Türkiye'nin en iyi haber sitesi

New York'u canavarlar sardı

Çalışmalarını ABD'de sürdüren karikatürist Sadi Tekin'in fotoğraflara çizdiği sevimli canavarların sosyal paylaşım sitelerinde binlerce takipçisi var

Giriş Tarihi: 13.4.2014
Canavar denilince akla korkunç hikayeler ve film karakterleri geliyor. New York'taki canavarlarsa korkutmak şöyle dursun, görenleri kendine hayran bırakıyor. Çünkü onlar hem şirinler hem de haylaz. İllüstratör ve tasarımcı Sadi Tekin'in elinden çıkan canavarların Instagram ve Facebook'ta binlerce hayranı var. Ankaralı Sadi Tekin (38), uzun süre İstanbul'da da karikatüristlik yaptı. Kendini hazır hissettiğinde de her zaman hayalini kurduğu yurtdışında yaşama planını gerçekleştirdi ve 2011'de New York'a yerleşti. Burada ürün tasarım projelerinde ve birçok sergide yer alan Tekin'in dikkat çeken ve sevilen çalışmalarından biri de 'New York Canavarları' (Monsters of New York) oldu.

ESİN KAYNAĞI NOEL BABA
Birbirinden renkli sevimli canavarlar ne birini korkutuyor ne de bir yere saldırıyor. Onların amacı dolaşmak ve biraz da eğlenmek. Tekin bu projenin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: "Brooklyn sokaklarında yürürken bir ışıklı şişme Noel Baba gördüm ve aklıma şirin canavarları, şehrin karanlık noktalarına yerleştirme fikri geldi." Tekin'in canavarlarının ilk mekanı New York metrosu oldu. Yaptığı ilk çalışmayı Instagram'a koyunca da o kadar beğenildi ki projeye devam etti. New Yorklular'dan büyük ilgi gören Tekin'in çalışmaları yabancı basında da yer aldı. Kullanıcıların yorumlarına bakılırsa Tekin'in canavarlarının sevilmesinin nedenii, günlük hayatta gözden kaçan detayları ve espriyi ortak noktada basit ama güzel çizimlerle buluşturabilmesi. Tekin çevresinden çok olumlu tepkiler aldığını söylüyor: "Canavarların macerası Instagram'da başlayıp sevilince onlar kendi başlarına eve çıktı." Tekin'in ya da başkalarının çektiği fotoğraflara dahil olan canavarlar çok sevilince videoları da yapıldı. Özellikle New York'un göbeğinde dans eden kırmızı sevimli canavarı görmelisiniz. Dokuz renkten oluşan ve New York'u saran bu canavardan oluşan kitabın yakında ikincisi yayımlanacak. Sevimli haylazların mobil uygulaması da yolda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York'u canavarlar sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN