Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örnek çift Beckhamlar

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Hiçbir belirgin yeteneği olmayan Victoria Beckham ile topçu David Beckham'ın dünya yıldızı olma hikayelerinden öğrenilecek çok şey var. İşte Beckham çiftinden hayat dersleri...
Beckham'ın profesyonel futbol kariyerine koyduğu nokta ile İngiltere'ye dönen Beckham ailesi, ABD Los Angeles'a gitmeden önce yaşadıkları, şehir dışındaki dev malikanelerini değiştirmeye karar vermiş. Taşınılacak adres de 45 milyon pound değerinde, şehrin içinde daha mütevazı bir evmiş. Dışarıda kalan eşyaları da açık artırmayla satma kararı almış, elde edilen geliri de bağışlayacaklarını açıklamışlar. Dünya şimdi Beckhamlar'ın bu hareket ile modern çağın gereklerini uyguladıklarını konuşuyor.
Azı çoğu önemli değil, açık artırmaya filan da gerek yok. Kullanılmayan kıyafetler bizi bekleyen soğuk günlerde pek çok ihtiyaç sahibini ısıtabilir. Bağış yapmak isteyenlere Kadıköy Belediyesi'nin Açık Gardırop Kampanyası'na göz atmalarını tavsiye ediyorum. İşte Beckhamlar'dan bir hayat dersi.
Ders iki: Bekhamlar'ın malikanesinde açık artırmaya çıkan tüm eşyalarla birlikte birtakım kıyafetler de gardıroplardan dışarı, gün yüzüne taşmış. İngiliz The Telegraph gazetesi, bağışa hazırlanan Victoria Beckham'ın bu şık hareketinin arkasında yatan gerçekleri de fotoğraflarla anlatmış. Bu görsel arşivde Victoria Beckham'ın moda konusundaki karanlık tarihi var. Fotoğraflarda Beckham'ın Spice Girls günlerinden kalma, hediye paketinde kullanılan jelatinden üretilmiş dore mini elbiseleri de, İngiltere'de WAG olarak adlandırılan 'futbolcu karı'larının en dibi kıvamında tepeden tırnağa giydiği deriler de mevcut. Dört çocuk annesi, kendi adını taşıyan markasını New York Moda Haftası'nda gösteriyor. Hatta pek çok ödüle de layık görüldü.
Nereden nereye!
İngiltere'nin Manchester kentinden gelme, 44 yaşında bir kadın dünya devi oluyorsa, bizim futbolcu eşleri kendilerine 'tasarımcı' demişler ya da stil ikonu ilan edilmişler çok mu?

MODA SONRADAN ÖĞRENİLEBİLİR
Sayfadaki resme dikkatle bakmak lazım. Botlarını saymazsak Victoria Beckham pek çokları için idare eder bir kıyafetle veriyor pozunu. Fakat David Beckham, bugünkü noktaya gelene kadar uzunca bir yol kat etti. Parlak deri pardösünün altına, yuvarlak burunlu, kahverengi bağcıklı ayakkabı giyebilen bu adam bugün dünyanın en büyük stil ikonu. Bırakalım eşini bir yana, David Beckham moda endüstrisinden bir servet kazanıyor, H&M ile işbirliğinden milyon dolarlar aldığı konuşuluyor.
İşte Beckham'ların ilham kaynağı olacağı bir başka konu da burada beliriyor.
Demek ki, giyim kuşam işi uzay teknolojisi değil. Türk erkeği, tek tip giyimle senelerini geçirmiş olabilir. Fakat bu yoldan da dönüş var, David Beckham örneğinde görüyoruz. Yeter ki tek bir renkli kazağın stil sahibi olmaya yettiği inancı kafalardan silinsin.
Türkiye'de erkek trendinin en belirleyici unsuru olan renkli kazak akımının mucidi Hıncal Uluç'la geçen hafta yaptığım röportajda bir soruma, tevazu gösterip verdiği "Benden etkilenmişlerdir demek istemem" cevabından yola çıkarak, modanın bir başka klişesi 'Taklitler gerçeklerini yaşatır' demek lazım.
Hıncal Uluç'un simgesi haline gelen renk, başkaları yapınca sıkıcı oluyor, göz yoruyor. David ve Victoria Beckham'ın bu kadar başarılı olmalarının sebebi de önlerindeki örneklerden hep bir adım ileriye gitme istekleri. Victoria Beckham henüz yeniyetme bir şarkıcıyken verdiği demeçte 'Ben Persil gibi bir marka olacağım' demişti. İşte bir ders daha: Başkasının yapmadığını, kendinize yakışanı yapın.
En nihayetinde Beckhamlar'dan öğrenilecek çok şey var ama bence en önemli olan 'Onlar yapabiliyorsa, biz de yapabiliriz' olmalıdır. Neyimiz eksik?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek çift Beckhamlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN