Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Program bahane gezmek şahane!

Onlar sırtlarında çantaları, ellerinde mikrofonları dünyanın altını üstüne getiriyor, izleyiciyi belki de hiç gidemeyecekleri yerlerde dolaştırıyor, farklı kültürlerle tanıştırıyor. Kısa bir süre öncesine kadar erkeklerin tekelinde olan gezi programları son dönemde kadınların eline geçti. Televizyon dünyasının gezgin kadınları maceralarını anlattı

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Onları ekran başında izleyip iç geçirmeyen, "Ahhh ben de oralarda olsaydım," demeyen tek bir kişi yoktur. Televizyon dünyasının gezgin kadınlarından söz ediyorum. Genelde erkeklerin tekelinde olan gezi programları son dönemde kadınların eline geçti. Televizyon izleyicisi için kadınların gözüyle ülkeleri, şehirleri, kültürleri izlemek daha keyifli bir hâle geldi. Aslında bu işin mimarı TRT'de yıllar önce Gezelim Görelim programıyla tanıdığımız Nuray Yılmaz. Yılmaz, dere-tepe Türkiye'nin dört bir yanını arşınlayarak bugünki kadınlara bir anlamda öncülük etti. Şimdi Gülhan Şen, Özlem Tunca ve Işıl Bayraktar gibi isimler bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Tabir uygunsa, dünyanın altını üstüne getiriyorlar. Bu gezgin kadınların hikayesini dinledik, ne yalan söyleyelim biraz da imrendik!

GÜLHAN ŞEN
TV8, Gülhan'ın Galaksi Rehberi programı sunucusu

Kadınlar seyahat ruhunu ekrana daha iyi yansıtıyor
2007'den bu yana dünyanın dört bir yanını arşınlıyorum. Kadınlar gezerken hem daha meraklı hem de daha dikkatli birer gözlemci; bir erkeğin gözünden kaçabilecek küçük detaylara, enteresan kültürel öğelere dikkat ediyorlar. Ayrıca kadınlar temkinli ve pratik davrandıkları için ortaya çıkan problemlerin çözümünde çok daha az zorlanıyor. Kadın olmanın dezavantajları yok değil, sağlık ve hijyen koşulları konusunda daha hassas olmak durumunda kalıyoruz. Ve gezgin kadınlar bazı ülkelerde rahatsız edici boyutta ilgiye maruz kalıyor. Gezmek pek çok insanın hayalidir, ancak bunu gerçekleştiremeyen, farklı dünyaları sadece televizyon ekranından görenler, program ne kadar renkli, eğlenceli ve neşeli olursa izlerken o kadar çok mutlu oluyor; kendilerini sunucuyla o kadar fazla özdeşleştiriyor."

ANNENİZDEN FIRÇA YERSİNİZ
"Seyircilerden aldığım en güzel iltifat şuydu; 'Programınızı izlerken içimiz enerji doluyor ve adeta sizinle birlikte oraya gitmiş gibi hissediyoruz.' Belki de seyahat ruhunu kadınlar ekrana daha eğlenceli yansıtıyor... Gezmek özel hayatı etkileyen bir şey elbette; çok gezmek sadece kadının değil, bir erkeğin özel hayatını da muhakkak etkiliyordur. Hatta sürekli yurtdışında olmasını kıskanan eşi veya sevgilisi yüzünden erkeğinki daha da zor bana kalırsa. Ama benim için de pek kolay olduğu söylenemez. Telefonunun çekmediği garip yerlerde, bana ulaşamadığı için telaşlanan erkek arkadaşımdan, annemden az fırça yemedim. Ve düzensiz bir hayatınız olduğu için evlenip çoluk çocuğa karışmak pek mümkün olamıyor tabii."

MAURITIUS GEZMEYİ EN SEVDİĞİM YER
"Çok şükür gezdiğim her yerin güzel yanlarını bulup kolayca hoşnut olabilen bir insanım, ama Mauritius'u ayrı seviyorum. Hint Okyanusu'nda bir ada ülkesi olan Mauritius hem doğa güzelliği hem kültürel yapısı ve misafirperverliği ile kalbimi çaldı diyebilirim. Benim tatil anlayışım size göre farklı tabii; çalışırken zaman ayıramadığım ailemle, erkek arkadaşımla, arkadaşlarımla evde vakit geçirmeyi çok seviyorum. Onlarla birlikte seyahatlere de çıkıyoruz elbette ama daima bir sorumlulukla iş yapmak ve kafana göre takılıp tatil yapmak arasında çok büyük fark var. Ben de tatillerde herkes gibi denize girmeyi, dinlenmeyi ve güzel sohbetler eşliğinde yemekler yemeyi, sade bir turist gibi dolaşmayı seviyorum. Mesela geçen yaz arkadaşlarımızla araba kiralayıp İspanya- Endülüs ve Portekiz turu yaptık. Program için çok şirin kasabalar keşfettim. Gezmek asla kolay bir iş değil. Havaalanları insanı inanılmaz yorar. Hava, su ve mevsim değişiklikleriyle sık sık hasta olursunuz. Yeme-içme alışkanlığınızın düzensizliğinden, saat farkları nedeniyle uyku düzeninizin olmayışından hızlı kilo alır, hızlı kilo verirsiniz, vücudunuz afallar. Dünyanın en güzel sahillerine gidip denize girmeden döndüğüm de çoktur. Bazen kötü sürprizler de oluyor, bir keresinde Bahamalar'a gittik, muhteşem turkuaz renkli suları, yemyeşil palmiyeleri, rengarenk evleri çektik, beş-altı kaset doldurduk. Şirkete dönünce kasetlerin hepsinin siyah beyaz olduğunu gördük! Güzelim Bahamalar bölümünü yayınlayamadık."

ARKADAŞINA GÖNDER
Program bahane gezmek şahane!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN