Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıra zurnanın son deliğinde

Giriş Tarihi: 6.10.2013

Moda endüstrisinin önem sırasında en sonda yer alan çoraplar hayatımıza iddialı giriyor. Giymem dediklerinizi giymeye hazır mısınız?

Bir ay önce başlayan, New York, Londra, Milano ve Paris Moda Haftaları'nı kapsayan moda ayı geçtiğimiz çarşamba günü Paris'le son buldu. 2014 ilkbahar- yaz sezonunun tanıtıldığı moda haftalarında aynı havayı soluyan, benzer konulardan etkilenen tasarımcılar ortak trendler yarattı, gelecek yazın giyim kodlarını, ruhunu belirledi. Fakat eğer endüstri profesyoneli değilseniz bu trendler, ürünlerin mağazalara gireceği yaz sezonundan önce çok da önem taşımıyor. Nihayetinde önümüzde henüz yaşamaya yeni başladığımız uzun bir kış var. Yani bugünlerde yünlülerin, kaşmirlerin, örgülerin keyfini çıkarmak öncelikli. Ve tüm bunlar evvel kışa dair kullanmaya başladığımız ilk parça çoraplar. Bu yüzden moda endüstrisi için zurnanın son deliği olarak görülen çoraplara yakından bakmak lazım. Bir kere çorapların hakkı yeniyor, çünkü bu sektör sadece ABD'de bir yıl içinde 4.22 milyar dolarlık satış rakamlarına ulaşıyor. Türkiye'de ise sektörün büyüklüğüyle ilgili ... lira gibi rakamlar zikrediliyor. Ama birilerinin çoraptan çok para kazanması değil bu yazının sebebi.

ASLA GİYMEM DEME
Bu yazı bahsi geçen moda haftalarında göze çarpan en büyük yenilik çoraplar olduğu için yazıldı. Kilotlusundan soketine, parlağından yün örmesine pek çok moda evinin koleksiyonlarına giren çoraplar bırakın kışı, yazın da hayatımızda olacak. 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonlarında Louis Vuitton siyah ince külotlu çoraplara payet işlemeler koydu. Miu Miu çocukluğumuzda giydiğimiz ve çoğu zaman bilek bölgemizde toplanan kendinden desenli yün örme çorapları bire bir uyguladı hem de rengarenk alternatifleri ile. Chanel'in defilesinde markanın siyah burunlu bej klasik ayakkabısının içine beyaz soket çoraplar giydi modeller. Ve bu trendi hayatımıza sokan Saint Laurent markasının kreatif direktörü Hedi Slimane, topuklu stilettoların ve açık ayakkabıların içine simli soket çoraplar kullandı. Halbuki yapılan araştırmalar, soket çorapların modanın yüz karası olduğunu gösteriyordu. İngiltere'de yapılan bir anket, modada yapılan en büyük hatanın açık ayakkabıyla çorap giyilmesi olduğunu ortaya çıkarmış, çorap giyme kurallarını sıralayan bir internet sitesinde ise yapılmaması gerekenlerin birinci sırasında, 'Beyaz çorabı spordan başka yere giymeyin' yazılmıştı. Modanın en büyük klişesi 'Asla giymem deme' yine karşımıza çıktı. Bilelim ki, bu kış veya yaz olmasa da bir başka bahara burun büktüğümüz model ve cinste çorapları ayağımıza geçirmeye başlayacağız.

ÇORAP GİYMENİN DE BİR ADABI VAR
'Çorap giyeceğiz' diyoruz ama adını vermek istemediğimiz bir Türk markası, soket çoraplarla ilgili fena bir tongaya düşmüş. Markanın yeni sezon ürünlerinin tanıtılıdığı kataloğunda karşımıza çıkan bu çirkin görüntü, ümid ediyoruz Türkiye genelinde pek çok mağazaya sahip olan markanın vitrinlerinde ve billboard'larda karşımıza çıkmaz. Markalar stil danışmanlarına güvenmeden önce iki kere düşünmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıra zurnanın son deliğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN