Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce damat oldu şimdi konsolos oluyor

İki ay önce, Honduras Cumhurbaşkanı'nın kızı Rosa Elena Lobo Jaurez'le nikah masasına oturan Adıyamanlı işadamı Talha Özger, Honduras'ın İstanbul Fahri Konsolosu oluyor. Evlendikten sonra İstanbul'da yaşamaya başlayan çift ilginç aşk öykülerini ve fahri konsolosluğa giden süreci anlattı

Giriş Tarihi: 9.2.2014
8 milyon nüfuslu Honduras'ın Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa'nın kızı Rosa Elena Juarez ile Adıyaman Gergerli Özger ailesinin oğlu Talha'nın aşk hikayesi Amerika New Orleans'ta başladı. İki yıl önce tanışan genç çiftin, İstanbul'da bin kişinin katıldığı bir törenle dünya evine girmesi sanıldığı kadar kolay olmadı. Rosa, ABD'de iletişim öğrencisiydi. Yine eğitim için Amerika'ya giden Talha ise bir yandan işletme okuyor, bir yandan kuzeniyle açtığı restoranı işletiyordu. Restoranında çalışan Honduraslı bir elemanın Facebook'unda gördüğü Rosa'nın fotoğrafından çok etkilenen Talha, tanışmak için harekete geçti. Talha Özger, Rosa ile tanıştığında Honduras Cumhurbaşkanı'nın kızı olduğunu bilmiyordu. Talha ve Rosa kısa sürede birbirlerine âşık oldu. Belki de Ortadoğu kültürü üzerine eğitim aldığı için Rosa'ya Talha ile sevgili olmak ilginç ve farklı geliyordu. Dört yıl önce başlayan ilişkinin evlilik aşamasına gelmesi sorunları da beraberinde getirdi.

AİLELER İŞİN İÇİNE GİRİNCE SORUNLAR BAŞLADI
Talha Özger, ailelerin işin içine girmesiyle yaşadıkları sıkıntıları anlatırken, aynı hisleri yaşıyormuş gibi geriliyor; "İki ayrı ülkeden insanın ilişkisi zor gibi gelebilir ama bizim kendi aramızda hiç sorun olmadı. Ne zaman ki aileler işin içine girdi, sorunlar başladı. Eşim benimle tanışmadan önce Türk kültürü hakkında dersler almış, Ortadoğu kültürüne hakimdi ve bizim kültürümüze meraklıydı. Bu nedenle biz bir sorun yaşamadık. Zaten Amerika'da yaşıyordum ve aslında oranın kültürüyle harmanlanmıştım. Sevgili olduğumuz ilk dönemlerde evleneceğimiz aklıma gelmemişti. Zaman ilerledikçe birbirimize ısınmaya başladık. Birbirimize hep anlayış gösterdik." Talha Özger ailesine evlilik kararını açıkladığında, bu karar beklediği heyecanla karşılanmadı, "Bizim gibi aileler, evlilik kurumuna farklı bakıyor, kendi içlerinde tutmayı seviyorlar. Dışarıdan gelin gelmesine çok sıcak bakılmıyordu. Çünkü hem yabancı hem bildiğimiz bir kültür değil... Önyargıları vardı" diyor. Üstelik bu kaygılar tek taraflı değildi. Rosa Elena'nın ailesi de bu evliliğe ilk başlarda sıcak bakmadı. Rosa'nın annesinin endişelerinin odağında Talha'nın Müslüman oluşu yatıyordu. Rosa Elena, annesine ilişkiyi ve evlilik kararını anlatırken zorlandığını söylüyor: "Annem inanılmaz bir tepki gösterdi. Ama tanımaya başladıkça benim gibi o da Talha'ya âşık oldu. Babam biraz daha sessiz ve sakin karşıladı. O dinini çok önemsemedi. Evlenmeye karar verdiğimizde, babama evleneceğimizi bir telefon mesajıyla yazdım. Tepkilerinden çekiniyordum. Uzun bir süre mesajıma cevap gelmedi, çok gerildim. Annem aradı ve şoke olduklarını söyledi. Ama en sonunda aramızdaki aşka inandılar ve onay verdiler."

GÖZYAŞLARIYLA GEÇEN TANIŞMA
Rosa Elena, Talha Özger'in babasıyla tanıştığı günü hiç unutamadı. Bol gözyaşıyla geçen buluşmayı şöyle anlatıyor: "Babası bana her şeyi sordu; 'Ne iş yapıyorsun, nerede yaşıyorsun, burada yaşayabilecek misin, zorlanmayacak mısın, Müslüman olacak mısın?' Çok garipti benim için. Beni sorularıyla ağlattı. Tek başınaydım ve soruları karşısında korktum. Talha oradaydı ama babasına tek kelime etmiyordu. Alışılmış olanı, kızın babasının bu kadar soru sormasıdır." İki ailenin de onayıyla, İstanbul'da muhteşem bir düğünle evlenen Talha Özger ve Rosa Elena Juarez, bu evliliğin basının bu denli ilgisini çekeceğini de düşünmedi. Ama Honduras Cumhurbaşkanı'nın da katıldığı düğün, adeta bir 'devlet' meselesi oldu. Düğünün sonrasında basında çıkan 'Adıyaman'a Honduras'tan gelin geldi, Honduras Cumhurbaşkanı'nın kızı aşirete gelin oldu' tarzı haberler Özger ailesini gülümsetti: "Adıyaman Gergerliyim. Bir firmamız var. Neredeyse 35 yıldır İstanbul'da çelik tencere ve mutfak eşyaları üretimi yapıyoruz. Adıyamanlı Talha diye tanıtıyorlar ama ben doğma büyüme İstanbulluyum. Sanki Rosa aşirete gelin gitti gibi düşünülüyor ama kimse merak etmesin, büyükşehre gelin oldu."

GELİN ROSA, TÜRKÇE ÖĞRENİP MEDYADA ÇALIŞACAK
Talha Özger'in bu evlilik sayesinde Honduras'la kurduğu ilişki önümüzdeki günlerde resmi hale gelecek. Dışişleri Bakanlığı'ndan evrakların çıkmasını bekleyen Talha Özger yakında Honduras'ın İstanbul Fahri Konsolosu oluyor. Bu arada Türkçe öğrenmeye çalışan Rosa Elena da en kısa zamanda çalışmayı planlıyor. "Şimdilik evde Talha'nın eve gelişini bekliyorum, ev hanımıyım yani. Türkçe öğrenmeye başladım, okula gidiyorum. Türkçe öğrenmezsem burada yaşayabilmek imkansız. Sonra çalışacağım. Daha önce BM için çalışıyordum. İletişim mezunuyum, New Orleans'ta hava durumu sunuyordum. New York'a geçtiğimde BM için çalıştım. Bunlar sanırım iyi bir işe girmem için yeterli olacaktır" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce damat oldu şimdi konsolos oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN