Her evde 3D yazıcı olacak

Giriş Tarihi: 2.2.2014

3D yazıcılar ucuzladıkça her alanda kendine yer bulmaya başladı. Bilim adamlarına göre bu yazıcılar tıptan modaya kadar hayatımıza yeni bir boyut kazandıracak

3D, üç boyutlu yazıcı teknolojisi bireysel kullanıma açıldığından beri olumlu olumsuz birçok haber duyuyoruz. Kimi yapay böbrek üretiyor, kimi de silah yapıyor. 'Hayal gücünü somutlaştırma cihazı' olarak da anılan 3D yazıcılar kontrolsüz bir gücü de beraberinde getiriyor. Türkiye de 3D yazıcılarla tanışmaya başladı. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'ne İstanbul Kalkınma Ajansı ve Girişimci Aktif Sanayiciler ve İş Adamları Derneği tarafından alınan hızlı prototipleme cihazı ve atölyesi, Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Üniversitedeki 3D yazıcıları araştırma ve geliştirme ekibinin hedefi, ellerinde bulunan yazıcıyla model uçak üretmek. Ekibin kurucusu Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç "Yetenekli ve hevesli olan herkese atölyemizin kapısı açık" diyor.

TÜRKİYE HENÜZ KEŞFEDEMEDİ
3D yazıcıları dünyada popüler kültür açısından en iyi ABD'nin, teknoloji açısındansa Almanya'nın kullandığını söyleyen Koç şöyle konuşuyor: "Bu teknolojinin Türkiye'de de üretilmeye başlanması gerekiyor; en azından küçük boyutlu yazıcıların. Lisede tasarım ve geliştirme konularının ders içeriğine eklenmesi çok doğru bir karar olacaktır. Her okulda söz ettiğim o küçük yazıcılardan olmalı. Öğrencilerin, en azından aklındaki tasarımları gerçekleştirebileceklerini görebilmeleri önemli. Geleceğe yatırım olacaktır. Çok büyük sanayiciler bile bilmiyor bu teknolojiyi." "En yeni teknolojik ürünler Türkiye'ye anında geliyor ve hemen adapte oluyoruz" diyen Koç, bu duruma rağmen üç boyutlu yazıcıların keşfedilememesine şaşırıyor.

NE YAZDIRACAĞINIZ SİZE BAĞLI
3D yazıcılar çıktığından beri silah yapan kişilerin internette videoları tartışmalara yol açtı. Yeni kavranmaya başlanan bir teknoloji olduğu için hiçbir yasal düzenleme olmadığını vurgulayan Koç "Bu cihazda internetten bir tasarımı indirip ya da kendi tasarımınızı çizip bir silah yapmanız çok basit. Ucuzlaması bireysel kullanıma imkan kıldı ve böyle kötü niyeti olan insanlar da kullanmaya başladı. Her üretilen teknolojinin olumsuz yanı var. Trajik olan bu teknolojinin silahla gündeme gelmesi" diyor. Bu teknoloji silahla anılıyor olsa da, sağlık sektöründe hücre üretimini mümkün kılan araçlar geliştiriliyor. Özellikle böbrek üretimiyle birçok hastaya umut oluyor. Üniversite bünyesindeki prototipleme cihazının hücre inşası yerine farklı şekillerde sağlık sektöründe yer aldığını söyleyen Ebubekir Koç "Elimizdeki cihaz, dış medikal ürünler basabiliyor ancak. Kırılan bir kemik yerine röntgen taranarak hem kemik hem de bir koruyucu yapılabilir. Hatta iyi tasarlanırsa kafatası bile üretilebilir mümkün. Ama hücre inşası için henüz çok erken" diyor.

UCUZLADIKÇA HER EVE GİRECEK
Üç boyutlu yazıcılar sadece üreticiye hitap etmiyor. Şu an ABD'de başlayan 3D tasarım satma ve satın almanın ikinci aşamasına geçildi. Tasarım bilgisayara indirilip birkaç saat içinde kullanıma hazır hale geliyor. "3D yazıcılar her eve girecek" diyen Koç'a göre insanlar yakın zamanda sadece tasarıma para verecek ve evlerindeki yazıcıyla istediklerini üretebilecek. Ufak nesneler değil, parça parça üretimle büyük nesneler de satın alınabilecek. Dayanıklı malzemelerden nesneler üreten bu yazıcılar moda anlayışını da değiştirecek gibi görünüyor. Bu yazıcıların geleceğin modasına yön vereceğini düşünenler ve defilelerinde kullananlar çoğalmaya başladı. 3D yazıcısı olanlar kendi tasarladığı ayakkabıyı, çantayı üretebilecek. Üstelik dantel inceliğinde ve tek parça olarak.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Üniversite bünyesindeki büyük 3D yazıcı toz malzemeyi katman katman işliyor. Bir tasarımın tamamlanma süresi, nesnenin yüksekliğine bağlı. Aynı anda aynı nesneden onlarca yapabilmek mümkün. Bunun yanı sıra katı ürünü sıkarak ya da oyarak çalışan yazıcılar da var. Büyük prototiplemelerin fiyatı 300 bin avroyu bulurken, küçük olanların fiyatı 500 ila 3 bin dolar arasında değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her evde 3D yazıcı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN