Vegan anneler, dikkat!

Fransa'da, sadece vegan olan annesinin sütüyle beslenen bebek öldü. Aile, 10 yıl hapisle yargılanıyor. Peki vegan anneler nasıl beslenmeli?

Fransa'nın Amiens kentinde yaşayan Sergine - Joel Le Moaligou çifti, 11 aylık bebeklerinin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle 10'ar yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Gerekçe ilginç: Vegan çiftin, bebeği yalnızca anne sütüyle besleyip, ona başka hiçbir besin maddesi vermemiş olması. Bilirkişi görüşüne başvuran savcı, vegan annelerin sütünde A ve B12 başta olmak üzere pek çok vitamin eksikliğinin bebeğin ölümünün tek sorumlusu olduğunu iddia ediyor. İddianamede 11 aylık bebeklerin ortalama 8 kilo olması gerektiği ve yaşamını yitiren bebeğin hastaneye kaldırıldığında 5.7 kilo olduğu bilgisi de yer alıyor. Süt ve yumurta dahil hiçbir hayvansal gıda tüketmeyen veganların sayısı Türkiye'de de artıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alegra Motro'dan görüş aldık. Motro, veganlığı şöyle açıklıyor: "Veganizm veya veganlık, hayvansal gıdaları ve tüm yan ürünleri reddetmek demek. Bu akımın takipçilerine de vegan denir. Veganlıkta minimum koşul, hayvanların bir şekilde acı çektiği tüm hayvansal ürünlerin reddedilmesidir." Dr. Motro, veganların dikkat etmeleri gereken noktaları anlatıyor: "Vegan beslenmenin; et ve süt ürünlerinin içerdikleri yağların zararlı etkileri, kalp sağlığı ve bağışıklık sistemini güçlendirmedeki katkıları, lif zengini bir beslenme olduğu için sindirim sistemi sağlığında faydaları fazla. Ancak vegan beslenmede yeterli protein, B ve B12 vitaminiyle kalsiyum alınmasına dikkat edilmeli."

HAMİLELİKTE B12 VİTAMİNİ ŞART
Acaba bu maddeler alınmadığında neler olabilir? Dr. Motro "Kalsiyum eksikliğinde yorgunluk, el ve ayaklarda uyuşma, havale nöbetleri oluşabilir. B12, hayvansal kaynaklı bir vitamin. Kan yapımında kullanıldığı için, eksikliğinde kansızlık oluşur. Vegan anneler, hamilelik ve emzirme döneminde B12 içeren multivitaminler ve mineraller almalı, yeterli protein tüketmeliler," diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vegan anneler, dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN