Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük doğum günü partisi

Hollanda kralı ve kraliçesi için düzenlenen ve dünyanın en büyük açık hava partisi olan King's Day İstanbul'da da sabahın ilk ışıklarına dek devam edecek

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Hollanda denilince genelde bizim aklımıza hemen lale geliyor. Önce bir iç geçiriyor ardından Amsterdam'daki lale bahçelerinin güzelliğini düşünüp hayal kurmaya devam ediyoruz çoğu zaman. Uyumayan bir ülke Hollanda. Dört bir yanında 12 ay boyunca festivaller düzenleniyor. Dans Festivali, Lale Festivali, Açık hava Tiyatro Festivali... Ama 1980 yılından beri kutlanan bir doğum günü partisi var ki yaklaşık 10 milyon Hollandalı o gün sokaklarda. King's Day, tabi eski adıyla Queen's Day'den bahsediyorum. Kral ya da kraliçenin doğum günü anısına düzenlenen günden... Üstelik sadece Hollanda'da kutlanmıyor, dünyanın dört bir yanında başkonsolosların önderliğinde King's Day partileri düzenleniyor. Türkiye'de ise bu yıl dördüncü kez düzenlenecek. Kutlamalar Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu'nda gerçekleşecek resepsiyonla başlayacak, ardından Beyoğlu'ndaki 360 İstanbul'da devam edecek. Kutlamanın İstanbul ayağını konuşmak için Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom ve 360 İstanbul'un sahibi Mike Norman ile bir araya geldik. Robert Schuddeboom, bugüne kadar görev yaptığı ülkelerde 10 kez resepsiyon ve parti düzenlemiş. "Parti kısmı önemli. Bu resmi bir gün ama kutlamalar resmi olmuyor. Hollanda'nın en büyük partisi diyebiliriz. Herkes her yerde oluyor. Açık havada pek çok organizasyon düzenleniyor. Meydanlarda, mekanlarda her yerde turuncu giyinen milyonlarca insandan bahsediyoruz" diye anlatıyor. Amsterdam'daki kutlamalara Avrupa'nın farklı şehirlerinden büyük bir katılım olduğunu ve bu tarihte uçak bileti ve otel bulabilmenin zorluklarından da bahsediyor. "Bu nedenle etkinliği İstanbul'a getiriyoruz" diye de ekliyor. 25 Nisan günü Hollanda Başkonsolosluğu'nda iki resepsiyon düzenlenecek. İlki Türk ve yabancı vatandaşlar için. Yemekten sonra saat 21.30'u gösterince de turuncu giyinen Hollandalılar dansçı kızlar ve bando eşliğinde 400 metre mesafedeki 360 İstanbul'a yürüyecekler. Schuddeboom bu durumu anlatırken, "İnsanlar bize bakacak ama İstiklal Caddesi'nde sürekli böyle ilginç şeyler oluyor zaten" diye özetliyor. Partinin ikinci kısmı Mike Norman ve ekibine emanet. Norman, o geceye özel Hollanda'dan DJ getirttiklerini anlatıyor: "Jockey Boys Hollanda'nın ve dünyanın en önemli DJ'leri arasında. Avrupa'da büyük ilgi topluyor. İlk kez Türkiye'ye geliyorlar. Onların performansını dinleyebilmek epey eğlenceli olacak" diyor.

KİNG'S DAY HAKKINDA...
King's Day 1890 yılından bu yana Queen's Day olarak kutlanıyordu. Geçen yıl Kraliçe Beatrix'in tahtını büyük oğlu Willem- Alexander'a bırakmasıyla ismi King's Day olarak değiştirildi.
1980 yılından beri kutlandığı gün ise 30 Nisan'dı. 1885 -1980 tarihleri arasında Prenses Wilhelmina'nın doğum gününde, 31 Ağustos'ta kutlanıyordu. Tahta Kraliçe Juliana geçince de 30 Nisan olarak değişti. Kraliçe Beatrix ise annesinin doğum günü olarak kutlanmaya devam edilmesini istedi. Tahta Kral Willem Alexander geçince de hem ismi hem de zamanı değişti.
Hollanda ve Türkiye arasındaki sıcak ilişkileri pekiştiren ve her yıl geleneksel olarak kutlanan bu etkinlik, Hollandalı ve Türk sanatçı ve dansçıların katılımıyla tam bir karnaval havasında gerçekleştiriyor. Türk ve Hollandalı işadamları, Hollanda menşei şirket yetkilileri, Türkiye- Hollanda bağlantılı şirketler, Türkiye'de yaşayan Hollandalı aileler, öğrenciler ve King's Day kutlamaları için ülkesine gidemeyen çok geniş bir kitle bu organizasyona katılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük doğum günü partisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN