Sigarasız bir hayat imkansız değil

Giriş Tarihi: 9.2.2014

Bugün Dünya Sigarayı Bırakma Günü. "İstiyorum ama bırakamıyorum" diyenler üzülmesin, sigaradan kurtulmak için birçok yöntem var

İREM GÜREL

Son yıllarda sigaraya karşı başlatılan kampanyalar olumlu sonuçlar verse de hâlâ birçok kişi sigarayı bırakmakta zorluk çekiyor. İşte, sigara bağımlıları için kesin bıraktırma yöntemleri...

AKUPUNKTUR
Akupunktur tedavisine gitmeden önce 12 saat sigara içmemelisiniz. Akupunktur iki ya da üç seans uygulanıyor. Bağımlılık düzeyi yüksek olanlar için üç seans şart.
Başarı oranı yüzde 90.

HİPNOZ YÖNTEMİ
Hipnoz yönteminde sigara bağımlılığı, bilinçaltına yerleşip otomatikleşen güçlü bir bağımlılık olarak tarif ediliyor. Sık tekrarlanan her düşünce veya davranış bilinçaltına geçerek kaydediliyor ve alışkanlık haline geliyor. Hipnozla, sigara içmeye neden olan alışkanlığın kökleri, bilinçaltından siliniyor. Uygulayanlar beş seansta sigarayı bırakabildiklerini söylüyor.

ALLEN CARR
Günde beş paket sigara içen Allen Carr tarafından geliştirilmiş bir yöntem. Bir günde altı saatlik bir psikoterapi seansından oluşuyor. Üç ay içinde sigarayı bırakamadıysanız ücret iade ediliyor. '

171' SİGARAYI BIRAKMA HATTI
Devlet tarafından desteklenen bu hatta, bulunduğunuz bölgede bir polikliniğe yönlendiriliyorsunuz. Tetkikleriniz ücretsiz yapılıyor fakat verilen ilacı eczaneden ücret karşılığı alıyorsunuz.

TEK SEANSLIK BIOREZONANS
Biorezonans yönteminde 45 dakikalık tek seans uygulanıyor. Her zaman içtiğiniz iki sigarayı merkezde içiyorsunuz. Bu sigaralardaki frekans izleri saptanıyor ve vücudunuzdan temizleniyor.
Seans sonunda sigara içme arzusunda azalma görüldüğü söyleniyor. Kişi seans boyunca sigaradan alınarak değiştirilen elektromanyetik titreşimlere tabi tutuluyor. Başarı oranı ise yüzde 82-92 civarında.

NİKOTİN BANTLARI
Nikotin bandı vücuda sigaradan alınan miktarın yarısı kadar nikotin sağlar.
Günlük içilen sigara sayısına uygun bir bant ile tedaviye başlanır, iki-dört haftada bir doz azaltımı yapılır. Tedavi 8-12 haftada sonlandırılır.

NİKOTİN SAKIZLARI
Nikotin sakızının, banda göre avantajı kişinin sigara içme isteği oluştuğu zaman kullanılmasıdır. Sakızın düzenli olarak her saat çiğnenmesi ve günde 10-15 tane kullanılması önerilir.
8-12 hafta kullanım yeterlidir.

NİKOTİN SPREYLERİ
Nikotin nazal sprey, nikotinin vücuda en hızlı alınış şeklidir. Yüksek bağımlılığı olanlar için uygun bir yöntem olabilir. Tedavi süresi 3-12 aydır.

Bıraktığınız gün

Bütün sigara ve kibritleri atın. Çakmakları ve kül tablalarını saklayın. Diş hekimine gidip dişlerinizi temizleterek sigara lekelerinden kurtulun. Büyük günde kendinizi çok meşgul edin. Sinemaya, spor yapmaya gidin, yürüyüş yapın. Ailenize ve arkadaşlarınıza o günün sigarayı bırakma gününüz olduğunu hatırlatın ve ilk haftalarda yardımlarını isteyin. Kendinize kutlama niyetiyle bir hediye verin.

Bıraktıktan sonra

Evde, iş yerinde ve çevrenizde temiz, taze, sigarasız bir ortam oluşturun. Kendiniz için çiçekler alın. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün kütüphane, müze, tiyatro gibi sigara içilmesine izin verilmeyen yerlerde çok vakit geçirin. Bol su ve meyve suyu için. Alkol ve kahve gibi sigarayla bağlantı kurduğunuz içeceklerden sakının. Elinizde sigara bulunmasını özlüyorsanız, anahtarlık, tespih ve kalem gibi bir şeyle oynayın.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarasız bir hayat imkansız değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN