Adalar ve kitaplar

Giriş Tarihi: 14.7.2013

Estetik cerrah Dr. Baki Çokneşeli, İstanbul'un Prens Adaları hakkında yazlmış tüm kitapları bir araya getirdi

İstanbul'un adaları, her dönem yazarlara ilham vermiş. Kimi adalarda geçen hikâyeler kurgulamış, romanlar yazmış, kimi de adaların bitki örtüsünü, coğrafi özelliklerini araştırmış. Böylece bugün Prens Adaları hakkında yazılmış çok sayıda kitaba sahibiz. Halen de yeni eserler yazılmaya devam ediliyor. İşte bu kitaplar son sekiz yıl içinde kapsamlı bir koleksiyona dönüştü. Üstelik bir estetik cerrahın sayesinde... Doktor Baki Çokneşeli'nin son sekiz yılda biriktirdiği 245 kitap Adalar Müzesi'nde sergileniyor.

TESADÜFLE BAŞLADI
Çokneşeli, küçük yaşlardan itibaren kitaplara büyük bir ilgi duymuş. Kitap sevgisi ona ailesinden yadigar. "Küçük yaştan beri adalara gidip gelirim, ailemin, sülalemin yazlıkları vardı. Şimdi de yazları Büyükada'da kalıyorum. Babam kitap okumaya çok meraklıydı, bu merak da bana ondan geçti," diyor. Yalnızca adalar ile ilgili kitaplardan oluşan bir koleksiyon yapmaya başlamasına neden olan tesadüfüyse şöyle anlatıyor: "Büyükada'da bir ev sahibi olduğumda adalar hakkında bilgi edinmek istiyordum. Komşularım burada bir restoran işleten Ahmet Tanrıverdi ile konuşmamı önerdi. 'Neden?' dedim, 'Altı tane kitabı var bu konuda,' cevabını verdiler. Böylece peş peşe önce onun kitaplarını sonra adalar hakkındaki diğer kitapları satın almaya başladım. Yeni kitapları bulmamda kitapların bibliyografyaları çok faydalı oldu. Seçtiğiniz kitapları arayıp bulmak, zaten koleksiyon işinin en zevkli kısmı. Kimi kitabı Yunanistan'dan kimini Almanya'dan getirttim." Baki Çokneşeli, kitaplarda adalar hakkındaki tüm bilgilerin mevcut olduğunu söylüyor: "Yedi-sekiz yıl içinde bulabildiğim, çeşitli dillerdeki tüm kitapları topladım. Bu koleksiyonda en geniş bilgi veren kitaplar, Pars Tuğlacı'nın kitapları. Ansiklopedi tipinde hazırlanmış bu iki ciltlik kitaplarda, binaların tapu kayıtlarından eski fotoğraflara her şey var. Günümüzde Adalar Müzesi ve Adalar Vakfı kitap çıkarıyor." Çokneşeli'nin planı, koleksiyonunu kurulması planlanan Adalar Kütüphanesi'ne bağışlamak. "Kitaplar okunmak için yazılır, saklanmak, biriktirilmek için değil," diyor.

Sevda Demirel tazminat ödedi
İşini severek yaptığını söyleyen Çokneşeli'nin başı, yaklaşık 13 yıl önce Sevda Demirel'in patlayan silikonları hakkındaki haberlerde isminin geçmesi nedeniyle epey ağrımış. Çokneşeli, Demirel'den haberlerin asılsız olması nedeniyle tazminat aldığını anlatıyor: "Hakkımdaki haberler tamamen asılsızdı. Sevda Demirel'i ben ameliyat ettim. Sonra Sevda Hanım benim hakkımda haksız suçlamalarda bulunduğu için şikayetçi oldum. Türkiye'de ilk kez bir doktor hastasından tazminat aldı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalar ve kitaplar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN