Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin ulaşımına hazır olun

Giriş Tarihi: 18.8.2013

Mucit Elon Musk'ın hafta içinde taslaklarını açıkladığı 'Süper Tren' sürtünmesiz bir tüpün içinde ses hızına yakın yolculuk vaat ediyor. Ancak sürücüsüz araçlar, hibrid uçaklar, artık taslak olmaktan çıktı, yakın gelecekte hayatımıza girmeye hazırlanıyor

ABD'li mucit Elon Musk'un hafta içinde detaylarını açıkladığı Hyperloop, yani 'Süper Tren', ulaşım teknolojilerinde yepyeni devrim anlamına geliyor. Bir tüpün içinde neredeyse ses hızıyla hareket eden kapsüller şeklinde çok kabaca özetlenebilecek Süper Tren, örneğin İstanbul-Antalya arasının yaklaşık yarım saatte alınması demek. Tabii henüz proje aşamasında. Ancak ortaya çıkan taslaklar ve açıklanan detaylar dahi, yakın gelecekte ulaşım teknolojilerinin ulaşacağı noktayı göstermesi açısından nefes kesici. Hyperloop, tek örnek değil elbette. Gelişmiş ülkeler, hem trafik keşmekeşine çare olacak hem de zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacak projeler üzerinde kafa yormaya devam ediyor. Peki birkaç 10 yıl, hatta birkaç yıl içinde insanlığı ulaşımda nasıl yenilikler bekliyor? Uçan arabalar, pilotsuz uçaklar hayal mi? Azınlık Raporu, I Robot, Jetgiller ve Kara Şimşek'le hayal gücümüzü zorlayan ulaşım teknolojilerine kaç adım yaklaştık? Gelin hep beraber, yollarda 'geleceğe yolculuk' yapalım.

Havada 'şeker' gibi teknoloji
Boeing firmasının üzerinde çalıştığı, Subsonic Ultra Green Aircraft Research'in kısaltmasından hareketle sugar (şeker) adını verdiği proje, hibrid araçlarla temelde aynı prensibe sahip. Yolcu uçağı, yerdeyken havalimanının elektrik şebekesinden şarj edilen ve gövdenin orta bölümünde konuşlu bir düzine bateriye sahip olacak. En yüksek güce ihtiyaç duyulan kalkışta, klasik yakıtla çalışan motorlar devreye girecek. Gerekli irtifaya ulaşıldığında ise görevi elektrik motor üstlenecek. Projenin hayata geçirilmesi için öngörülen tarih ise 2030...

Takıl arkama hayatını yaşa

Yakında yollarda, birbiri ardına eşit mesafede sıralanmış araçların içinde, elinde kahvesi bilgisayarda takılan ya da sabah işe giderken sürücü koltuğunda kestiren şoförler görürseniz şaşırmayın! Trafikte çığır açacak 'otoyol treni' olarak da tabir edilen sistem sayesinde, öndeki bir araca kablosuz bağ ile 'eklenen' bir dizi otomobil, lazer sensörleri ve kameraları kullanarak belli bir mesafeden liderlerini takip ediyor. Volvo, sistemin kullanıldığı 200 km'lik bir test sürüşünü gerçekleştirdi.

Kara Şimşek'te sona doğru
Hibrid ve hatta tam elektrikli otomobiller artık neredeyse sıradan bir teknoloji haline geldi. Sıradaki en somut ve heyecan verici aşama şoförsüz arabalar. Google'ın kendi kendine hareket eden aracıyla ilgili ABD-Nevada'da yasal düzenlemeler yapılmaya başlandı bile. Çalışmalar Californiya eyaletinde de sürüyor. BMW, Ford gibi dünya markaları da benzer bir araba için test sürüşleri safhasına çoktan geçti.

Üzerinizden otobüs geçerse şaşırmayın
Toplu ulaşımda da ilginç projeler gün sayıyor. Tıpkı Çin'in başkenti Pekin için düşünülen 'straddling bus' gibi. Hem yolcu hem de otomobil taşıması öngörülen bu 'trenbüs' yerden yukarıda olduğu için trafiği engellemeden ilerleyebilecek. Güneş enerjisiyle çalışacak ve enerjiyi, üzerine yerleştirilen panellerle kendisi üretecek. Trafiğe çıkış için öngörülen tarih ise 2015.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin ulaşımına hazır olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN