Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Guinness'e çevrilen pedal

Dört tekerlekli, ikiz koltuklu, banklı, tenteli... Tasarladığı farklı bisikletlerle dikkat çeken Meriç Kabaalioğlu 20 kişilik bisikletiyle Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor. Rekordan önce bisikleti biz denedik...

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Maltepe sahilinde, üzeri kırmızı tenteli faytonu andıran bir araç... İçinde dört kişi bisiklet çeviriyor... Ailece atlamışlar bu nostaljik bisiklete, güzel havanın keyfini çıkarıyorlar. Gazeteci ruhu... Merak ediyorum tabii. Hemen yanlarına koşup başlıyorum bisiklet hakkında sorular sormaya. Dragos'ta Sanayi Mahallesi'nde bir atölyeden aldıklarını öğrenir öğrenmez de soluğu orada alıyorum. Demir ocakları, alüminyum atölyeleri arasında rengarenk bir dünya karşıma çıkıyor. Sanki sanayide değil de lunaparktayım. Fayton bisiklet dışında, onlarca farklı çeşit var. Ama bir de en arkada iki katlı devasa bisiklet var ki gözlerime inanamıyorum. Bikomobil isimli bir özel bisiklet atölyesi burası. Sahibi Meriç Kabaalioğlu... Yıllarca ABD'de yaşadıktan sonra kriz dönemi işler ters gidince anavatanına geri dönmüş Kabaalioğlu... Sanayide alüminyum işine girmiş önce. Ama aklında hep Santa Barbara'da gördüğü, Çinliler tarafından yapılan dört tekerlekli bisikleti yapmak varmış. Dört tekerlekli, sepetli, nostaljik fayton şeklinde derken işi iyice ilerletmiş. Bir gün bir reklam filmi için "10 kişilik bisiklet yapar mısınız?" demişler o da "Niye yapmayayım?" demiş. Ama 10 kişilik pek kesmemiş. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedef seçmiş bu kez kendine. Bir mühendis gibi çalışmış, ağırlığından, zincir sistemine, pedal kalitesinden oturma düzenine kadar ve 20 kişilik Bikomobil'i üretmiş. Bikomobil çok yakında 'Dünyanın En Büyük' bisikleti olarak Guinness rekor denemesine katılacak. 20 kişi bisikleti 500 metre kadar sürecek. Gerçi Kabaalioğlu, deneme öncesi kapasiteyi 120 kişiye çıkarmayı planlıyor. Şu sıralar Bikomobil atölyesinde hummalı bir çalışma devam ediyor. 50'şer kişilik iki platform hazırlanıyor. Şimdilik 20 kişilik ama yeterince ilginç. Denememek olmazdı. Bisikleti hazırlayan ekiple birlikte sahile indik ve tepkileri ölçtük.

GÖRENLER ŞAŞKIN
Dışarıdan bakıldığında yurtdışında turistleri gezdiren, üstü açık otobüsleri andırıyor. Ama Bikomobile bindiğinizde otobüsten çok daha farklı olduğunu görüyorsunuz. İki katlı, 10 kişi yukarıda, 10 kişi aşağıda pedal çeviriyor. Yükseklik korkusundan olsa gerek, ben aşağıda olmayı tercih ettim. Fren mekanizması ve dümen, en öndeki orta koltukta bulunuyor. Kısacası yön ve fren kısımları sürücünün sorumluluğunda. 20 kişi olmasa da yaklaşık 15 kişi doluştuk Bikomobil'e. Sanayi Mahallesi'nden çıktık, Maltepe sahilinde bir güzel dolaştık. Korna çalanlar, fotoğrafımızı çekenler, el sallayanlar, şakalaşanlar... Trafik polisleri ne diyeceğini şaşırdı bu dev bisiklet karşısında. Kullanması çok zor değil, ama otobanda yanınızdan vızır vızır başka araçlar geçerken biraz ürküyorsunuz. Diğer araçlar bize bakmaktan neredeyse kaza yapacak. Bazı uyanıklar da arkadaki merdiven bölümüne tutunup sahile kadar götürmemizi istiyor. Ama birileri pedal çevirmeyince gitmek gerçekten de zor oluyor. Maltepe sahilinde yola devam ederken bir dizi setine denk geldik. TRT'de yayınlanan Zengin Kız Fakir Oğlan dizi seti çekimi bıraktı yaklaşık 30 kişilik ekibin hepsi bizi çekmeye başladı. Yönetmen kamerayla, diğerleri cep telefonlarıyla... Oyuncular şaşkın, bize bakıyor. Oyuncu Ufuk Özkan'ın suratındaki ifadeyi uzun süre unutamayacağım. Herkeste aynı soru "Hocam bu ne?" Meriç Kabaalioğlu da kalabalığa bağırıyor, "Rekor denemesi" diye... 500 metre değil yaklaşık iki kilometre sürdük bisikleti. Ama dönüş yolundaki yokuşlarda ne yalan söyleyeyim biraz kaytarmak zorunda kaldım.

GELİRİ ENGELLİLERE
Kabaalioğlu Guinness rekorunu kırma konusunda epey iddialı. Ama asıl amacı bu rekoru kırdıktan sonra bisikleti açık arttırmayla satmak ve gelirini engelli çocuklar için bisikletler yapmaya harcamak. Bugüne kadar engelliler için yüzlerce farklı bisiklet tasarlamış. Boya, kiloya özel ve engele göre bisikletler yapıyor. Engelliler için ürettiği deniz yatağı bile var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Guinness'e çevrilen pedal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN