Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modayı Berlin'de görün

Giriş Tarihi: 8.9.2013

Geçtiğimiz hafta müzik, modern sanat ve modada dünyaya öncülük eden alternatif akımların çıktığı Berlin'deydim. Ne yalan söyleyeyim, modayı Berlin'de görmek uzaya gitmek gibi geldi

Mesleğim icabı girdiğim ortamlarda kıyafetlerimle sırıtmam. Yeri geldiğinde abartmayı da, kıyafetlerimle sessiz kalmayı da başardığımı düşünürüm. Yıllar içinde dünyanın dört bir yanında en sofistike ortamlarda da, en absürt partilerde de 'uygun' olmakla ilgili bir sıkıntı yaşamadım. Uzatmayayım, 12 yıllık mesleki ve 34 yıllık kişisel tecrübe ile artık konu kılık kıyafet olunca tongaya düşmeyeceğime inanıyordum. Büyük konuştuğum her konuda olduğu gibi yine yanıldım. Geçtiğimiz hafta Berlin'e kıyafetleri ile en uyum sağlayamayan, sınırlarından, kurallarından çıkamayan bir tek ben oldum. Kıyafetlerimin detaylarına girmeye gerek yok, zaten konu kimin ne giydiğiyle kesinlikle alakalı değil. Paris, Milano gibi giyim kodlarının gözle görüldüğü moda başkentlerinden ışık yılı uzakta Berlin. Hatta, sokak kültürünün ilham kaynağı olduğu ve kimin nereye ait olduğunun anlaşıldığı New York ve Londra'dan da farklı. Ben Berlin'in kural tanımadığını, sınırlara, duvarlara uzak durduğunu gözlerimle gördüm. En ciddi ofise, palyaço kıyafetiyle gitmiş kadar sırıttığım bir durumda bile, görüntümle var olmadığımı hissetmek paha biçilmezdi. Berlin, materyallerden sıyrılıp kendiniz olmak için gidebileceğiniz en güzel yer. Diyorum ya 'uzay çağı'.

NE GİYİYORLAR?
Bu şehirde, kimse kimseye benzemiyor ve kimse kimseye bakmıyor. 'Sokak modası' denilen ve gençler tarafından ortak bir bilinçle, benzer görüntüler yakalayarak ortaya çıkan akım, Berlin'e gelince yepyeni bir dil kazanıyor. Gençler kıyafetleri ile bir gruba ait olmaya çalışmak yerine, kimliklerini ifade etme kaygısı taşıyor. Aynı ortamda bulunmaktan en küçük bir rahatsızlık duymayan, birbirine taban tabana zıt dış görünüşlü gençler var. Ve bunlar, varlıklarını ne kıyafetlerinin ne de bulundukları ortamın tanımlayamayacağının farkında. Tabii, gece olduğunda havanın soğuması sebebiyle 'yırtık tercih edilen külotlu çorap ve uzun yürüyüşler sebebiyle topuklu yerine düz ayakkabı kullanılıyor' gibi genellemeler Berlin için de yapılabilir. Fakat, bu genellemeler Berlin'i kendi gözleriyle görme fırsatı yakalayamayanlar için büyük haksızlık olur. Berlin'in modasını daha yakından incelemek isteyenler için, Berlin odaklı sokak modası blogları iyi bir başlangıç. Bu rengarenk ortamı kendi gözlerinizle görene kadar idare eder.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modayı Berlin'de görün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN