Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvanlar dünya savaşı çıkarabilir

Nesli tükenmekte olan hayvan kaçakçılığı dünyayı yeni bir savaşa sürükleyebilir. İç savaşları körükleyen hayvan kaçakçılığı, diğer taraftan ülkeleri karşı karşıya getiriyor

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Özgürlük, sömürmek, dini yaymak veya intikam almak... Savaşmak adına sürekli bir bahanesi var insanoğlunun. Son yıllarda da yeni bir tehlike kapıda: Nesli tükenmekte olan hayvan kaçaklığı nedeniyle dünya savaşı yaşanabilir. Bu uyarı, Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın raporundan bir alıntı. Yılda 90 milyar dolara ulaşan yasadışı hayvan ticareti, dünya kaçakçılık sıralamasında; uyuşturucu, sahte ürün ve insan kaçakçılığından sonra geliyor. Rapora göre hayvanlardan elde edilen paralar iç savaşların finansında kullanılıyor. Örneğin Çad, Sudan, Kenya ve Kamerun gibi ülkelerde isyancıların en büyük gelir kaynağı fil ve gergedan kaçaklığı. En çok para ikisinde var çünkü. Fildişinin kilosu 2 bin 500 doları bulurken, gergedan boynuzunun tanesi 15 bin dolara gidiyor. İç savaşları körükleyen hayvan kaçakçılığı, ülkeleri de karşı karşıya getiriyor. Afrika ülkeleri, sınır güvenliklerinin sağlanmaması konusunda birbirini suçluyor. Hayvanların gönderildiği ülkeler de topun ağzında. Kaçakçılığın büyük kısmı ABD ve Çin'e yapılıyor.

FATURA HEM DOĞAYA HEM İNSANLARA
Çin geleneksel tedavilerde kullanmak üzere fildişi ile gergedan boynuzu alıyor. ABD'de yasadışı deriler için hayvan kaçakçılığına başvuruyor. Afrika ülkeleri de, ABD ve Çin'in yanı sıra kaçakçılık güzergahındaki ülkelerle sık sık karşı karşıya geliyor. Hayvan türlerinin yüzde 40'ının neslinin tükenme tehdidi altında olduğunu hatırlatan Dünya Doğayı Koruma Vakfı'na göre yasadışı hayvan ticaretinin önüne geçilememesi nedeniyle hem doğa hem de insanlar ağır fatura ödeyebilir.

AĞRI KESİCİLERE HÜCUM
Psikolojik rahatsızlıkları, fiziksel sıkıntıları ve tedavi gördükleri herhangi bir hastalıkları olmamasına rağmen Ortadoğu'da yüz binlerce kişi ağrı kesicilere bağımlı hale geldi. Mısır, Irak, İran, Libya, Filistin ve Yemen gibi ülkelerde ekonomik adaletsizlikleri, sosyal istikrarsızlıkları ve akan kanı unutmak isteyenler çareyi ilaçlarda arıyor. Haram diye uyuşturucudan uzak durup ağrı kescilere yöneliyor. Ancak vücutta uyuşturucu etkisi yapan bu ağrı kesiciler doktor kontrolü dışında kullanıldığı için bağımlılık yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanlar dünya savaşı çıkarabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN