Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu dönemin âşıkları kaçak güreşiyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013

atv'nin Ben Onu Çok Sevdim dizisinde trajik bir aşkın kahramanı olan Ayhan Aydan'ı canlandıran Birce Akalay, dizinin aşka ve hayata bakışını değiştirdiğini söylüyor: "Böyle bir aşk yaşasam, sahip çıkardım"

- Ayhan Aydan'ı oynamak size ne yaşatıyor?
- Ayhan Aydan yaşasa, oynayamazdım. Kalbim dayanmazdı. Çok mukaddes bir hatıra. O, bir insanlık ayıbının en büyük şahitlerinden...
- Yıpranan her daim kadın oluyor değil mi?
- Seven kadın muhakkak yıpranır, Berrin Menderes yıpranmamış mıdır? Ayhan Aydan tabii ki mahvolmuştur. Ama o yaşananlara bugünün kafasıyla bakınca olmuyor. Aşka çok daha ulvi bir yerinden bakmakta fayda var. Çok unuttuğumuz bir şey bizim maalesef. Biz aşkı doğru öğrenmemişiz; bilmiyormuşuz aşkın ne olduğunu, ben de bilmiyordum. Aşkın nelere kadir olduğu, nasıl güzel meyveler verebileceğini, nasıl yollardan geçtiğini, nasıl olması gerektiğini bilmiyoruz. Ben bunu bu biçimdahkam kesmiyorum. Böyle hissediyorum sadece, beceremeyen bir insan da olabilirim.
- Bunu öğrenmek önemli mi?
- Aşkın gerçekte ne olduğunu bilmek çok kıymetli. Kendi hayatımda da aşkın ne olduğunu sorgulamaya çalışmam, Ayhan Hanım'a başka bir gözle bakmama neden oluyor. Değil el ele tutuşmak, öpüşmek, birbirlerinin gözlerine bakarak konuşan insanlardan söz ediyoruz. O dönemde sokakta yürüyen iki tanınmamış insandan söz etmiyoruz, bir başvekil ve o dönemin en tanınmış, saygı duyulan sanatçılarından biri sözünü ettiğimiz. Görünürde iki ego var ortada ama onlar aynı zamanda çok naifler. Bir aradayken tüm toplumsal kimliklerinden sıyrılmış halde, sadece iki iyi arkadaş oluveriyorlar. Sadece Ayhan ve Adnan.
- Günümüzde nasıl yaşanıyor?
- Günlük yaşantımızda, seninle iki iyi arkadaş olsak birbirimize 'Seni seviyorum' demekten çekinmiyoruz değil mi? Ama kadınlar ve erkekler ilişkileri içinde bunu birbirlerine söylemekten çekinir halde. 'Çok mu erken söyledim? Şimdi bağlanmak anlamına mı geliyor bu?' gibi paranoyalar çıkarılıveriyor küçücük bir sevgi sözünden. O dönemde böyle değilmiş. Muhakkak sıkça söylenmezmiş, ancak söylenen gerçek, hissedilen aşk hesapsızmış. İnsanlar gözleriyle konuşuyormuş, sokak ortasında öpüşecek değiller ya... Bugün, devrin aşkının gerçekliğini sorgularken Ayhan Aydan'ı tanıyorum. Çok güzel bir zamanda geldi bu rol.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu dönemin âşıkları kaçak güreşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN