Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşuculuk oynuyorlar

Berlin'in Friedrichshain semtinin sakinleri, hiç tanımadıkları komşuları için yemek yapıp, onları evlerinde ağırlıyor. Bir internet sitesinin hayata geçirdiği bu projenin amacı, komşuların kaynaşması

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Avrupa'nın en büyük ikinci kenti Berlin. 3,4 milyon kişi yaşıyor. Şehir hep kalabalık, hep eğlenceli, hep koşuşturmacalı. Tabii Berlin de dünyanın tüm metropolleri, büyükşehirleri ile aynı kaderi paylaşıyor: İnsanlar birbirine yabancı, komşu komşuyu tanımıyor. Bir Berlinli işte bu soruna savaş açtı. Polly & Bob adlı internet sitesiyle aynı semtte, hatta mahallede yaşayan ama birbirini tanımayanları kaynaştırmaya çalışıyor. 39 yaşındaki felsefe doktoru Volker Siems, temmuz ayında kurduğu 'komşuluk sitesi'nin çalışma prensibini şöyle özetliyor: "Online sözleşiyor, offline buluşuyoruz. Polly & Bob, çocuk bakımı, taşınma, alışveriş gibi konularda yardım sağlıyor. Amaç insanların kozalarından çıkıp birbirlerine yardım etmeleri."

ŞARKI SÖYLEYEN BALKONLAR GECESİ
Siems'in ilk işi, eylülde gerçekleştirdiği kitap değiş tokuşuydu. Bunu dil kursu ve bebek bakıcılığı projeleri takip etti. Ancak en çok ses getiren kasım ayındaki 'Şarkı Söyleyen Balkonlar Gecesi', Friedrichshain semtinde düzenlenen 'balkon yarışması'ydı. Semt sakinleri kendi balkonlarında performans sergiledi. Kimi şarkı söyledi, kimi dans gösterisi yaptı. Komşuları da izleyip alkışladı. Yeni projeyse 'Running Dinner': Berlinliler hiç tanımadıkları komşularını yemekte ağırlıyor. Böylece insanlar birbirleriyle tanışıyor. Projeye katılmak isteyenler siteye başvurup bir form dolduruyor, sonra 'yemek maratonu' başlıyor... Volker Siems'in girişimi eğlenceli ve işlevsel olsa da aslında yeni değil; ABD menşeli craiglist sitesini örnek alarak tasarlamış Polly & Bob'u. 1995 yılında kurulan craigslist'e bedava iş, ürün, konaklama ve hizmet ilanları verilebiliyor. Sitenin bugün 70 ülkede 700 yerel sayfası bulunuyor. Siems de günün birinde kendi sitesinin de bu kadar büyüyebileceğini düşünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşuculuk oynuyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN