Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taş ocağından klasik müzik sesi geliyor

Giriş Tarihi: 14.7.2013

Bu yıl 2 bin 500 yıllık antik taş ocağında yapılacak Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, yarın akşam piyanist Gülsin Onay ve kemancı Erkin Onay'la başlıyor

Bodrum gecelerini klasik müzikle buluşturan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 10. yılına değişimlerle giriyor. Dokuz yıldır dört asırlık bir Ortodoks şapeli olan Eklisia'da yapılan festival, bu yıl 2 bin 500 yıllık tarihi bir alana taşınıyor. Gümüşlük'teki Koyunbaba mevkiindeki 3 bin kişilik antik taş ocağı, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan Halikarnas Mozolesi'nin yapımında kullanılan taşların da çıkarıldığı çok önemli bir mekan. Festivalin yarın akşamki açılış konseri ise geçen yıl kaybettiğimiz İş Sanat'ın direktörü Meriç Soylu'nun anısına düzenlenecek. Festivale ayrıca Aldo Ragone, Endellion Quartet, Mauricio Vallina, Pierre Reach, Yury Martynov, Boğaziçi Caz Korosu, Carlo Domeniconi ve Derek Gripper gibi ünlü sanatçılar ve korolar katılacak. Gümüşlük Müzik Akademisi (GMA), bu yıl da genç müzisyenlerin hem tatillerini değerlendirip hem de eğitim almalarını sağlamak amacıyla kapılarını açacak. Dokuz genç yeteneğe yurtdışında eğitim imkanı sunan GMA'da yine festivalin konuk sanatçıları eğitim verecek. 22 Temmuz-9 Ağustos arasındaki piyano masterclassı'nın ardından, 6-10 Ağustos arasında piyanist ve besteci Fazıl Say, kompozisyon masterclass'ı düzenleyecek. Türkiye'yi ve Türk müzisyenlerini çok iyi tanıyan gitarist Carlo Domeniconi ve Derek Gripper'ın gerçekleştireceği gitar ustalık sınıfları ise 10-16 Ağustos'ta yapılacak.

SAYGUN'UN ANISINA YARIŞMA
Bu yıl 18-21 Temmuz arasında ikincisi gerçekleştirilecek Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışması da gençlerden büyük ilgi görüyor. Yarışmanın 20-21 Temmuz'da yapılacak finalleri, yine genç yeteneklere rekabet yaşatacak. Festival, 16 Ağustos'ta Carlo Domeniconi ve Derek Gripper konseriyle sona erecek. Ünlü gitarist Domeniconi, Bodrum'da Gümüşlük'te yaşadığı döneme denk gelen ve 1985'te bestelediği, dünyanın dört bir yanında seslendirdiği ve büyük ilgi gören Koyunbaba adlı eserini de çalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş ocağından klasik müzik sesi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN