Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 yıllık eğitim yönteminin başarısı

Çocuğun bir birey olarak tüm özelliklerini, mümkün olabilecek en ileri seviyede geliştirmesini hedefleyen Mon tessori eğitim sistemi Türkiye'de de uygulanıyor

Giriş Tarihi: 18.8.2013
20. yüzyılın başlarında, İtalya'nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori eğitim yöntemi, bugün dünyada 76 ülkede, binlerce okulda uygulanıyor. Bu yöntem, çocukların keşif ve merak duygularını destekleyerek, onları kendi kararlarını verebilen, sorumluluk alabilen ve öğrenmekten zevk alan genç bireyler olarak eğitiyor. Sistemde; çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede, kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımak amaçlanıyor. Bu sistemde eğitim, her çocuğa özel programlanıp uygulanıyor. Her çocuğun seçim ve hareket özgürlüğü bulunuyor.

İLKOKUL DÜZEYİNDE MONTESSORI
Artık Türkiye'de de ilkokul düzeyinde Montessori eğitimi veriliyor. TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) bünyesinde hizmet veren Palet Montessori, önümüzdeki eğitim yılında, Ümraniye Tepeüstü'ndeki şubesinde ilkokul birinci ve ikinci sınıf eğitimine başlayacak. Okulun Çengelköy, Tepeüstü ve Yeşilvadi Konakları'nda açılan yeni şubesinde ise anaokulu eğitimi devam edecek. Okulun yetkilileri şunları söylüyor: "Bu sene ilk defa ilkokul birinci ve ikinci sınıf eğitimine başlıyoruz. 24 kişiden oluşan sınıflarımızda Montessori eğitmenliği sertifikalı öğretmenlerimiz ve eğitmenleri denetleyen uzman pedagoglarımızla hizmet veriyoruz. Palet Montessori'de çocukların eğitiminden öğretimine, sağlığından beslenmesine kadar her şeyin Montessori standartlarına ve en önemlisi çocukların doğasına uygun olması için gayret ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 yıllık eğitim yönteminin başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN