Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bacılık baki makamlar fani...

11 yıllık milletvekilliğinin ardından Gaziantep'e belediye başkanı olan Fatma Şahin, "Belediyecilik, Ankarasız olmaz. Bakanlık tecrübemi kentin kalkınması için kullanacağım. Bakanlığın konforunu yaşamadım. Ailemle hayatımızı yeniden planlayacağız" diyor

Giriş Tarihi: 13.4.2014
11 yıllık milletvekilliği ve 2,5 yıllık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevinin ardından Gaziantep'te büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna oturan Fatma Şahin ile mevzuları baklava hamuru gibi açtık. Seçimlerde aldığı kadın desteğinin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyleyen Şahin, Türkiye'nin ve Gaziantep'in ilk kadın büyükşehir belediye başkanı olmasıyla belediyeciliğin erkek işi anlayışında zihinsel dönüşüm yaşandığını ifade ediyor ve ekliyor: "Anadolu kadını kendi mücadelesini benim şahsımda gördü." Yeni süreçte Gazianteplilerin deyişiyle 'bakan bacı' tabiri artık 'başkan bacı'ya evrilecek gibi. Şahin "Bacılık baki, makamlar fani" diyerek özetliyor durumu. İşe odaklanmaktan dolayı bakanlığın hiçbir konforunu yaşamadığını kaydeden Şahin, çocuklarının hep "Makam yükseldikçe yaşam seviyemiz aşağıya düştü" dediklerini kaydederek bundan sonra yeni bir hayat planı yapacağını düşünüyor. Şahin ile aday olan diğer iki bakanın kaybının ne anlama geldiğini, seçim sürecinde cemaatin ablalarının aldığı tavırı, Bingöl Belediye Başkanı'nın 'kadınlara görev vermeyeceğiz' açıklamasını ve Gaziantep için ne yapacaklarını konuştuk.

- 2002'de milletvekili olarak çıktığınız memleketinize 11 yıl sonra belediye başkanı adayı olarak döndünüz. Bakanlığın verdiği konforu özlüyor musunuz?
- Ben bakanlığın hiçbir konforunu yaşamadığım için özlediğimi söyleyemem. Çünkü hakikaten 12 yıllık Ankara hayatımda vekillik, genel merkez, kadın kolu başkanlığı, bakanlık... Orada hangi arabaya bindiğim, hani renk plakayı taktığım, yanında ne yazdığının hiçbir önemi olmadan yaşadım. Yani hep iş odaklıydım. Yaptığım işin hakkını vermek ve onunla ilgili somut işler yapmak üzere kendimi odakladığım için bu kafa yapısıyla nerede yaşadığının, hangi makamda olduğunun önemi yok. Tam tersine benim çocuklarım "Makam yükseldikçe bizim yaşam seviyemiz daha da aşağıya düştü" diyorlar. (Gülüşmeler)

- Gaziantep belediye başkanlığı bu 'yaşam seviyesini' yeniden yukarı mı taşıyacak?
- Çocuklar büyüdü. 12 yıl zor bir süreçti. Oğlum ilkokula, kızım ortaokula başlamıştı. Şimdi kızım üniversitede, oğlum da bu yıl başlayacak. Kendi ayakları üzerinde durabilme ve kendi hayatlarını kurabilme noktasına geldiler. Eşim özel sektörde kalite kontrol genel müdürü yardımcısı, mühendis. Firmanın Gaziantep ayağı olacak, o da buraya gelecek. Dolayısıyla hayatımızı yeniden planlayacağız.

- Öyleyse o süreçte çocuğunuzun veli toplantılarına bile katılamadınız sanırım.
- Kızımda katıldım, o ilkokulda iken ben yöneticilik yapıyordum. Ona disiplinli çalışmayı, beraber çalışma kültürünü aktardım. Oğlum da bunu yapamadım ve bu temel disiplini ona vermek kolay olmadı. Hâlâ eksikliğini hissediyoruz. Bu eksikliğin bir takım zorluklarını da yaşıyor. Eşim burada çok ciddi destek verdi, Allah razı olsun. Çocuklarım bunu yönetebilmeyi, buradaki eksikliği daha planlı yaşayarak gidermeyi öğrendiler. Bir araya geldiğimizde daha verimli zaman kullanmaya başladık. Mesela bir pazar günü kahvaltı yapmak, o hafta olanları konuşup muhabbetini yapmak bizim için çok zevkli. Ama tabii zor bir tercih ve bu tercihin yakınlarınıza düşen fedakarlıkları var.


ARKADAŞINA GÖNDER
Bacılık baki makamlar fani...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN