32 bin biletle 115 yıllık piyango tarihi

İşadamı Doğan Güral'ın 40. yılına giren koleksiyonunda hem eşya piyangoları hem de Milli Piyango biletleri var. 32 bin biletlik koleksiyon 115 yıllık bir tarihi barındırıyor

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Yılbaşı akşamı büyük ikramiyenin kime çıkacağı merak konusu. O ise koleksiyonuna paha biçemiyor. Kimden mi söz ediyoruz? Kütahyalı işadamı Doğan Güral'dan... Çocukluğunda para koleksiyonuyla başladığı koleksiyonerliğe, gençlik döneminde Milli Piyango biletleriyle devam etti. Dile kolay, 1973'ten bu yana 32 binden fazla piyango bileti biriktirdi. Abdülmecid'den günümüze, paradan jetona kadar birçok alanda da koleksiyonu var Güral'ın. Hatta öyle bir tutkuyla bunu yapıyor ki, en eskisi 115 yıllık olan piyango bileti koleksiyonu, 40. yaşında! Güral, Pazar SABAH için koleksiyonunu açtı.

- Nasıl başladı bu tutku?
- Eskiden Kütahya'da biletçi yoktu. İstanbul'da Nimet Abla'dan, Tek Kollu Cemal'den ya da Ankara'da Mavi Köşe'den alınıyordu. Askerliğimi yaptığım yıllarda aileme hediye olarak Milli Piyango biletleri almıştım. Bir tane de kendime ayırdım. Bilet, üç sene sonra, 1973'te fotoğraflarımın arasından çıktı. Biletin üzerindeki resim beni cezbetti. 'Neden Milli Piyango biletlerinin koleksiyonunu yapmayayım?' diye düşündüm. İstanbul'a geldikten sonra da hem para koleksiyonumu geliştirdim hem de piyango biletlerini topladım.

- Koleksiyonunuzu neye göre oluşturdunuz?
- Çekilişe göre tek bilet toplamayı düşünmüştüm. Ama Türkiye'de ve hatta dünyada hiç olmayan bir koleksiyon yarattım. Milli Piyango'nun her harfini, yarımını, çeyreğini, tamını sıralı olarak yedili takımlar halinde bir araya getirdim. Biletlerdeki değişime bakarak yakın tarihi görebiliyorsunuz.

- 32 binden fazla piyango biletiniz var. Toplamak zor olmadı mı?
- Hem zordu hem kolay. İlk zamanlar koleksiyon yaptığımı kimse bilmedi. Eşe dosta 'Elinizdekileri getirin' diyordum. Sonra Beyazıt'taki sahaflardan, antika dükkanlarından ve müzayedelerden savaşarak aldım, ilerlettim. Bilet bende yoksa almaya kalkıyorum, adamlar fiyatını atırıyor. 'Doğan Güral istiyorsa kıymetli' diyorlar.

- Kimlerle çekiştiniz, esprili çekişmeler oldu mu?
- Piyango koleksiyonuna kimi başlattıysam bana rakip oldu. Ama karşımda mağlup olan koleksiyonlarını satmak zorunda kaldı. Benimle yarışamadılar.

- En ilginç Milli Piyango biletleri hangileri peki?
- Hem Milli Piyango hem Tayyare Piyangoları hem de eşya piyangoları var. Spor kulüplerinin, cemiyetlerin, okulların, derneklerin eşya piyangoları da. Gişelerin, sinemacıların biletleri de. Altın değerinde bunlar. Say say bitmez. Ama benim için ilginç olan eşek şansı! Adam almış piyango biletini, herkese şans vurmuş, ona da eşsek şansı vurmuş! Çekiliş sonrası bakıyor ki, bilette numara yok! (Gülüyor.)

40 YILLIK EVLADIM BUNLAR! ASLA SATMAM
- Hiç satın almak için teklifte bulunan oldu mu?
- O cesarette bulunamazlar. Cevabını alırlar. Kim evladını satar? 40 yıllık evladım bunlar. 1 dolara da aldığım var, 100 dolara da. Bana deseler ki '1 dolara aldığın Milli Piyango biletini ver.' Paha biçilmez, vermem! Yırtılırsa elim, kolum kırılmış gibi hissediyorum. Sonuçta gelecek nesillere bırakacağız.

- Peki gelecekte müze kurmayı ya da bir yere bağışlamayı düşünüyor musunuz?
- Bağışlamayacağım. Çünkü kıymetini bilmezler. Aile içerisinde devam etsin istiyorum. Milli Piyango İdaresi de sergi açmam için teklifte bulundu. '500 metrekarelik bir yer verin sergileyelim' dedim. Onlarda olmayan binlerce biletim var.

- Özel olarak koleksiyonunuzu görmek isteyenler de oluyordur.
- Çok! İlk Türk uçağını yapan Vecihi Hürkuş'un kızı Amerika'dan gelmişti. Babasının biletlerini gördü. ABD'den profesör de geldi. 'Koleksiyon yaptığımı sanıyordum, yanılmışım!' dedi. Araştırmacılar da geliyor, ama herkesin gelip görme şansı yok.

ÇEKİLİŞTE UÇAK BİLE VAR!
- Piyango biletleri belki ikramiye çıkar umuduyla alınıyor. Peki, size ikramiye çıktı mı hiç?
- Hayır, çünkü çekiliş için almıyorum. Koleksiyon için topluyorum. Her piyango bileti bir çektir, götürürsün, öyle verirler paranı. Bana 'Para çıktı mı hiç?' diye soranlara 'Yav para çıksa albümde ne işi var kardeşim!' diyorum.

- Peki, yılbaşında size para çıksa ne yapardınız?
-
Ben çekiliş için bilet almam. Alsam, çıksa, huzurevine bağışlarım.

- Geçmişte ilginç ne tür çekilişler yapılmış?
- Adana'da çekilmiş bir piyango var. Şaşıp kalıyorsunuz, uçak veren bir çekiliş bu.

- Cidden mi?
- Tabii, uçak için piyango çekilişi yapılmış. Başka ilginç olanlar da var.

- Neler onlar?
- At, bir bahçeli ev, 10 arsa, iki buzdolabı, motosiklet, altın kol saati, düdüklü tencere veren piyango biletleri de var.

- Geçmişin ikramiyeleri nasıl, çok zengin eden türden mi? Örneğin 30'ların...
-
Bugün tam bilete çıkarsa, 50 tirilyonluk ikramiyeyi bir kişinin alma hakkı var, ama eskiden böyle büyük paralar yoktu!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
32 bin biletle 115 yıllık piyango tarihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN