Maceraya hazır mısınız?

Büyük Kanyon maceraperestleri bekliyor. ABD'deki bu doğa harikasını yılda 4 milyonun üzerinde kişi ziyaret ediyor

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Doğa harikası Büyük Kanyon ya da orijinal adıyla Grand Canyon, ABD'nin Arizona eyaletinin en büyük turistik atraksiyonu. 1919 yılında kurulan Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nın sınırları içinde kalan devasa oyuntuyu, yılda dünyanın dört bir tarafından gelen 4 milyonun üzerinde kişi ziyaret ediyor. Son hesaplamalara göre Colorado Nehri'nin 17 milyon yıl içinde oluşturduğu Büyük Kanyon, 1979 yılında UNESCO tarafından dünya doğa mirası listesine dahil edildi. Turistlerin büyük çoğunluğu güney yamacını, South Rim'i ziyaret ediyor. Kuzey tarafa, North Rim'e ulaşım daha zor, ancak buradaki manzara da bambaşka. Bir yamaçtan diğerine gitmek isteyenler, 5 saatlik bir otobüs yolculuğunu göze almak durumunda (Kış aylarında bu yol sık sık kapanıyor). Ancak şahane manzara nedeniyle bu yolculuk da son derece keyifli. Elbette Ulusal Park'taki en büyük atraksiyon Kanyon'un kendisi, ancak buraya kadar gelip sadece Büyük Kanyon'u görmekle yetinenler çok şey kaçırıyor.

Kar ve çöl iklimi
Devasa boyutları nedeniyle Büyük Kanyon'da sadece bir tek iklim hakim değil. Oluşumun hangi tarafında ve hangi yükseklikte bulunduğunuza bağlı olarak farklı iklimler yaşayabiliyorsunuz. Kuzey yamaca yılda ortalama 3 metre kar düşerken, bu miktar güney yamacında sadece 1,32 metre. Buna karşılık kanyonun içinde çöl iklimi hakim.

En güzel manzara
Büyük Kanyon Skywalk, Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nın dışında kalan bir eğlence parkındaki bir manzara platformu. İnşası dört yıl süren platformun açılışını, Mart 2007'de astronot Buzz Aldrin yaptı.

350'den fazla kuş türü
Sadece Büyük Kanyon'un nefes kesen yapısı değil burada ziyaretçilere cazip gelen. Kanyon ve civarı aynı zamanda envaiçeşit hayvan ve bitkilere de ev sahipliği yapıyor. Tahminlere göre, Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nda 2 binin üzerinde farklı bitki türü yetişiyor. Bu bitkilerden kimileri tehdit altında, 10'u ise sadece buraya özgü türler. Hayvanlara gelince... 350'den fazla kuş, 50'den fazla sürüngen ile amfibi ve 90 civarında memeli türü bu bölgede varlıklarını sürdürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maceraya hazır mısınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN