Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıfır beden akıllı ekran!

Televizyon seçerken akıllı olmasını, kablosuz bağlantılara izin vermesini, Ultra HD kalitede görüntü desteği sağlamasını ve tüm bunları çerçevesiz, sıfır beden televizyon ekranına sığdırmasını bekliyoruz

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Evimizin merkezindeki televizyon eğlencenin de merkezi oluyor. Ekran büyüdü, yetenekleri arttı ama uzaktan kumandayla çözmek zorunda olduğumuz işlerin sayısı da arttı. Kablosuz ağlara bağlanacak, akıllı telefonlar gibi uygulama indirmeye izin verecek televizyonların yönetilmesi kolay değil. Kullandığımız televizyonların diğer mobil cihazlarla aynı dili konuşması, ortak içerik kontrolü açısından çok önemli. Bunun için önce hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacımız var. Televizyonun yeteneklerini göstermesinin yolu hızlı internet bağlantısından geçiyor. Ayrıca görüntü kalitesi de hızlı internet bağlantısıyla doğru orantılı. Ultra HD sözünü daha sık duymaya başladık. Fazlaca kafanızı karıştırmasına gerek yok. Televizyonun ekranının her yerinin daha net olduğunu, sık ilmeklerle dokunmuş daha canlı renklerde bir halı gibi göründüğünü; HD kalitesinin daha da iyileştiğini düşünün. Ultra HD yayınlar olmadan yüksek kalitede televizyon pek anlamlı değil. Artık filmler Ultra HD kalitede çekiliyor. Kameralar Ultra HD kalitede içeriğin artmasını sağlıyor. Yayınlar hazır olmasa da yüksek çözünürlüklü kameraların ve bu kameralarla çekilen filmlerin sayısı oldukça fazla. Hatta bu yayınlara uygun, 4K çekim yapan amatör kameralar bile kullanılmaya başladı. Üstelik neredeyse akıllı telefonlar bile 4K çekim yapıyor.

ÇERÇEVE DEVRİ KAPANDI
Televizyon ekranı büyüdükçe evimizde veya ofiste kapladığı alan da artıyor. Bu yüzden televizyon tercihinizi yaparken kullanılmayan alanlara yatırım yapmayın. Yani televizyonun geniş çerçevesine değil net alana ödeme yapmak daha mantıklı. Şimdi aktif olmayan çerçevelere değil, ultra HD kalitenin toplam alanına ihtiyaç duyuluyor. Artık pek çok marka çerçevesiz modellere yatırım yapıyor.

ODANIZA GÖRE EKRAN
Televizyon ekranının büyüklüğüne mağazada karar vermeyin. Mağaza, bu tercihi yapmak için en yanlış yer. Mağazada 127 ekran televizyon 152 ekran televizyonun yanında küçücük görünüyor. Oysa eve geldiğinde size "Ben ne yaptım?" dedirtebilir. Ölçmenin en kolay yolu 106 ekran televizyonun duvarınızda ne kadar yer kapladığını gazete kağıtlarıyla hesaplamak. Ayrıca ekran ölçüsüne çerçeveyi de dahil etmeyi unutmayın. Daha sonra televizyon ekranının büyüklüğüne karar verin.

ÜÇ KOLDAN AKTARIN!
Televizyon ekranına bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan görüntü aktarmak önemli. Cihazların kablosuz bağlantıda aynı dili konuşması görüntü aktarmayı kolaylaştırıyor. Görüntüleri WiFi veya Intel tarafından geliştirilen WiDi teknolojisiyle kablosuz olarak aktarmak mümkün. Böylece tabletten izlediğimiz filmi veya çekilmiş fotoğrafları ekranda da görüntüleyebiliyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıfır beden akıllı ekran!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN