Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sizin tatiliniz hangisi?

Herkesin tatil anlayışı farklı. Kimi kalabalık tatil beldelerinde eğlenmeyi, kimi sessiz koylarda inzivaya çekilmeyi tercih ediyor. 'Her şey dahilci'ler, yurtdışı sevenler ve mavi sulara yelken açanlar... Her bütçeye ve zevke göre tatil alternatifleri var

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Yaz demek tatil demek. Birçoğumuz kış ayları boyunca çalışıp yaz tatilinin hayalini kuruyoruz. Tatil arzusu baki kalsa da tatilin çeşidi kişiden kişiye değişebiliyor. Kimileri, tatilini yurtdışında farklı ülkeleri keşfederek geçirmeyi tercih ediyor. Kimileri, deniz olsun da nerede olursa olsun mantığında. Bir de 'her şey dahil'ciler var. Mavi turdan vazgeçemeyenleri, sabaha kadar eğlence isteyenleri ve çocuklu aileleri de es geçmemek lazım. Avantaj ve dezavantajlarıyla farklı tatil seçeneklerini araştırdık.

Hem yurtdışı olsun hem de hesaplı
Yaz tatili için yurtdışını tercih edenlerin sayısı da artık epey fazla. Bunun başlıca sebepleri arasında ekonomik fiyatlar ve tur paketleri geliyor. Ege'deki tatil beldelerinde yapacağınız bir tatil için ödeyeceğinizden çok daha azını gözden çıkararak yeni kültürler keşfetmek mümkün. Yine havayollarının kampanyalı fiyatları da yurtdışı tatilini cazip hale getiriyor. Tatili programlarken öncelikli olarak yapmanız gereken şey otelleri ve gideceğiniz yeri iyi araştırmak. Yoksa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Balkanlar, Kuzey ülkeleri, Fransa'nın güneyi, Uzakdoğu gözde tatil yerleri. Biletinizi önceden alırsanız seyahat gayet hesaplı olabiliyor. Ama çok uzağa gitmek istemeyenler için Yunan adaları iyi bir tercih olabilir. Mesela kumsalları ve muhteşem restoranları kadar eğlence hayatıyla da ön plana çıkan Mykonos, Türkiye'ye kıyasla uygun fiyata tatil yapma imkanı sunuyor. Hırvatistan'ın Türkiye'ye vize uygulaması Dubrovnik'e gidenlerin sayısını azaltsa da hâlâ uygun fiyatlı yurtdışı alternatiflerinin başında geliyor.

Sakinlik isteyenlere
Açık büfelerde kaybolmak, endüstriyel mutfaklardan uzak kalmak, çatal-bıçak sesi duymadan yemeğini yemek isteyenlerin ideal tatil yeriyse genelde butik oteller oluyor. Çocuklu aileler için butik oteller pek de uygun değil, çünkü ufaklıklar sıkılabiliyor. Fiyatlar da 'her şey dahil'e oranla epey kabarık oluyor. Butik otel için Sapanca'dan Şirince'ye birçok seçenek var. Ama en popülerleri Datça ve Alaçatı'da. İstanbul'a yakın olsun diyorsanız da Büyükada'daki alternatiflere bir göz atabilirsiniz. Butik otellerin en iyi tarafıysa her şeyin size özel olması. Mesela birçoğunda sabah istediğiniz türden kahvaltıyı yapabiliyorsunuz.

Mavi sulara açılmak için
Deniz tutkunları için en ideal tatil denizin üstünde olanıdır. Özellikle son yıllarda artan marina sayısı mavi turcuların çoğalmasında da etkili oldu. Yüzmeyi seviyor, topuklu ayakkabı aramıyor ve illa lüks ve konfor diye tutturmuyorsanız, mavi tur seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Teknede geçen tatilin en iyi tarafı fazla kıyafete, makyaj malzemesine ihtiyaç duymayacak olmanız. Tekne tatilinin en riskli tarafıysa birlikte seyahat ettiğiniz insanlar. Çok iyi anlaştığınız kişilerle tatile çıkmanızda yarar var. Ülkemiz sularında birbirinden güzel koylar var. Bill Gates'in de ziyaret ettiği Marmaris ve Datça'nın tam ortasında kalan Bencik Koyu, Gökova Körfezi, Göcek civarı... Ama son yıllarda trend, dümeni Yunan adalarına kırmak.

Her şey dahil olsun derseniz
'Her şey dahil' sistemini ya çok sever ya da nefret edersiniz. Ama özellikle çocuklu aileler için bu sistem oldukça işe yarıyor. Çocuklar gün boyu farklı animasyon etkinliklerine katılıp istedikleri büfeden istediklerini yiyebilirler. En mükemmel tarafı da hesabı kapama anıdır. Çünkü genelde ekstra harcamalar hesaba yansımaz. En olumsuz tarafıysa açık büfede açılınca ortaya çıkıyor. 'Deniz, spor, ne de olsa zayıflarım,' diye yola çıktığınız tatil fazladan kiloyla sonlanıyor. Özellikle Antalya çevresinde 'her şey dahil' sisteminde hizmet veren birçok otel var. Ama oteli seçmeden önce iyi bir araştırma yapmak ve internetteki otel hakkında yazılan yorumları okumakta yarar var. Kimi zaman az çeşit ve lezzetsiz yemeklerden oluşan açık büfeler hüsrana yol açabiliyor. Ayrıca bu tarz tatillerde otel dışına çok çıkılmadığı için etrafı gezme olanağı olmuyor. Club Med, Robinson Club, Voyage bu sistemde hizmet veren başarılı tesislerden bazıları.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sizin tatiliniz hangisi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN