İnsanların ilgisinden 100 metrelik yolu 2 saatte geçemediğim oluyor

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun Ramazan'da atv ekranlarında yayınlanan programları reyting rekorları kırıyor. Hocayı yakından görmek isteyenlerse soluğu Sultanahmet'te alıyor. Hatipoğlu ile bu yoğun ilgi çemberinin altında yaşadıklarını ve günlük hayatını konuştuk

Yer: Sultanahmet Meydanı. Saat: 16.00 civarı. Meydanda kurulan sahnenin etrafı hınca hınç dolu. Yer bulamayanlar, yanlarında getirdikleri kartonları ve battaniyeleri yere serip kendilerine oturma alanı yaratıyor. Bir tarafta çocuklar koşuştururken, büyükler de aralarında sohbete dalıyor. Saat 20.00'ye gelirken kalabalık sahne önüne doğru koşmaya başlıyor. Fotoğraf makinesini çıkaranlar, ellerinde kalem kağıt imza isteyenler, telefonlarıyla yakınlarını arayanlar... Tüm bu heyecanın sebebi, yıllardır yaptığı programlar, yazdığı kitaplar ve çıkardığı DVD'lerle milyonlarca eve konuk olan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu... Nihat Hoca, Ramazan boyunca hem iftar hem de sahurda atv ekranlarından canlı yayınla evlerimize konuk oluyor. İmkanı olanlar da Nihat Hoca'yı yakından görebilmek, hatta ona dokunabilmek için yayının gerçekleştiği Sultanahmet'te soluğu alıyor. Sadece yakın çevreden değil; yurtdışından, Fransa'dan, Almanya'dan da gelenler var. Biz de program öncesi Sultanahmet'teki yerimizi alıyoruz. Hocayla birlikte sokakta yürümenin ne kadar zor olduğunu da o an anlıyoruz. Bir anda etrafımızı yüzlerce insan sarıyor. Nihat Hoca da vakti yettiğince herkesle tek tek ilgileniyor. Yediden yetmişe, milyonların gönlünde taht kuran Hatipoğlu bazen 100 metrelik yolu iki saatte geçemese de durumdan epey memnun. "İnsanların duasını alıyorum," diyor. Biz de Hatipoğlu'na bu ilginin sırrını soruyoruz. İftardan sahura canlı yayında geçen günlerini, Ankaraİstanbul arası yaşamını ve ailesine nasıl zaman ayırdığını anlatmaya başlıyor.

- Ramazan'da günde yaklaşık 5 bin mail geliyormuş. Bu yoğun ilgiyi neye bağlıyorsunuz?
- İslam'ı olduğu gibi anlatıyoruz. İnsanların duymak istediklerini değil, duymaları gerekenleri ifade ettiğimiz için halkımızla buluşuyoruz. Empoze edici, kırıcı değil bu anlatımımız. Herhangi bir hizip endişesi içinde değil, 'İslamiyet budur, Allah'ın, Peygamber'in söyledikleri şu,' diye açıklıyoruz. Sadece Ramazan'da da değil, yıl içindeki konferanslarımızda da aynı ilgi devam ediyor. Bir konferansımız için 25 bin kişi toplanıyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanların ilgisinden 100 metrelik yolu 2 saatte geçemediğim oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN