En çılgın mekanlar: Buralarda yemek yemek yürek ister

Tüyler ürperten bir mağarada ya da dekorundan menüsüne tuvaletteymişsiniz hissini yaratan bir restoranda yemek yemeye ne dersiniz? İşte dünyanın en ilginç restoranları...

Giriş Tarihi: 9.2.2014
Crazy Places adlı bir kitap geçti elime. Birgit Krols, dünyayı dolaşıp çılgın bir mekanda çılgın bir akşam geçirmek isteyenleri mutlu edebileceğini düşündüğü 39 mekan seçmiş. İki yıl önce, birkaç ay süreyle Ortaköy'de dev bir vincin ucundan sallandırılan masanın etrafında bol adrenalinli yemek yeme olanağı sunan 'Dinner in the Sky' da bunlardan biri. Bir başka çılgın mekan konsepti, 'Modern Toilet Restaurant' o denli tutmuş ki, tüm Uzakdoğu'ya yayılmış. Mekanların bazıları teknolojinin desteğiyle farklılığı sağlıyor. Siparişi üst kattaki mutfaktan raylı bir sistemle müşteriye ulaştıran restoran ya da müşterilerin manzarayı bir düğmeye basarak belirleyebildiği Londra'daki lüks kulüp bunlara örnek. Ben hiçbirine gitmedim. Ayağıma kadar gelmiş olan 'Gökyüzünde Yemek' bile fazla zahmetli geldi. Ama böyle yerlerin var olduğunu görmek, okumak da hoş. İnsan gitmiş kadar oluyor.

Klozette oturuyorlar
Burada yemek yerken sağlam bir mideye sahip olmak gerekiyor. Zira klozet içinden dışkı görünümü verilmiş kahverengi bir dondurmayı kaşıklamak, mini pisuardan pipetle bira içip ağzını tuvalet kağıdı ile silmek her babayiğidin harcı değil. Hong Kong'dan Taipei'ye birçok şubesi bulunan Modern Toilet isimli restoranda müşteriler banyo küvetinden bozma masaların etrafında, kapağı kapalı klozetlere oturuyor.

Fütüristik gemide eğlence
Tokyo Körfezi'nde yüzen bar Jicoo'ya binenler bilim kurgu dünyasına adım atıyor. Japonca 'ji', yani zaman ile mekan anlamına gelen 'coo' sözcüklerinden adını alan Jicoo, 30 metrelik bir su taşıtı. Ünlü çizgi roman ustası Leiji Matsumoto tasarlamış. Bu teknede geleceğin dünyasını çağrıştıran yer ve tavan gibi kokteyl kadehleri de yanıp sönüyor.

Liman fenerinde kahvaltı
Hollanda'nın Friesland bölgesindeki Vuurtoren van Harlingen, yani Harlingen liman feneri 1998 yılına dek gemicilere yol gösterdi. Bugün konuklara zengin bir kahvaltı sunan rahat ve konforlu bir pansiyon olarak kullanılıyor. Fenerin konukları üç katta, daire şeklinde odalarda kalıyor. Limanda eski bir vinç ve hurdaya ayrılan bir kurtarma gemisi de sıra dışı konaklama mekanlarına dönüştürülmüş.

Kendi manzaranı kendin yarat
Barda Büyük Kanyon manzarasına ne dersiniz? Londra'daki Bond Club'da müşteriler ambiyansı yönetebiliyor. Bir sistem, çölden fırtınalı denize dek istenen manzarayı duvarlara yansıtıyor. Ayrıca bir LED sistemi mekana uygun renk ve ışık nüansını uyguluyor. İçki siparişi de bu mekanda farklı biçimde veriliyor. Boş kadehi bara bıraktığınızda, bir ışık huzmesiyle barmene bağlanıyorsunuz.

Müşterileri periler karşılıyor
Meksika'nın Playa del Carmen kentindeki bu restoranda Mayalar tören düzenliyor, tanrılara insan kurban ediyorlarmış. Bu mekanda lüks restoran Alux yer alıyor. Müşteriler sarkıt dikitler arasına yerleştirilmiş masalarda oturuyor. Mayalar'ın inancına göre bu mağaralarda 'Aluxob' adı verilen periler yaşarmış. Bugün de mağaraların ıssız koridorlarında bu yaratıklarla karşılaştıklarını söyleyenler var.

Yemeklerin 'roller coaster'i
Almanya'nın Nürnberg kentindeki S' Baggers restoranında garson yok. Yemekleri, masadaki bilgisayardan sipariş ediyorsunuz. Kredi kartını bir yarıktan sokuyor, hesabı ödüyorsunuz. Sonra, üst kattaki mutfaktan gönderilen yemeğiniz mekanı dolaşan bir tür lunapark roller coaster'i gibi, raylı sistem üzerinden önünüze gelip duruyor. Size de alıp yemek kalıyor.

Yün deposundan sosyetik bara
Dünyanın en uzun ahşap tersanesinde kokteyl yudumlamak... Tersane olarak yapılan bu bina 20. yüzyılın başlarında yün deposu olarak kullanılıyordu. Bugün burada Avustralya sosyetesi kokteyllerini yudumlamak için bir araya geliyor. Water Bar adıyla Blue Sydney Hotel tarafından işletilen bu ilginç mekan bol ahşap, gümüş rengi mobilyalar, siyah aynalar ve Swarowski perdeleriyle dikkati çekiyor.

Şarap kulesinde akrobasi
Londra'daki Radisson Blu Hotel'de şarap kavı, bina yüksekliğinde bir kule görünümünde. Sipariş verdiğinizde, 'Melek' diye adlandırılan kadın garsonlar 13 metre yüksekliğindeki şarap kavına tırmanıp, oyuklarına yerleştirilmiş şişelerden birini size getiriyor. 6.5 ton ağırlığında, sentetik camdan yapılmış kule içten aydınlatılıyor. Garsonların yukarı tırmanmasını ise makaralı bir vinç sistemi kolaylaştırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En çılgın mekanlar: Buralarda yemek yemek yürek ister
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN