Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekor kırmak için çılgın olmak lazım

Giriş Tarihi: 25.8.2013

Üç yıl önce ABD'ye yerleşen dünya sualtı dalış rekortmenimiz Yasemin Dalkılıç, artık sadece denizin kirliliğini anlatan belgesel için dalıyor: Kızımın nesli, beni etkileyen doğa mucizelerini göremeyecek

Derin maviliklerde üst üste sekiz dünya rekoru kırarken, nefesler kesilmiş halde suyun üstüne çıkması beklenirdi. Hayatı saniyelere bağlıydı, ama her defasında ışığa ulaşırdı. Üç yıl önce yeni bir rekor denemesine hazırlanırken rahatsızlanınca, profesyonel dalış hayatına son verdi ve antrenörü de olan eşiyle ABD'ye yerleşti. Yasemin Dalkılıç'a Miami'deki evinden ulaştık. 34 yaşındaki rekortmenimiz, artık derinliklerin değil, anneliğin tadını çıkarıyor. Ve rekor için değil Dünyanın İnanılmaz Dalışları adlı belgeselin çekimleri için dalıyor.

- Zirvedeyken dalışlara veda edip anne olmak, ani bir karar mıydı?
- 1999-2004 arasında yoğun bir rekor temposu içindeydim. Sekiz dünya rekoru kırdım. 11 yaşından beri yaptığım aralıksız antrenman temposunun sonucunda kendimi ruhen ve fiziken yorgun hissediyordum. Rekorlara ara verdim. Yine de yapmak istediğim, ama gerekli imkanı bulamadığım bir rekor denemesi daha vardı. 2010'da yapmak için karşıma bir fırsat çıktı, ama bu konuda kendimi tamamen tatmin olmuş hissettim. Çocuk sahibi olmak istedik ve anne oldum. Annelikten büyük keyif alıyorum.

ARTIK SAKİNCE DALIYORUM
- Dalış yaptığınız günleri, o 'derin mavi' heyecanı özlemiyor musunuz?
- Rekor denemelerini özlemiyorum. Bunu yapmak için biraz çılgın, risk alan bir psikolojiye sahip olmak gerekiyor. 10'lu 20'li yaşlarımda buna sahiptim ve sonsuz bir aşk ve tutkuyla bu yüksek derinliklere dalmak istiyordum, hiçbir güç beni durduramazdı. Ama yaş ilerledikçe, bu psikoloji değişiyor. Artık daha sakin şartlar altında sualtının tadını çıkarmak istiyorum.

- Rekor için değil, sadece keyif için dalmak nasıl?
- Sualtının sessizliği, gündelik hayatımızda görmediğimiz güzelliklerin keşfi, yerçekimsiz olma duygusunu bir bakıma yaşamak, serbest dalış ile mümkün. Akıl ve fiziksel gücün bir araya gelmesini gerektiren, insanın kendini dinlemesini sağlayan çok farklı bir aktivite bu.

- Yılların adrenalinden sonra sıkılmıyor musunuz?
- ODTÜ Matematik Bölümü'nde okumuştum. Bu tutkumu bilgisayarda program yazma şeklinde devam ettiriyorum, büyük keyif aldığım bir iş bu. Bir reklam şirketiyle evden çalışıyorum. Sabah kızımı anaokula bıraktıktan sonra bilgisayarda çalışıyorum. Öğlen formumu korumak için antrenman yapıyorum.

DENİZLER TÜKENİYOR
- Dünyanın İnanılmaz Dalışları adlı belgeseliniz ne aşamada?
- Eşimle hayalini kurduğumuz bir projeydi bu. Bilim insanları 50 yıl içinde denizlerimizdeki canlıların büyük kısmının yok olacağına inanıyor. Dolayısıyla bugünün çocukları beni küçükken bu derece etkileyen doğa mucizelerine şahit olamayacak. Biz de altı bölümlük bu belgesel ile dünyanın inanılmaz dalışlarını izleyiciler ile paylaşarak gezegenimizi korumak için harekete geçmemizin aciliyetini hatırlatmak ve Lara'yla onun neslinin bu görüntüler sayesinde bu mucizeleri görmesini sağlamak istiyoruz. Beşinci bölümün montajları tamamlanıyor. Altıncı bölümü de eylül ayında Bahamalar, Long Island'da çekeceğiz.

- Belgesel nereden izlenebilir?
- İnanılmaz dalış noktalarını ve heyecan verici görüntüleri www.enerjinidogrukullan.net'tens veya facebook.com/enerjinidogrukullan sayfalarından yayınlıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor kırmak için çılgın olmak lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN