Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düğüne gitmeniz yasaklanabilir

Giriş Tarihi: 17.11.2013

Eşine şiddet uyguladığı için yargılanıp fidan dikme cezası alan koca örneği, mahkemelerin tedbir amaçlı cezalar listesini zenginleştirdi

Kütüphanede kitap okuma ya da okuma yazma öğrenme cezalarını duymuş olabilirsiniz ama mahkemelerin kısa süreli hapis cezalarına tedbir olarak maça gitmeme ya da fidan dikme gibi cezalar da verebileceğini biliyor muydunuz? Geçtiğimiz günlerde Eskişehir'de karısına şiddet uygulayan bir kocaya, mahkeme önce altı ay hapis cezası verdi, sonra da bu cezayı ağaç dikmeye çevirdi. Bu karara göre karısını döven koca, Orman İdaresi'nin vereceği 30 fidanı kamu yararına olan bir bölgeye dikecek ve eğer onlara iyi bakmazsa hapse girecek. Bu çevreci özellikler taşıyan cezadan sonra biz de mahkemelerin şaşırtıcı cezalarının peşine düştük. Bir grup avukatın hayata geçirdiği www.gencbaro.org adlı internet sitesinde, birbirinden şaşırtıcı ceza örneklerine rastladık. Liste çok uzun. Genç Baro'nun yöneticisi avukat Nejat Kazan'dan aldığımız bilgilere göre TCK'da yapılan yeni düzenlemelerden sonra mahkemeler bu tür ilginç cezalar verebiliyor: "5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 50. maddesinde kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar düzenlendi. Bu cezaların verilmesinde, uygulamada mahkemelerin dikkat ettiği kriterler, insan onuruna aykırı olmayacak, kişilik haklarını ihlal etmeyecek, toplumda küçük düşmeyecek cezalar olması. Kanun bu tip cezalarda mahkemelere geniş takdir yetkisi tanıdı. 'Kamuya yararlı bir işte çalıştırılmak' maddesine örnek cezalar arasında en yaygını, adliyelerde evrak ve dosya taşıma, okullarda ve huzur evlerinde hizmetli olarak temizlik yapma cezası sayılabilir. Bunun dışında fidan dikme, kitap okuma, okul duvarını boyama, belediye hayvan barınağında çalışma, belediye parkını altı ay süreyle temizleme, bahçeyi sulama ve bakımı gibi verilmiş cezalar da var." Yasalar böyle... Peki, bugüne kadar verilen en ilginç cezalar hangileri?

EN ŞAŞIRTICI CEZA ÖRNEKLERİ
UZAN'A KİTAP OKUMA CEZASI:
2008 yılında Cem Uzan'a Başbakan Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı mahkemede bir rehber eşliğinde öfke kontrol sistemi programına katılma ve beş yayın okuma cezası verildi.
DÜĞÜNE GİTMEME CEZASI: Erzurum'da 2010'da elektrik saatinin mührünü bozduğu gerekçesiyle yargılanan 77 yaşındaki bir kadına 'Beş ay süreyle düğünlere gitmeme cezası' verildi.
MAÇA GİTMEME CEZASI: 2006 yılında, trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle Kayseri 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve suçu sabit görülen Ü. D. (26), eylemine uyan TCK'nın 179/2 maddesi gereğince 30 gün hapis cezasıyla cezalandırıldıktan sonra kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezası, TCK'nın 50/1-d maddesine göre 'İki ay süreyle Kayserispor ve Kayseri-Erciyesspor maçlarına gitmekten yasaklanması' tedbirine çevrildi.
AHIRA GİRMEME CEZASI: Kayseri 1. Sulh Ceza Mahkemesi hırsızlıktan yargılanan 18 yaşındaki E. S'ye bir yıl ikamet ettiği Felahiye İlçesi'nde 'Ahıra girmeme' cezası verirken, otomobil hırsızlığına karışan M. Ç'ye de '20.00-08.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağına' hükmetti.
KAYAK YAPMAMA CEZASI: Palandöken Kış Turizm Merkezi'nde, jandarmaya karşı görevi yaptırmamak için direndiği için N. B hakkında, Erzurum 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. N. B'ye, üç ay 'Kayak etkinliğinden men' cezası verildi.
AKALIN'A İSTİKLAL MARŞI CEZASI: Demet Akalın, 2008'de Bodrum'da verdiği konserde "Ağabey Diyarbakır'dan mı geldiniz hepiniz? Dağdan mı?" demişti. Akalın hakkında Diyarbakırlı yedi işadamı suç duyurusunda bulundu. Bodrum 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan kamu davasında karar duruşması yapıldı. Mahkeme, Akalın ile ilgili hükmün açıklanmasının ertelenmesine ve tedbir cezası olarak da İstiklal Marşı'nın sözlerini bir sayfaya yazması ve beş sayfa da yorum yapmasına karar verdi.
GÜZELLİK SALONUNA GİTMEME CEZASI: Edirne'de kaçak elektrik kullanmaktan 4. Asliye'de yargılanan S. T. (27) ve M. S. (53), TCK'nın 50. maddesindeki 'Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar' kapsamında cezalandırıldı. S. T. ve M. S'ye suçlarının karşılığı öngörülen hapis süresi bir yıldan az olduğundan 'Üç ay 10 gün güzellik salonuna ve düğüne gitmeme' cezası verildi.
BARA GİTMEME CEZASI: Kocaeli'nde eşini döverek burnunu kıran doktora, mahkeme tarafından 10 ay süreyle 'Alkollü yerlere gitmeme' cezası verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğüne gitmeniz yasaklanabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN