Netanyahu neden çark etti?

İsrail'de evlilik, dini otoritelerin kontrolünde bulunduğundan, çiftlerin evlenebilmek için Yahudi olduklarını ispatlamaları gerekiyor. İsrail Başbakanı Netanyahu'nun oğlu Yahir ile Norveçli Sandra'nın aşkı bu yüzden hüsranla bitti

Giriş Tarihi: 2.2.2014
23 yaşındaki İsrailli üniversite öğrencisi Yahir Netanyahu, 25 yaşındaki Norveçli Sandra Leikanger'e görür görmez âşık oldu. Ancak iki genç, daha ilişkilerinin başında tökezledi. Çünkü Yahir sıradan biri değildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun en büyük oğluydu. İsrail Başbakanı'nın oğlu da Yahudi olmayan biriyle evlenemezdi. İki gencin birlikte olduğunun duyulmasının ardından İsrailli aşırı sağcı siyasiler, kamuoyu önünde "Başbakan kendinden utanmalı" diyerek bu ilişkiye karşı olduklarını açıkça dile getirdiler. Norveç Başbakanı'na gururla oğlunun ilişkisini anlatan Başbakan Netanyahu da giderek dozu artan eleştirilerin önüne geçemeyince çark etmek zorunda kaldı. Ve Yahir'in 'ilişki' durumuyla ilgili 'beklenen' açıklama İsrail Başbakanlığı'ndan geldi: "Onlar sadece arkadaş."

ARAP DÜŞMANI YAHİR
Daha geçen yıl Facebook hesabından özellikle Filistinliler'e karşı 'ırkçı' olduğunu ilan eden ve "Araplar'ın dükkanlarından alışveriş yapmayın" diyen Yahir, bu kez kendisi ırkçılık kurbanı oldu. Yahir'in başına gelenler hakkında konuştuğum İsrailli gazeteci ve belgesel yapımcısı David Sheen de aynı görüşte: "Yahir Netanyahu'nun Facebook'ta Araplar için yazdıkları ortada. Bütün Araplar için 'aşağılıklar' demişti. Şimdi kendisinden daha ırkçı olan Yahudiler tarafından zor duruma düşürülmüş olsa bile ona sempati besleyemiyorum. Babasının açık şekilde Sandra Leikanger ile ilişkisi olmadığını açıklamasına izin vermesi, Yahir'in de Yahudi olmayan biriyle ilişki yaşamanın utanç verici bir durum olduğuna inandığını gösteriyor. Bu kız arkadaşına veya eski kız arkadaşına karşı aşağılanması anlamına da geliyor." Sheen'e göre İsrail toplumundaki bu sert kuralların arkasında dini kaygılar değil, ideolojik temeller yatıyor. Sheen "Seküler Yahudiler bile Yahudi olmayan biri ile evlenmeyi tabu olarak görüyor. Siyonizm ideolojisine göre Yahudiler'in azınlıkta olması demek, güvende olmadıkları anlamına geliyor. Ayrıca bu paranoyaya göre, her karışık evlilikten doğacak bebeklerin yeni bir Hitler'in çıkmasına neden olabileceği düşüncesi hakim" diyor. Aslında Yahir, İsrail'de Yahudi olmadıkları için sevdikleriyle evlenemeyen veya Yahudi olduklarını ispatlayamadıkları için evlenemeyen yüzlerce kişiden sadece biri. İsrail'de evlilik dini otoritenin kontrolünde olduğundan çiftlerin ilk önce Yahudi olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Yahudilikte kan bağı anneden geldiği için de evleneceklerin, annelerinin Yahudi olduğunu ispatlaması gerekiyor. Ancak kuşaklardır yurtdışında yaşadıktan sonra ülkelerine geri dönen İsrailliler, Yahudi olduklarını kanıtlamakta çoğunlukla zorluk çekiyor. Hatta göçmen Yahudiler, evlenebilmek için soyağaçlarını araştıracak dedektif tutmak zorunda kalıyor.

600 DOLARA DEDEKTİF
İsrail'de bu alanda hizmet veren en büyük dedektiflik bürolarından birinin sahibi olan Şimon Har-Şalom, her yıl yaklaşık bin 200 kişinin Yahudi olduğunu ispatladığını söylüyor. Araştırma için çiftlerden 600 dolar talep eden Har-Şalom, en yoğun başvurunun da İsrail'in en büyük göçmen topluluğunu oluşturan Rusya Yahudileri'nden geldiğini belirtiyor. Göçmen Yahudiler, dağılan Sovyetler Birliği ülkelerindeki kütüklerine ulaşamadıkları için Har-Şalom ve diğer dedektiflerden yardım almak zorunda kalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Netanyahu neden çark etti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN