Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısa... kısa...

Giriş Tarihi: 14.7.2013
Kalbiniz için şarkı söyleyin
Kimileri keyifli olduğunda şarkı söyler, kimileri de kederli olduğunda bir şeyler mırıldanır veya belki de ağıtlar yakar. Ancak şimdi bilim insanları, şarkı söylemenin, hatta bir koroda şarkı söylemenin sağlığımıza en az yoga yapmak kadar faydalı olduğunu saptadı. İsveç'teki Gothenburg Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, topluluk halinde şarkı söyleyenlerin kalp atışları senkronize oluyor, bu da koro mensuplarının kalp atışlarını düzenliyor. Zira unutmayalım, düzensiz kalp atışları kalp hastalıklarına davetiye çıkarabiliyor. Üstelik koro, birlik ruhunu ve başkalarına karşı duyarlılığımıza da geliştiriyor. Bunun nedeniyse, başkalarıyla birlikte şarkı söylemenin, vagus sinirini uyarması; bu sinir, duygularımızı ve iletişim kurma yetimizi harekete geçiriyor. Özetle, bilim insanları şöyle diyor: "Koroda şarkı söylemek hem ruh hem beden sağlığına faydalı."

Plastik dudakla gençlik aşısı
Japon tasarımcılar, yüzü gençleştirecek plastik dudaklar tasarladı. İddiaya göre, kadınlar Face Slimmer (yüz inceltici) adlı bu plastik dudaklar sayesinde gençliklerini ve güzelliklerini koruyabiliyor. Plastik dudakları takıp ses çıkarmak, yüz kaslarını çalıştırıyor, göz çevresindeki kırışıklar bile kayboluyor. Bu dudaklarla günde üç dakika egzersiz yapmak bile sonuç için yeterli. Plastik dudakların satış fiyatı ise 61 dolar.

Meyve sebze ömrü uzatıyor
Meyve ve sebze tüketmenin ne kadar sağlıklı olduğunu herkes biliyor. İsveç'te yapılan bir araştırma da meyve ve sebze tüketiminin doğrudan ömür süresini etkilediğini ortaya koydu. Karolinska Enstitüsü, yaşları 45 ile 83 arasında değişen, toplam 71 bin kişinin katıldığı ve 13 yıl süren bir çalışma gerçekleştirdi. Katılımcılara ne kadar meyve ve sebze tükettikleri soruldu. Buna göre hemen hemen hiç meyve ve sebze yemediklerini belirtenlerin, sık sık bu besinleri yiyenlere göre ortalama üç yıl daha az yaşadıkları saptandı. "En ideali günde beş porsiyon meyve ve sebze tüketmek," diyen araştırmacı Alicja Wolk, daha az meyve sebze tüketmenin ömür beklentisini kısalttığını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa... kısa...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN