Egzersize göre yiyecek seçin

İster Pilates yapın, ister ağırlık kaldırın, sağlıklı olmak için yaptığınız egzersize uygun yiyecekler tercih edilmeli. Tabii dinlenmeyi de unutmayın!

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Haftanın her günü, saatlerce spor salonunda geçirseniz bile fazla yağlarınızdan kurtulamıyor musunuz? Ya da spor yaparken neler yemeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Seçtiğiniz egzersiz programı Pilates, kasları geliştirmek için ağırlık kaldırma ya da yağ oranınızı düşürmek için kardiyovasküler antrenman olabilir. Her biri için yenilmesi gerekenler farklı. Hillside City Club ve İstanbul Culinary Institute, sonbaharda spora başlayacaklar için lezzetli bir işbirliği yaparak, ekim ayında özel workshop düzenleyecek. Beslenme uzmanları dikkat edilmesi gerekenlerin sırlarını veriyor, şefler de lezzetli ama hafif yiyecekler arasından örnek tarifler oluşturuyor.

Haftada üç gün spor yeterli

Vücudun duruşunu düzeltmek için yoga ve pilates:
Pilates bedenin sıkılaşmasına, dengeli bir duruş, düz bir karın, ince bel sağlanmasına yardımcı olur. Haftada üç gün, bir saat pilates yeterli. Bir saat pilateste 300 kalori harcanabiliyor. Yoga da beden ve zihin uyumunu, fiziksel, duygusal, ruhsal gelişimine destek oluyor.
Yağ oranını düşürmek için kardiyovasküler antrenman:
Kalp ve damar sistemini sağlıklı hale getirmeye, sistemi çalıştırmaya, vücut, yağ oranını düzenlemeye, stresi kontrol etmeye yardımcı oluyor. Egzersizleri değiştirmek gerekiyor. Örneğin haftada üç gün spor yapılıyorsa, bir gün bisiklet, diğer gün koşu bandı yapılabilir.
Kas oranını artırmaya destek için kuvvet ve kas çalışması:
Kişiyi şekil olarak değiştirmeye destek olan kas çalışması, günlük hayatta yapılanları daha rahat yapmaya, kasları kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Kas çalışmasında 24 saat ara vermek gerekiyor.

Hangi spora, hangi yiyecek?

Pilates yapanlar ne yemeli?
Tok karnına yapılmamalı.
Şekerden uzak durulmalı.
Kilo kontrolünün sağlanması için kalsiyum mineralinin alımına dikkat edilmeli. Örneğin: Pilates öncesinde lor peynirli, somon fümeli tortilla, sonrasında ızgara karides, ıspanak, beyaz peynir ve cacık.
Kardiyovasküler antrenman yapanlar neler yemeli?
Kaliteli bir egzersiz performansı için antrenmandan önce karbonhidrat ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Bunun yanı sıra kaliteli protein de kasların destekçisi. Örneğin: Spor öncesi tavuk ve tahin soslu noodle, sonrasında lor peynirli kinoa salatası.
Kas çalışması için neler yemeli?
Protein ağırlıklı gıdalar yemek gerekiyor. Örneğin: Spor öncesi peynir, fesleğen ve frenk soğanlı omlet, sonrasında ızgara hindi burger.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egzersize göre yiyecek seçin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN