 19 yaşında bir genç kızla tanışıyor. West End'deki müzikhollerde sahneye çıkan ve zengin ve nüfuzlu erkeklerle gününü gün eden Keeler'ın aynı zamanda Yevgeni Eugene Ivanov'la, yani bir Sovyet ajanıyla da birlikte olduğunun farkında değil. Bu kavgalı iki ideolojinin birleştiği noktada duran Keeler, bu şekilde Britanya siyasetinde taşları yerinden oynatmaya başlıyor. Lord Bill Astor'un Thames kıyısında yer alan Cliveden'deki malikanesinde bir temmuz akşamı tanışıyorlar. Keeler havuz başında çıplak bir biçimde koşarken kendini, ne olup bittiğine bakmaya gelen Savunma Bakanı'nın kollarında buluyor. Ona birlikte olacağı zengin erkekler bulan, bir nevi seks zincirinin yaratıcısı Doktor Stephen Ward'ın misafiri olarak orada bulunan Keeler, Profumo'yu görür görmez çarpılıyor. Aynı günlerde tanıştığı Yevgeni Ivanov'a karşı da benzer duygular içinde. Haftanın belli günleri Profumo'yla diğer günlerde de Ivanov'la birlikte oluyor. Kendisi dışında büyük resme hakim olan yegane kişi ise Doktor Ward. Keeler'ın iki kutuplu dünyanın iki kutbuyla da birlikte olmasını keyifle izliyor Ward.

TİYATRO GİBİ
Aradan zaman geçiyor ve Keeler iki erkekle de ilişkisini bitiriyor. Bu arada eskiden birlikte olduğu uyuşturucu satıcısı Johnny Edgecombe'yle yaşadığı fırtınalı ilişki, cinayet girişimleri ve mahkeme duruşmalarıyla son buluyor. Mahkemede Keeler'ın eski ilişkileri gündeme geliyor; güzel bir skandal kokusu alan gazeteciler genç kıza bir çek yazıp hikayesini dinliyor ve duyduklarını hemen manşete çekiyorlar. "Savunma Bakanı Şoku" başlığıyla çıkan gazeteler, Doktor Ward'ın çetesini çökertmeye yemin eden Scotland Yard ve mahkeme salonunu tiyatro sahnesine çeviren avukatlar eşliğinde olay, Britanya'da gündemin birinci sırasına oturuyor. Keeler dokuz ay hapis cezası alırken Profumo görevinden istifa edip 2006'daki ölümüne dek bu konuda hiç konuşmuyor. Doktor Ward ise mahkeme tarafından suçlu bulunduktan sonra intihar ediyor.

İHANETİ İTİRAF ETTİ
Keeler bugün 71 yaşında. Bundan birkaç hafta evvel Sunday Mirror gazetesine verdiği söyleşide Profumo skandalındaki rolünün düşünüldüğünden çok daha büyük olduğunu itiraf etti. "Gerçek şu ki ülkeme ihanet ettim," diyor bu söyleşide. Doktor Ward'ın kendisinden, Londra'daki Sovyet Konsolosluğu'na, içinde 'briç oyununa' dair ayrıntılar içeren bir zarf götürmesini istediğini söylüyor. "Bilgi sızdırdığımın farkındaydım ama tüm bu yıllar boyunca kendime bu belgelerin briçle ilgili olduğunu söyledim. Elbette değildi. Ben şapşal bir genç kızdım. Eğer ne yaptığımı tam olarak idrak etmiş olsam, ülkeme zarar verecek bir harekette bulunmazdım. Akıllı, karizmatik ancak tehlikeli bir adam için çalışıyordum..." Ward ondan, Profumo'yla yattıktan sonra nükleer savaş başlıklarının ne zaman Almanya'ya taşınacağı gibi bilgileri öğrenmesini istemiş. Hikayenin üzerinden 50 yıl geçmiş, olayın tarafları öbür dünyaya göçmüşken hikayenin bilinmeyenlerini basına anlattı Keeler. Böylece Profumo skandalında son sözü kendisini kişisel çıkarları için kullanan erkekler değil, o söylemiş oldu.

EFSANE SANDALYE
Keeler'ın hikayesini filme çekme girişimleri, ta 1963'deki o günlerden başlıyor. Avustralyalı fotoğrafçı Lewis Morley stüdyosunda, Profumo skandalını anlatacak filmin tanıtım malzemesi olarak kullanılmak üzere Keeler'ın fotoğraflarını çekiyor. Genç kızı çıplak görmek istediklerini söyleyen yapımcıların talimatıyla Morley, Keeler'dan stüdyosundaki büro sandalyesine ters oturmasını rica ediyor. Ame Jacobsen tasarımı efsanevi modelin taklidi sandalyeyle vücudunun mahrem yerlerini kapattığı fotoğraflar, Keeler'ı dünya çapında üne kavuşturuyor. Ancak Profumo hikayesi çeyrek asır sonra, 1989 yılında sinemaya çekilebiliyor. Başrollerinde John Hurt, Joanne Whalley, Bridget Fonda ve Ian McKellen'in olduğu Scandal, anlattığı hikayenin hakkını veren çok çarpıcı bir film.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'yi sarsan skandal 50 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN