Terminatör zamanı mı?

Giriş Tarihi: 19.1.2014

2016'dan sonra robotlar kendilerini geliştirmek için inisiyatifi ele alıyor. Peki bu iyi bir şey mi? Ya robotlar Terminatör'deki gibi insanlığı yok etmek isterlerse? Bilim insanları kaygılanmanın gereksiz olduğunu düşünüyor

Basit ev işlerini yapsın diye aldığınız robot, bir anda çocuklarınıza dadılık yapmaya başlasa. Siz daha neler olduğunu anlamaya çalışırken de dile gelse: "Arabanın bakım tarihi geçti ve bugün yapılması gerekenlerin listesini çantanıza koydum" dese. Yani robotunuz, kontrolünüz dışında aniden Jetgiller'in Rosie'si veya Richie Rich'teki Irona'ya dönüşse... İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ile Avrupa Konseyi'nin desteklediği bilim insanlarına göre 2016'dan sonra tüm bunlar geçekleşecek. Mühendisler, bizim kullandığımız internet ağının robotlara uygun versiyonunu tasarlıyor. Projenin ismi: RoboEarth. Şimdiye kadar tasarlanan robotların hepsi, mühendisi neyi programlarsa onu yapabiliyor. Ancak RoboEarth ağı ile birlikte insanlar, robotun kendini geliştirme evresinin dışında kalacak. Yani inisiyatif robotlara geçecek. Robot programları, internetteki arama motorları gibi RoboEarth ağında depolanacak. Robotlar da yapay zekalarını kullanarak ağ üzerinden ihtiyaçları olan programları indirecek. Böylece, bir süre sonra insanın yapabileceği birçok şeyi yapabilir hale gelecekler. Hatta kendi aralarında bir robot dili bile geliştirecekler.

EV İŞLERİNE YARDIM EDECEKLER

Bütün robotlar, Rosie veya Irona'ya dönüşürse hiçbir problem çıkmayacak. Ama mühendisler, RoboEarth'ü Terminatör serilerinde insanlığı yok etmeyi amaçlayan yazılım ağı Skynet'ten esinlenerek geliştiriyor. Yani ya RoboEarth, kontrolündeki bütün robotları insanlığa karşı harekete geçirirse ne olacak? Cevabı yine projenin arkasındaki ekip veriyor: RoboEarth, üretim tesisleri gibi kontrollü ortamlardan çıkacak robotlar üretecek. Bu robotlar sadece insanlara ev işlerinde yardım edecek. Dolayısıyla korkulacak bir durum yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terminatör zamanı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN