Şarkı söylemek lazım avaz avaz

Şarkı söylemek insanı mutlu ediyor ama hepsi bu kadarla sınırlı değil. Horlamadan, kalp ritmine şarkı söylemenin faydası saymakla bitmiyor. Uzmanlar şarkı söylemenin bir gün yoganın yerini alabileceğini belirtiyor

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Şarkı söylemek kuşkusuz herkes için çok mutlu edici bir eylem. Ancak sadece mutlu etmekle ve stresi azaltmakla kalmıyor... İngiltere'de bulunan araştırma kurumu Royal Devon & Exeter Hospital'ın gerçekleştirdiği araştırmalara göre şarkı söylemenin sağlığa yararı sandığınızdan fazla. Ki sadece İngilizler değil, tüm dünyadan farklı bilim insanlarının araştırmaları da şarkı söylemenin sağlığa nasıl faydalı olduğunu bir bir ortaya koyuyor. Sadece 20 dakika şarkı söylemenin bile sağlık üzerinde çok ve çeşitli etkileri olduğunu söyleyen uzmanlar, gelecekte 'Şarkı söyleme egzersizleri'nin yoga ya da benzeri meditasyon yöntemlerinin yerini alabileceğini belirtiyor. İşte altı maddede şarkı söylemenizin size faydaları.
1. Horlamaya çözüm:
İngiliz doktorlara göre düzenli olarak şarkı söylemek, horlamayı azaltmak için çok etkili bir yöntem. Araştırmacılar basit ses egzersizlerinin hem horlamadan muzdaripleri hem de uyku apnesi mağdurlarını rahatlatabileceğini kanıtladılar. Araştırmaya katılan 127 kişinin yüzde 93'ünde olumlu gelişmeler gözlemlendiği belirtiliyor.
2. Kalp ritmini düzenliyor:
İsveçli bilim adamları koro halinde şarkı söyleyenlerin kalp ritimlerinin birbirlerine uygun biçimde attığını ortaya çıkardı. Yani şarkı söylemek kalp ritmini düzenliyor.
3. Hamileler şarkı söylemeli
: Doğuma hazırlanmak için türlü türlü yöntemler her geçen gün ortaya çıkıyor. Doğum hazırlığında şarkı söylemek de yeni bir yöntem. Günümüzde şarkı atölyeleri hamilelikleri boyunca annelere yardımcı olmak için de düzenleniyor. Hamilelik sürecini eğlenceli bir şekilde geçirebilmek için yapılan egzersizler ve özellikle 'Doğum öncesi şarkısı' doğum esnasındaki sancılarla baş etmek için iyi bir yöntem olarak sunuluyor.
4. Şarkı söyleyerek müzisyen olunur:
Şarkı tutkunu musunuz? Bu tutku belki de genetik olabilir. Koroda şarkı söyleyen ve söylemeyen 500 kişinin katılımıyla yapılan genetik bir araştırma sonucunda koroda şarkı söyleyenlerin müzisyen genine sahip olduğu, söylemeyenlerin ise müzisyen olmadığı ortaya çıktı. Böylece şarkı söylemenin genetik olduğu da ispatlandı.
5. Stresi azaltıyor:
Şarkı söylemek stresi azaltıyor. Bilim insanları koroya katılımın stresi azaltabileceğini ortaya koydular. Bu sonuca ulaşmak için müzikal faaliyetlere katılanların ve katılmayanların tükürüklerini incelediler.
6. Bağışıklık sistemi için:
Almanya'da bulunan Frankfurt Üniversitesi'nin çalışmasına göre şarkı söylemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yani, şarkı söylemek mutluluk hormonunu tetikliyor. Ayrıca stres hormonu olarak bilinen hormonu baskılayan bir antikor üretilmesine yarıyor. Bu antikor da bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şarkı söylemek lazım avaz avaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN