Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonsuz beyazlığın zirvesine çıkalım

Kar uçurtmasıyla havalanmak, yumuşak yamaçlardan kızakla kaymak, derin beyaz vadilerde yürüyüş yapmak, motorla kar bulutlarının içinden geçmek isteyenler Erciyes sizi bekliyor

Giriş Tarihi: 9.2.2014
Türkiye'nin geneli bu sene pek kış görmüyor. Özellikle de batısı, önceki yıllara oranla sıcak geçiyor. Ama kayak merkezleri kardan yeterince nasiplendi. Erciyes de kar kalınlığı açısından bu yıl Türkiye ortalamasının üstünde bir nimete sahip. Kayseri'ye 25 km mesafedeki Erciyes Dağı, 3916 metreye ulaşan zirvesiyle İç Anadolu'nun en yüksek dağı. Ovalık bir alana kurulmuş Kayseri'den dağa doğru yola çıkanları bu dağ tarih boyunca şaşırtmıştır. Siz de arabanızla yola çıktığınızda aynı duyguyu yaşayacaksınız. Kayseri'den dağa baktığınızda sanki çok yakınmış gibi görünür ama yaklaştıkça da uzaklaşmış gibi olur. Bu yüzden eskiler, "Yakınlaştıkça uzaklaşılan, uzaklaşınca yakınlaşan dağ" diye anlatırlar Erciyes'i.

KAR BULUTLARININ ÜSTÜNDE
Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye'nin en büyük tesislerini içinde barındırıyor. 1800 ila 3000 metre arasında kurulmuş olan bu tesislerdeki pistlerin eğimleri ise, yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değişiyor. Merkezde çok sayıda teleferik ve yürüyen bant sistemi var. Açık ve kapalı kabinli, T bar tutacaklı taşıma sistemleri sizi zirvenin 500 metre yakınına kadar taşıyor. Erciyes'te kayak için en ideal zaman ise şubat ve mart ayları.. Erciyes'te kayak yapılır, tamam da hep kayak hep kayak da insanın canını sıkar. Dağ yürüyüşleri en kolay ve zevkli alternatiflerden biri. Bu yürüyüşlerde insan eli ve ayağı değmemiş toz halindeki karların üstünde, kuşların ve yabani hayvanların irili ufaklı ayak izlerini takip ederek vadilere yol almak, ışıldayan sonsuz beyazlığın ortasında rüzgarın sesini dinlemek güzeldir.

KAR MOTORUYLA GEZİ
Snowboard yani kayak sörfü de bir başka seçenek. Gençler bu sporu çok seviyor. Çocuklar ise kar kızağına bayılıyor. Özellikle geceleri, liftler boyunca uzanan ışıkların altında kızakla kaymak, sonra Alp tarzı bir kulübede bir şeyler yiyip içmek çok eğlencelidir. Çocuklarıyla gidenlere ya da hâlâ çocuk kalanlara tavsiye ederim. Ayrıca tesislerin tümünde kiralık kızaklar bulabileceğinizi hatırlatalım. Finlandiya'nın Laponya bölgesinde Rovaniemi adında bir şehir var. Kar motoruna ilk kez, Kuzey Kutup çizgisinin üstünde yer alan bu şehirde binmiştim. Buz tutmuş göllerin üstünden, derin vadilerden ve ormanların içinden geçmiştim. Kar motoru Erciyes'te de var. Gruplar halinde geziler düzenleniyor. Taze karların üstünde savrulmak ve büyük kar bulutlarının içinde yol almak isteyenler, buyurun kar motoruna. Erciyes'te ayrıca atlı kızaklarla yolculuk da yapabilirsiniz. Buz pateninden anlayanlar ya da öğrenmek isteyenler için de bu tatil iyi bir fırsat olabilir. Kar uçurtması (snowkite) denilen bir başka güzellik daha var Erciyes'te. Ayağınızda bir kayak ya da paten oluyor, ellerinizde ise, uzun iplere bağlı bir paraşüt. Yamaç paraşütlerine benziyor. Bu da çok zevkli. Erciyes'i dilimizin döndüğünce anlattık, bundan sonrası size kalmış.

NEREDE KALINIR?
Erciyes'te; Dedeman Erciyes, Mirado Del Lago, Mirado Del Monte, Grant Eras Oteli, ACE Erciyes ve Bülent Otel gibi özel işletmelerin yanı sıra, Beden Terbiyesi, Karayolları, DSİ ve Kayseri İl Özel İdaresi'ne ait en az 100'er yataklı konaklama yerleri de mevcut. Burada konaklama tesislerinin haricinde çok sayıda yeme-içme mekanı da bulunuyor. Dinlenme tesislerinin bünyesinde yer alan restoranların hepsi birbirinden güzel. Kayserili yatırımcılar, uzun yıllar içinde bu işi iyi öğrenmiş. Temiz, titiz ve özenli hizmet ve lezzetli yemekler sunuyorlar müşterilerine. Öksüzler Yurdu Mevkii'nde bulunan Lifoz Restaurant'a gitmenizi ve yöreye has yemeklerin tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

NASIL GİDİLİR?
Kayseri, İstanbul'a 770, Ankara'ya ise 316 kilometre mesafede. Şehre araçla İstanbul'dan 8, Ankara'dan 3 saatte ulaşabilirsiniz. Erciyes'te tesislerin girişine kadar giden yol mükemmel bir asfalt zemine sahip ve sürekli açık tutuluyor. Ama siz yine de kar lastiklerini takmadan ve yanınızda zincir bulundurmadan yola çıkmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonsuz beyazlığın zirvesine çıkalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN