Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlük mücadelesiyle Oscar'a yürüyor!

Dokuz dalda Oscar'a aday gösterilen ve bir kölenin gerçek öyküsünü anlatan 12 Yıllık Esaret filminin başrol oyuncusu Chiwetel Ejiofor "Ekip filmden o kadar etkilendi ki sette kimse konuşamadı" diyor

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Yedi dalda Altın Küre kazanan ve ardından dokuz dalda Oscar'a aday gösterilen 12 Yıllık Esaret filmi, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Yönetmenliğini Steve McQueen'in yaptığı filmde iç savaş öncesi Amerika'da ailesiyle özgür bir yaşam süren Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor) kaçırılır ve köle olarak satılır. Solomon'u satın alan Edwin Epps (Michael Fassbender) zalim olduğu kadar beklenmedik bir nezakete de sahiptir. Solomon sadece hayatta kalmak için değil, onuru için de savaş verir. 12 yıl süren unutulmaz esaretinden sonra Kanadalı kölelik karşıtı Samuel Bass'le (Brad Pitt) ve özgürlüğüyle yeniden tanışır. Yıllardır oyunculuk yaptığı halde bu filmde sergilediği performansla dikkatleri üzerine çeken ve en iyi erkek oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Chiwetel Ejiofor çekimler sırasında yaşadıklarını anlattı.

- Film çok dokunaklı ve gerçek bir hikayeye dayanıyor. Solomon Northup karakterine hayat vermek sizi nasıl etkiledi?
-
Bu yaşıma kadar üstü kapatılan gerçeklerin aslında ne kadar büyük acılarla dolu olduğunu öğrenmek insanın ruhunu ve karakterini son derece etkiliyor. İnsanın atalarının çektiği acıları okuması çok zorken, üstüne Solomon'u canlandırmak daha da zor oldu. Birçok sahnede duygulandığım için kesmek zorunda kaldık. Adı üstünde gerçek bir hikaye, daha ne kadar sarsıcı olabilir ki?

- Film Altın Küre'de en iyi dram filmi seçildi, dokuz dalda Oscar'a aday gösterildi. Bu başarıyı nasıl yorumluyorsunuz?
-
Filmin kitlelere ulaşması çok sevindirici. Böyle adaylıklar ve ödüller filmin etkisini artırıyor, insanlar gerçeklerle yüzleşiyor. Filmimizde en hassas olduğumuz nokta, Solomon'un yazdıklarını birebir yansıtmak oldu. Ona vefa borcum olduğunu hissediyordum. Yönetmen Steve McQueen de aynı duyguları hissetmiş olacak ki, film yazılanın birebir aynısı oldu. Hiçbir abartı ya da 'Aman bunu çekmeyelim, tepki alırız' gibi düşüncelerimiz olmadı. Filmin bu kadar çok ses getirmesinin temeli bence herkesin bildiği ama söylemeye çekindiği gerçekleri izlemiş olmaları.

- Filmin ulaştığı başarıyı, kariyeriniz için ciddi bir çıkış noktası olarak görüyor musunuz?
- Altın Küre kazanmak, Oscar'a dokuz dalda aday olmak herkesin hayalidir. Ben de bu hayale erişmiş şanslı kesimdenim. Henüz Oscar'ın sonuçları belli değil ama umarım oradan da ödülle ayrılırız. Kariyerimde böyle bir filmde Solomon'a hayat vermek zaten ciddi bir çıkış noktası oldu. Bu çıkışın artarak sürmesi tek dileğim. Yıllardır oyunculuk yapıyorum, çok güzel işler çıkarttım, bu da atlama noktası oldu diyebilirim.

- Michael Fassbender'ın filmdeki rolünden ve sette nasıl vakit geçirdiğinizden bahsetmek ister misiniz?
- Michael herkes tarafından çok sevilen ve beğenilen bir oyuncu. Ben de bu filmde onunla birlikte çalıştığım için şanslıyım. Enerjilerimiz birbirini tuttu, iyi birer rol arkadaşı olduk. Michael filmde Solomon'u satın alan köle tüccarı rolünde karşımıza çıkıyor. Ben onun şizofren olduğuna inanıyorum, bir anda tüm karakteri, hareketleri, duruşu değişen bir adam. Kölelerle arası bazen çok iyi, bazen de kırbaçlar, falakalar ortaya çıkıyor.

- Filmde bizi neler bekliyor?
- Gerçekler... Benim de filmden önce haberim olmayan gerçekler bunlar. İnsanın içini acıtan 'Neden?' dedirten, ağlatan, sinirlendiren bir film. Filmin ismi '12 Yıllık Cesaret' olmalıydı.

FİLMDE BRAD PİTT'İN DE 10 DAKİKALIK ROLÜ VAR
- Filmin kadrosunda Lupita Nyong'o, Benedict Cumberbatch ve Brad Pitt gibi isimler var. Setteki arkadaşlıklar nasıldı?
- 'Sette çok eğlendik' gibi klişe bir cümle kurmayacağım. Zira ortada eğlenilecek bir durum pek olmadı. Sahnelerimizi çektik, duygulandık ve evlerimize gittik. Set boyunca bu duygudaydık, insanlar pek konuşmadılar bile diyebilirim. Yönetmenimiz, oyuncular ve tüm kadro sessizce yas tutuyor gibiydik. Çekimler bittikten ve psikolojilerimiz düzeldikten sonra tekrar bir araya geldik ve normal hayatlarımıza döndük. Brad Pitt bu filmde sadece 10 dakika rol aldı. Bunu her ortamda söylememizi istiyor, aslında filmin yapımcılarından biri. 10 dakikalık rolünde bile Solomon'un hayatını değiştirdi ama buna değinmemizi pek istemiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlük mücadelesiyle Oscar'a yürüyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN