Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehirlerin önlenemeyen değişimi

Gelişen, modernleşen ve hızlı kentleşmeden nasibini alan şehirlerdeki değişimi, aynı yerden farklı yıllarda çekilmiş fotoğraflar gözler önüne seriyor

Giriş Tarihi: 6.4.2014
Ticaretin ve zenginliğin merkezi olan Dubai'de 50 yıl önce neredeyse hayat yoktu. Teknoloji devlerinin yuvası Seul, 34 yıl önce savaş yorgunuydu, İstanbul'un 23 yıl önce de hızlı bir hayatı vardı bugün de... Dünyanın farklı ülkelerindeki kimi şehirler yıllar içinde hızla gelişti, modernleşti, ticaretin, kültürün merkezi haline geldi. Bu şehirlerde yaşanan değişimin en büyük tanığı ise yıllar içinde çekilen fotoğraflar...

İstanbul, Türkiye

Değeri her geçen gün artıyor
Mimarisinin yanı sıra iki kıtayı birbirine bağlayan denizin güzelliği ve ticari işlevselliği İstanbul'un değerini artırdı. Dünyanın en çok turist alan şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan İstanbul, tarihin canlı bıraktığı şehirlerden biri olarak da nitelendiriliyor. 1990 ve 2011 yılında çekilen iki karede İstanbul'un hızlı hayatını ve gelişimini görmek mümkün. Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii, şehrin en çok turist alan ilçesi.

Seul, Güney Kore

Devler geldi şehir gelişti
1950-1953 Kore Savaşı'ndan sonra Güney Kore'nin başkenti Seul büyük hasar gördü. Halk yorgun ve işsizdi. Ülke gelişime kapandı. 1980 yılında çekilen fotoğrafta, savaşın üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen şehrin toparlanmaktan çok uzak olduğu görülüyor. Günümüzde ise 10 milyondan fazla nüfusu olan Seul'de Asya'nın en büyük pazarı, modern sanat merkezleri ve turistik mekanlar var. 2012'de çekilen fotoğraf, metropol haline gelen Seul'ün ışıklarıyla aydınlanan bir geceyi gösteriyor. Seul'ün bu denli gelişmesinin sebebi Samsung, Hyundai ve LG gibi alanlarında lider olan firmalar.

Sidney, Avustralya

Eğlence ve mimarinin başkenti
Avusturya'nın en eski şehri Sidney, günümüzde kültür sanat, eğlence ve mimarinin başkenti olarak nitelendiriliyor. Sidney Opera Binası ile başlayan mimari dönüşüm ve sanat anlayışıyla şehir gitgide gelişti, eğlence merkezi haline geldi. 1994 ve 2010'da çekilen fotoğraflar Sidney Opera Evi'nin etrafındaki gelişimi gösteriyor.

Singapur

Yatırımlarla canlandı
Dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biri olan Singapur, küçücük bir ada devleti. 1983'te çekilen fotoğrafta yüksek plazaların eteklerinde tek katlı harabe evleri görüyorsunuz. O dönemlerde ülkenin ticareti gelişmemiş ve şehir modern mimariden nasibini almamıştı. 2011 tarihli fotoğraf aslında her şeyi anlatıyor. Asyalı teknoloji devlerinin yatırımları ülkeyi canlandırdı, harabe evlerin yerini lüks restoranlar aldı. Singapur çok hızlı büyüyen ve turist alan yerler arasında gösteriliyor.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Petrol bulundu, şehir değişti
Dubai, 1900'lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasıydı. 1969'da petrol bulunup ihraç edilmeye başlanınca şehir gelişti, yabancı yatırımcıların dikkatini çekti. Bugün Dubai, sürekli gelişen dünya çapında bir kent, ticari ve kültürel bir merkez. 1964 ve 2009'da çekilen iki fotoğraf, şehrin en gelişmiş Arap şehri olduğunu gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehirlerin önlenemeyen değişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN