Karada yaşayan denizkızı

Çocukluğundan beri denizkızı olmayı hayal eden ABD'li Kari JoAllen önce kendine bir kuyruk yaptı sonra denizlere açıldı

Giriş Tarihi: 26.1.2014
ABD'li Kari JoAllen, bir gün mutlaka denizkızı olmayı başaracağına inanarak büyüdü. Ailesine ve arkadaşlarına "Ben denizkızı olacağım" dediğinde herkes ona gülüyordu. O ise "Bu bir hayal değil. Her insan istediklerine ulaşabilir" diye yanıt verdi. Yüzmeyi küçük yaşta öğrenen JoAllen denizi yuvası gibi gördü ve hayatının neredeyse tamamı suyun içinde geçti. Denizkızı olabilmek için deniz canlılarını sevmesi ve denizin derinliklerinden korkmadan inmesi gerektiğine inandı. Bugün artık JoAllen dünyanın en iyi serbest stil yüzücüleri arasında anılıyor. Denizkızı olmak için öncelikle bir kuyruğa ihtiyaç olduğunu söyleyen Jo- Allen'ın annesi ona çocukken denizde olmasa da evde kullanabileceği bir kuyruk yaptı. JoAllen 2009'da Hawaii'ye taşınınca da denizde rahatça kullanabileceği bir kuyruğa ihtiyacı olduğunu düşündü. Bir süre araştırdıktan sonra da kendine elleriyle hayal ettiği gibi bir kuyruk yapmayı başardı.

YUNUSLARIN ANATOMİSİNİ KULLANDI
Sadece bir kuyruk yapmanın 17 gününü aldığını söyleyen JoAllen'ın artık birçok farklı model ve renkte kuyruğu var! Kuyruğuyla yüzebilmek sandığından daha zor çıkınca, hergün yüzdü ve spor salonlarına giderek zorlu bir çalışmayla kendini eğitti. Denizde çok iyi yüzebilmek ve estetik bir görüntü çizmek için yunusların anatomisinden yola çıkarak teknikler geliştiren JoAllen "Bu tekniklerim sayesinde ellerimi hiç kullanmadan yüzdüğümden, deniz canlıları benden korkmuyor, hatta bana eşlik ediyor" diyor. Denizkızı denilince akla Disney'in ünlü animasyon filmi Küçük Denizkızı'ndaki Ariel gelir. JoAllen da Ariel'in en büyük hayranlarından biri. Ondan etkilenerek kendisine yeni bir isim bile buldu: Denizkızı Kariel! 2010'dan bu yana dünya, Kari JoAllen'ı denizkızı olarak tanıyor. Çünkü o, suyun altında üç dakikadan fazla nefes almadan durmayı başarıyor ve kuyruğuyla 70 deniz milinden fazla derinlere dalabiliyor. JoAllen'ın kuyruksuz fotoğrafını bulmak güç. Kocası onu kuyruğuyla evden denize kadar kucağında taşıyıp suya bırakıyor. Küçük çocuklar onun ayaklarını göremedikleri için gerçek bir denizkızı olduğuna inanıyor. Derinliklerden hiç korkmadığını söyleyen JoAllen "Bir gün yüzerken köpekbalığıyla burun burna geldim, sakince yüzmeye devam ettim. Çünkü bir denizkızıysam, deniz canlıları da dostum, korkmam yanlış olur" diyor.

MASAL KİTAPLARI DA YAZDI
JoAllen, Hawaii'deki otellerde her hafta gösteriler yapıyor ve denizkızı olmak isteyen çocuklara masallar eşliğinde yüzme dersleri veriyor. Çocukların hayal dünyasını beslemek gerektiğini düşündüğü için de bir denizkızının kaleminden iki çocuk kitabı yazdı. Denizkızına ilgi öyle büyük ki onun sayesinde iflas etmek üzere olan Hawaii'deki Waikki akvaryumu kurtuldu. Her denizin bir efsanesi olduğuna inanan denizkızı, Türkiye'yi ve denizlerini de çok merak ediyor. Üstelik yakında Türkiye'ye geleceğini de müjdeliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karada yaşayan denizkızı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN